پیشرفت شخصیپیشرفت کن

اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و قدرت شخصی خود را در آغوش بگیرید

در مقابل شک و تردید کاملا محکم باشید. درست است همیشه شک و تردید وجود دارد و بعد از آن ترس مخرب می‌تواند شما را فرا بگیرید. گاهی اوقات شک می‌تواند چنان در وجود شما رخنه کند تا مانع کامل حرکت رو به جلو شما شود و به عبارت دقیق‌تر حرکت شما را فلج کند. بنابراین برای اینکه این شک و تردیدها نتواند به چنین موانع بزرگی در زندگی شما تبدیل شود باید در مقابل آنها ایستاد و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

یکی از راهکارهای مناسب برای مقابله با شک و ترس این است که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، برای بالا بردن اعتماد به نفس خود، افکار مثبت را با افکار منفی جایگزین کنید. همچنین بهتر است با تغییر رویکردهای پیشگیرانه نسبت به اهدافی که دارید، از وقوع شک، تردید و اضطراب در وجود خودتان جلوگیری کنید. اگر به اندازه کافی از اعتماد به نفس بالا برخوردار باشید هر بار که صداهای منفی را در وجود خود شنیدید، می‌توانید آن‌ها را کاملا از خودتان دور کنید. بسیار مهم است که به محض شنیدن چنین صداهایی اجازه ندهید قوت بگیرند و پخش آن‌ها را در سرتان متوقف کنید، استفاده از کلمات مثبت مانترا در حذف چنین کلمات منفی می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ مثلا اگر هنگام شنیدن افعال منفی در سرتان کلمات زیر را تکرار کنید.

  • من به اندازه کافی خوب هستم
  • من توانایی و همچنین تجهیزات لازم را برای رسیدن به اهدافم دارم
  • من بابت سلامتی و زندگی دوست داشتنی خود بسیار سپاسگزار هستم

تکرار عبارت مثبت می‌تواند در وجود شما احساسات مثبت را نیز ایجاد کند، داشتن احساسات مثبت منجر به داشتن شجاعت و اعتماد به نفس بالاتر در شما می‌شود بنابراین با قدرت و اعتماد بیشتری راهکارهای مناسب برای رسیدن به موفقیت شخصی خود را پیدا کنید و با طی کردن مسیر پیش رو در نهایت به موفقیت دست پیدا خواهید کرد.

“حدود ۹۵ درصد مردم از یکدیگر تقلید می‌کنند و تنها ۵ درصد آن‌ها برای رسیدن به اهدافی که دارند دست به ابتکار عمل می‌زنند. مردم اغلب با صحبت‌های دیگران متقاعد می‌شوند در صورتی که برای رسیدن به اهداف خود باید به خودشان متکی باشند” رابرت چیلدینی

حس کردن مشکلات

گرفتن تصمیمات مناسب در لحظه، بسیار دشوار است، اما تصمیم‌گیری‌های درست می‌تواند منجر به تغییرات مهم زندگی ما شوند؛ تصمیم‌گیری‌های ما می‌تواند درست یا اشتباه باشد اما از آن‌ها به خوبی می‌توان درس گرفت، شاید شما به توانایی‌های خود اعتماد نداشته باشید همین موضوع باعث می‌شود که در تصمیم‌گیری‌های خود مطمئن عمل نکنید در نتیجه به دیگران اجازه می‌دهید به جای شما تصمیم‌گیری کنند، چنین کاری اصلا مناسب نیست؛ زیرا هنگامی که به دیگران اجازه می‌دهید در تصمیم‌گیری‌های شما دخالت کنند آن‌ها به منافع خود بیشتر از منافع شما اهمیت می‌دهند، همچنین ممکن است نظر آن‌ها با خواسته‌های قلبی شما کاملا متفاوت باشد و همین موضوع منجر به نارضایتی شما خواهد شد، بنابراین به جای حق انتخاب به دیگران یاد بگیرید که درست تصمیم‌گیری کنید.

برای تصمیم‌گیری ابتدا باید به تمام جوانب امر دقت داشته باشید سپس سوالات مناسب را پیرامون مطلب مورد نظر از خودتان بپرسید، اغلب افرادی که در تصمیم گیرهای خود دچار تزلزل هستند در هر تصمیم‌گیری اسیر سوالاتی از این دست خواهند شد مثلا این تصمیم من به چه کسی آسیب می‌رساند؟ اگر من شکست بخورم چه؟ اگر دیگران با من موافق نباشند چه کار کنم؟ در نهایت این افراد اسیر ترس‌های خود می‌شوند.

این شرایط در صورتی رخ می‌دهد که بهتر است بدانید، احساسات و انتظارات شما نسبت به توقع و انتظارات دیگران ارزشمندتر است، و شما به جای راضی نگه‌داشتن دیگران باید به دنبال تحقق رویاها و خواسته‌های خود باشید، اگر شما مدام به فکر راضی کردن دیگران هستید اغلب در تصمیم‌گیری‌های خود چنین سوالاتی را مطرح می‌کنید.

  • آیا باید کاری تغییر دهم؟
  • آیا باید این دوره کالج را بگذرانم؟
  • آیا باید این رابطه را ترک کنم؟

آنچه شما انجام می‌دهید، در واقع صدور مجوز برای کسب رضایت دیگران است و نه تحقق اهدافتان، در چنین حالتی شما به کاری که انجام می‌دهید هیچ اعتقادی ندارید و تنها رضایت دیگران برای شما مهم است، ادامه چنین روندی منجر به سرخورده شدن و کم شدن اعتماد به نفس شما خواهد شد، در نهایت به فردی تبدیل می‌شوید که دیگر هیچ هدفی ندارد و اعتقاد خود را نسبت به خودش از دست داده است. چنین فردی با حرف‌های دیگران رنگ عوض کرده و در موقعیت‌های قرار می‌گیرد که دیگران از او می‌خواهند و برای تبدیل شدن به قهرمان زندگی خود برای تحقق رویاهایش وسیله‌ای برای رساندن دیگران به اهدافشان خواهد شد.

اگر شما می‌خواهید بدبخت باشید، چنین روندی را ادامه دهید و مدام از دیگران بپرسید چه کار کنم؟ و چگونه رفتار کنم؟ و در کالج چه رشته‌ای را انتخاب کنم؟ برقراری ارتباط با دیگران برای اینکه آن‌ها به زندگی شما جهت بدهند اصلا تصمیم مناسبی نخواهد بود. به خودتان اعتماد داشته باشید و خودتان در مورد زندگی خودتان تصمیم‌گیری کنید. تمام کسانی که الان مشاهده می‌کند در بدترین وضعیت زندگی خود بهترین تصمیم را می‌گیرند افرادی بوده‌اند که مدام در تصمیم‌های خود دچار اشتباه شده‌اند و از اشتباه خود درس گرفته و الان در موقعیت‌های مختلف توانایی تصمیم‌گیری مناسب را پیدا کرده‌اند. شما نیز از اشتباه در تصمیم‌گیری‌های خود نترسید، بلکه آن‌ها را مقدمه‌ای برای گرفتن تصمیم‌های درست و بزرگ‌تر به شمار آورید. اعتماد به نفس خود را بالا برده و مسئولیت زندگی خود را قبول کنید، تا در نهایت زندگی خود را آن‌گونه که دوست دارید بسازید.

چند استراتژی مهم برای باور کردن خودتان

در زیر چند روش برای ایجاد باور و اعتماد به نفس در وجود شما بیان شده است

۱- از افرادی که دارای اعتماد به نفس پایین هستند دوری کنید

افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخورداراند، کسانی هستند که از شور و اشتیاق کمتری در زندگی برخوردار بوده و اغلب به دیگران و موفقیت‌های که دارند حسادت می‌کنند، بنابراین برای اینکه چنین ویژگی‌های را وجود شما نهادینه نشود بهترین راهکار دوری از چنین افرادی در زندگی‌تان است. اغلب چنین افرادی به فکر کنترل کردن زندگی دیگران هستند و رسیدن به موفقیت دیگران را برای خود یک تحدید واقعی می‌دانند، بنابراین تمام تلاش خود را برای عدم موفقیت افراد به کار می‌برند.

۲- به خودتان اهانت نکنید

برای تقویت اعتماد به نفس در وجود خودتان باید ابتدا به بهترین دوست خودتان تبدیل شوید، به عبارت دیگر باید در طول روز کارهایی را انجام دهید که به شما حس خوبی می‌دهد، مثلا به پیاده‌روی بروید، ورزشی را دنبال کنید که دوست دارید، بر روی کارهایی تمرکز کنید که به شما احساس بهتری می‌دهد، به خودتان احترام بگذارید و برای خودتان ارزش قائل شوید. در چنین صورتی از انرژی بالایی برخوردار خواهید شد که منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس شما می‌شود.

۳- بر اساس عقل و سخاوت خود صحبت کنید

زمانی که در صحبت‌های خود از سخنان حکیمانه استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توانید بر شرایط دشوار غلبه کنید، جنین امری نشان از اعتماد به نفس شما دارد، همچنین قدرت شما را برای حل مشکلات و عبور از چالش‌ها نشان می‌دهد، بنابراین مطمئن خواهید بود قدرت آن را دارید که هر مشکلی که بر سر راه دیده می‌شود را کنار بگذارید. توجه داشته باشید هرچقدر قدرت شما برای عبور از موانع بیشتر باشد کنترل زندگی خود را بیشتر در دست خواهید گرفت؛ بنابراین تلاش برای رسیدن به اهداف‌تان را تلاشی بیهوده نمی‌بینید و از شکست دلسرد نخواهید شد و با قدرت بیشتر دوباره تلاش خواهید کرد.

۴- شروع یک داستان جدید

با اعتماد به نفس خود و تلاشی که می‌کنید، همچنین انجام تمرین‌های روزانه به بالا بردن اعتماد به نفس خود کمک کنید، عزت نفس درونی خود را افزایش دهید. همه ما یک داستان برای گفتن داریم، پس بیایید امروز داستان خود را تغییر دهیم و داستانی را شروع کنیم که در آن اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم، عزت نفس خود را بالا برده و عاشقانه و متعهد زندگی کنیم، با شجاعت زمام زندگی خود را در دست بگیریم تا افکار شکست خورده و پوسیده را از ذهن خود خارج کنیم. در این صورت قادر خواهیم بود برای زندگی خود تصمیم‌گیری‌های صحیح داشته باشیم و با بالا بردن اعتماد نسبت به خودمان زندگی رویایی خود را بسازید، تنها کافی است به این امر اعتقاد داشته باشید.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن