پزشکیسلامت باش

کنترل دیابت نوع ۲ با کاهش وزن

کاهش وزن می‌تواند منجر به افزایش حساسیت سلول‌های بدن نسبت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شود و به آنها کمک کند تا بتوانند تا حدودی بیماری خود را کنترل کنند.

ازبین رفتن دیابت نوع ۲ از طریق کاهش وزن

پزشک شما ممکن است خوردن عادات غذایی سالم و تمرینات ورزشی را برای مدیریت دیابت نوع ۲ مفید بداند، در حالی‌ که هر دوی این‌ها می‌توانند موجب شوند تا قند خون شما در وضعیت مناسبی بماند، می‌توانند به کاهش وزن شما نیز کمک کنند. و کاهش وزن می‌تواند کلیدی برای درمان دیابت نوع دو، طبق مطالعه منتشرشده در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ در مجله BMJ باشد. نویسندگان بیان کرده اند که از دست دادن ۱۵ کیلوگرم اغلب باعث می‌شود تا دیابت در وضعیت خفیف موقت قرار گیرد. این یک اظهاریه جسورانه است در نظر بگیرید افراد فکر می‌کنند دیابت نوع دو یک وضعیت دائمی و طولانی‌مدت است.

بدنه اصلی موضوع کنونی از پژوهش پیشین گرفته شده است: مطالعه منتشرشده در ماه می سال ۲۰۱۶ در مجله مراقبت از دیابت دریافتند که ۴۰ درصد از افرادی که حدود ۱۵ کیلوگرم وزن از دست‌داده بودند و آن را به مدت ۶ ماه به کمک یک رژیم با کالری کم، حفظ کردند، قادر بودند تا دیابت را به وضعیت خفیف موقت بفرستند. در آن مطالعه، نویسندگان نتیجه‌گیری کردند که دیابت نوع دو، وضعیتی است که به‌طور بالقوه توانایی بازگشت داده شدن دارد. این به این معنی نیست که شما هم‌اکنون می‌بایست ۱۵ کیلوگرم وزن کم کنید. لوییس مک کامبی، رژیم‌شناس متخصص و پژوهشگر در دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند و نویسنده مشترک این مطالعه می‌گوید: «کارهای بیشتری در این زمینه در حال انجام است، با توجه به اینکه کاهش وزن واقعی مورد نیاز است». در واقع، این بخش بزرگ‌تری از پژوهش است که در فدراسیون بین‌المللی دیابت در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ ارائه شد، درحالی‌که ۴۰ درصد از افراد موفق شدند دیابت را به وضعیت خفیف موقت بفرستند، گویای این مدعاست که این رخداد، برای عده‌ای از افراد مفید واقع شده، نه همه‌ی آن‌ها.

رابطه بین دیابت نوع ۲ و کاهش وزن

این مسئله به‌خوبی بدان پرداخته شده است که اگر شما شرایط پیش از دیابت را دارید، کاهش وزن می‌تواند از پیشرفت این شرایط برای تبدیل شدن به یک دیابت کامل کمک کند. مطابق با یافته‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، از دست دادن ۵ الی ۷ درصد از وزن بدنتان خیلی خوب است. یعنی اگر شما فردی ۹۰ کیلوگرمی باشید، این به معنای کاهش ۴٫۵ الی ۶ کیلوگرم وزن است. مک کامبی می‌گوید: «مکانیزم کلیدی برای بازگشت دیابت نوع دو، به کاهش چربی از پانکراس و ریه مرتبط است». او به مطالعه انجام شده در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ در مجله دیابتولوژی اشاره می‌کند، که مطرح کرده بودند، کاهش وزن با کاهش حجم کالری ورودی به مدت هشت هفته عملکرد سلول‌های بتا را بهبود بخشیده که در پانکراس قرار دارند و عملکردش ذخیره‌سازی و رهاسازی انسولین است. پژوهشگران گفته‌اند که مقاومت نسبت به انسولین و مشکلات موجود همراه با ترشح انسولین همگی به افزایش چربی در پانکراس و ریه می‌انجامد.

چرا بازگشت دیابت نوع ۲ به کاهش وزن پایدار نیاز دارد؟

کاهش وزن در ابتدا کار آسانی به نظر می‌رسد، اما ادامه دادن و در مسیرش باقی ماندن است که اهمیت دارد. همواره این احتمال وجود دارد که شما مجدداً به عادت‌های پیش از شروع به کاهش وزن خود باز گردید. مارتا مک کریتیک، رژیم‌شناس متخصص، مدرس دیابت معتبر مستقر در نیویورک می‌گوید: ” زمانی که افراد تشخیص داده می‌شود که دیابت نوع دو دارند، آن‌ها به‌طورجدی تصمیم می‌گیرند که تمرینات ورزشی شدید انجام دهند و مصصم‌اند تا وزن‌شان را کم کنند. و حتی می‌بینند که اعداد قند خونشان پایین می‌آید و به سطح نرمال می‌رسد. آن‌ها وزن‌شان را کم کرده اند و خوشحال‌اند. اما بعد از چند ماه، انگیزه آن‌ها از بین می‌رود. بیشتر افراد به عادت‌های قدیمی خود بازمی‌گردند، و دیابت بازمی‌گردد”. مک کریتیک می‌گوید بسیاری از افراد حتی نمی‌دانند که کاهش وزن تا چه حد برای افراد دارای دیابت نوع دو اهمیت دارد. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم، اگر آن‌ها واقعاً درک کنند، متوجه می‌شوند که اگر سلول‌های چربیشان را آب کنند، قادر خواهند بود تا انسولین را به شکل کارآمدی مصرف کنند، و می‌توانند انسولین کمتری تولید کنند، یعنی پانکراس خود را از کار کردن بیش‌ازحد نجات دهند و درنهایت لازم نیست زیاد انسولین تولید کنند».

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن