پزشکیسلامت باش

درمان ریه آسیب دیده و محافظت از آن به صورت طبیعی (قسمت اول)

درمان ریه در وضعیتی که آسیب شدیدی خورده باشد بسیار دشوار است. ریه و سیستم‌های تنفسی دارای عملکرد دفاعی طبیعی هستند، اما انجام بسیاری از کارها و پیشگیری از آسیب‌های بیرونی، می‌تواند تاثیر فراوانی در سلامت ریه داشته باشد.

وجود ریه سالم برای داشتن زندگی پر از شادی و سلامتی ضروری است. متأسفانه، ما هر روزی که نفس می‌کشیم در معرض مواد شیمیایی و آلاینده‌های مضر زیادی قرار می‌گیریم که می‌تواند منجر به بیماری‌هایی همچون سل، سیاه‌سرفه، پنومونی و برونشیت شود. همچنین احتمال بروز بیماری‌هایی که در طولانی‌ مدت بر ریه اثر می‌گذارند مانند آسم، COPD و سرطان وجود دارد. اگر می‌خواهید به درمان ریه‌ خود کمک کنید، می‌توانید روش‌های طبیعی زیر را برای بازگرداندن ریه به شرایط خوبشان استفاده کنید.

روش اول: درمان ریه و پیشگیری از بیماری‌های آن

سیگار نکشید: پیشگیری بهتر از درمان است. شما باید سعی کنید ریه خود را از اضطراب، غبار، عوامل سرطان‌زا و دود دور کنید. با این ذهنیت، نباید سیگار بکشید  سیگار باعث ناتوانی ریه می‌شود و مواد شیمیایی مضری را همچون نیکوتین وارد بدنتان می‌کند وجود دائمی دود در ریه‌­تان باعث نابودی آن می‌شود. سیگار کشیدن همچنین باعث ریزش موهای ریه می‌شود که بسیار برای سلامتی ریه مضر است.

از خودتان در مقابل آلودگی هوا مراقبت کنید: اگر در منطقه‌ای با سطح بالای آلودگی هوا زندگی می‌کنید، یا اگر آسم دارید، می‌توانید یکی از رویکردها را برای محافظت از خود انتخاب کنید. می‌توانید هنگام بیرون رفتن ماسک بگذارید. همچنین می‌توانید برای خانه­‌تان سیستم تصفیه هوا نصب کنید. این کار می‌تواند از شما هنگامی‌ که خانه‌­اید در مقابل آلودگی هوا محافظت کند.

به خودتان اجازه سرفه کردن بدهید: یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای کمک به سلامت یا درمان ریه این است که به خودتان اجازه سرفه کردن بدهید. بسیاری از افراد تمایل به سرکوب سرفه‌هایشان دارند، اما در بیشتر موارد، نباید این کار را کنید. سرفه کردن روشی است که طی آن ریه از شر موکوس‌هایی که آلرژن و یا عفونت دارند خلاص می‌شود. سرکوب کردن سرفه، این اجازه را به موکوس عفونی‌ شده یا آلرژن ها می‌دهد که در ریه­‌ باقی بمانند.

روش دوم حفظ رژیم غذایی و تغذیه:

غذاهای ارگانیک بخورید: رژیم غذایی می‌تواند به شما در حفظ و درمان ریه از طریق ویتامین و مواد معدنی موجود در غذاها کمک کند. تا جایی که می‌توانید از غذاهای ارگانیک استفاده کنید. مطالعات نشان می‌دهد که تعدادی از نگه‌دارنده‌های مختلف و مواد افزودنی موجود در غذای غیر ارگانیک ممکن است با حملات آسمی، سرطان و بیماری مزمن ریوی (COPD) که شامل آمیزم و برونشیت مزمن می‌شود، مرتبط است.

غذاهای از قبل بسته‌بندی‌ شده و فرآوری شده را محدود کنید: وقتی سعی می‌کنید ریه­ را درمان یا به آن کمک کنید، باید میزان مصرف غذاهای فرآوری شده و از قبل بسته‌بندی‌ شده را کاهش دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا مصرف مواد افزودنی و نگه‌دارنده را محدود کنید که می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و افزایش حساسیت ریه شود. شما باید سعی کنید بیشتر مواد غذایی‌ خود را از ابتدای آن تهیه کنید، هرچند ممکن است برخی از آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی قبلی و زمان اضافی داشته باشد.

مصرف سبزیجات و میوه‌ها را افزایش دهید: در غذا خوردن روزانه خود، باید سعی کنید بخش‌های سبزیجات و میوه‌ها را افزایش دهید. میزان کاهش‌ یافته میوه و سبزیجات با بیماری‌های ریوی، به‌ طور خاص آسم و COPD مرتبط است. میوه‌ها و سبزیجات حاوی سطح بالایی از آنتی‌ اکسیدان‌ها هستند که برای محافظت در برابر آسم و COPD کاملاً مفیدند و می‌توانند در مقابل سرطان از بدن محافظت کنند.

مصرف گوشت را محدود کنید: وقتی به درمان ریه خود فکر می‌کنید، مصرف گوشت خود را باید محدود کنید، بخصوص گوشت قرمز. اگر می‌خواهید گوشت بخورید، مطمئن باشید که گوشت گاو لاغر است، ترجیحاً علف خوار و بدون هورمون و آنتی‌بیوتیک باشد. همچنین گوشت مرغ‌هایی که بدون هورمون یا آنتی‌بیوتیک رشد کرده‌اند را بخورید.

ماهی چرب بخورید ماهی بیشتری را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. ماهی‌های چربی چون قزل‌آلا، خال‌مخالی، شاه‌ماهی و ساردین بیشترین کمک را به بهبود ریه شما می‌کنید. ماهی چرب حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است که سلامتی ریه را افزایش می‌دهد.

زیاد آب بنوشید: نوشیدن زیاد آب ریه را هیدراته و عاری از هرگونه موکوس می‌کند. همچنین به جریان خون کمک می‌کند. هدفتان را روی نوشیدن ۸ لیوان در روز بگذارید. نوشیدن آب به‌ اندازه کافی برای حفظ موکوس شما ضروری است که از ایجاد بیش‌ از حد موکوس در ریه و راه‌های تنفسی جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن