پزشکیسلامت باش

راهکارهای درمان التهاب و آماس لثه ؛ جراحی و درمان‌های طبیعی

اهداف بلندمدت درمان برای التهاب و آماس لثه جهت شناسایی و حذف عواملی که شخص را مستعد بیماری لثه می‌کنند، وجود دارند. بیشتر عوامل می‌توانند با ایجاد عادات بهداشت دهانی باثبات و تمیز کردن حرفه‌ای دندان از بین بروند. در صورتی‌ که عوامل خطرناک مشخصی مانند سیگار کشیدن یا دیابت کنترل‌ نشده وجود داشته باشد که در بیماری لثه سهم دارند، نیاز است به درستی شناسایی شوند.

راهکارهای درمانی التهاب و آماس لثه

بعد از پلاک و رسوب که توسط دندان‌ پزشک برداشته می‌شوند، بیمار می‌تواند بیماری لثه را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از یک شستشوی دهان روزانه درمان کند. تحت نظارت یک دندان‌پزشک، بیمار می‌تواند از ۱۰ درصد از کربامید پرکسید به شیوه‌ای دلخواه که موجب تأثیرگذاری مثبت بر کنترل پلاک و سلامت دندان می‌شود، استفاده کند. این مورد به‌ طور ویژه در بیمارانی مفید واقع می‌شود که اقدامات بهداشت دهانی معمولی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به علت سن یا نیازهای ویژه‌شان تضعیف ‌شده باشد.

در مواردی که التهاب و آماس لثه به بیماری پیوره بی‌انجامد، پاکت‌های عمیقی که تمیز کردنشان دشوار است ظاهر می‌شوند، بیمار ممکن است به جرم‌گیری عمیق و صاف‌ کردن سطح ریشه برای تمیز کردن دندان‌هایی نیاز داشته باشد که ممکن است توسط پاکت‌های عمیق پوشیده شده باشند.

لیزردرمانی و جراحی لثه

جهت دستیابی به تمام سطح دندان برای تمیز کردن کامل ممکن است نیاز به جراحی باشد. این رویه جراحی را جراحی ضربه‌ای می‌نامند و می‌تواند با جراحی کاهش پاکت ترکیب شود تا نواحی اطراف دندان‌ها را برای تمیز کردن به کمک مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای بیماران آسان کند. این رویه دربرگیرنده بی‌حس کردن لثه‌ها و سپس عقب کشیدن آن‌ها برای تمیز کردن و گاهی‌ اوقات شکل‌دهی مجدد به استخوان همراه است. لثه‌ها سپس در اطراف دندان‌ها موقعیت‌یابی مجدد می‌شوند تا پاکت‌های عمیق پیش از درمان وجود نداشته باشند.

از پیوندهای دارای بافت نرم برای پوشاندن کامل سطوح ریشه‌ای استفاده می‌شود که در مقابل لثه‌های پس‌روی کرده قرارگرفته‌اند. این مسئله می‌تواند به حذف دندان‌های حساس و محافظت از سطح ریشه کمک کند که نرم‌تر بوده و تمیز کردن‌شان دشوار است. لیزر درمانی درمان دیگری برای کمک به افزایش سلامت لثه است. پاکت لثه با لیزر بافت نرم جهت از بین بردن باکتری‌های آسیب‌رسان عمیق موجود در پاکت‌های پیوره، حذف بافت ناسالم و التیام‌بخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان‌های همراه با دارو

درمان آنتی‌بیوتیک می‌تواند به شیوه‌های متفاوتی در جهت درمان التهاب و آماس لثه، بیماری پیوره و به‌ویژه ANUG کمک‌کننده باشد. کلورهکسیدین (پریدکس) یک دهان‌شویه آنتی‌بیوتیک است که می‌تواند تحت نظارت دندان‌پزشک جهت کمک به کاهش باکتری‌های ایجادکننده بیماری لثه مفید واقع شود. قرص‌ها یا ژل‌ها مانند پریوچیپ که حاوی کلورهکسیدین یا داکسی سایکلین آنتی‌بیوتیک هستند، می‌توانند در پاکت‌های لثه‌ای عمیق بعد از جرم‌گیری و صاف‌کردن سطح ریشه جهت کشتن باکتری‌های دیرپای و کاهش اندازه پاکت‌های پیوره‌ای مورد استفاده قرار گیرند.

در این حالات انجام درمان آنتی‌بیوتیک بسیار اثربخش هستند، چون آنتی‌بیوتیک به‌ آرامی و در دوره هفت‌ روزه رهاسازی می‌شود. درمان‌های دیگر مانند زایلوکین و NSAID ها ممکن است برای کنترل درد در ژنژویت‌های مزمن به کار گرفته شود.

درمان‌های خانگی یا طبیعی اثربخش برای درمان بیماری لثه

شواهدی مبنی بر پیشنهاد اثربخشی برای درمان‌های عمومی و طبیعی برای بیماری لثه شامل موارد زیر می‌شود

  • چای سبز آنتی‌اکسیدان‌هایی دارد که التهاب و آماس لثه را در بدن کاهش می‌دهند.
  • هیدروژن پرکسید به کشتن باکتری‌های مورد استفاده قرار گرفته به‌عنوان دهان‌شویه یا یک ژل به شیوه دلخواه متناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما نباید قورت داده شود.
  • شستشو با آب‌نمک آماس را کاهش داده و باکتری‌ها را می‌کشد، اما استفاده روزمره از آن به دندان‌ها آسیب می‌زند.
  • جوش شیرین و آب می‌توانند برای مسواک زدن دندان جهت کمک به خنثی‌سازی اسیدهایی کمک کنند که به بیماری لثه منجر می‌شوند.
  • روغن مالیدن (مالش یا شستشو) – شواهد کمی وجود دارد که اثبات کند روغن کنجد یا روغن نارگیل می‌توانند به کاهش باکتری‌های ایجادکننده بیماری لثه مفید واقع شوند، اما این خود راهکاری است که وجود دارد. مردم به‌ طور تجربی متوجه شده‌اند که این روش، مفید عمل کرده است.
مطالب مرتبط
منبع
medicinenet
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن