پزشکیسلامت باش

برای سفر در دوران بارداری چه نکاتی را باید رعایت کنیم

اگر بارداری شما پیچیده نیست و به زمان زایمان نزدیک نیستید، مسافرت در دوره بارداری معمولاً مشکلی ندارد. با این‌ حال، بهتر است که با پزشکتان صحبت کنید و برنامه‌ای برای مراقبت پزشکی بریزید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

برنامه‌ریزی سفر

اگر ممکن است، سفرتان را بین هفته‌های ۱۴ و ۲۸ام برنامه‌ریزی کنید: سه‌ ماهه دوم بارداری امن‌ترین و راحت‌ترین زمان برای مسافرت است چرا که دوره خطر برای سقط جنین گذشته است و دیگر بیماری‌های صبحگاهی را نیز تجربه نخواهید کرد. اگر ممکن است، سفرتان را طوری برنامه‌ ریزی کنید که در این دوره زمانی بیفتد.

توجه: بعد از هفته ۳۶ام بارداری یا اگر بارداری پیچیده‌ای دارید (مثلاً اگر در معرض خطر زایمان زودرس هستید)، بعد از هفته ۳۲ام بارداری، مسافرت نکنید.

به کشورهایی که در آن ویروس زیکا شیوع پیدا کرده است، مسافرت نکنید: ویروس زیکا بیماری است که با پشه‌هایی که می‌توانند باعث نقایصی در تولد نوزاد شوند، منتقل می‌شود، پس بسیار مهم است که از نواحی که این پشه‌ها وجود دارند، دور شوید. به مناطقی که اخیراً در معرض شیوع ویروس زیکا بوده است، مسافرت نکنید.

فهرست کشورهایی که ویروس زیکا در آن شیوع پیدا کرده است را بررسی کنید. اگر مجبورید به کشورهایی که ویروس زیکا در آن شایع است مسافرت کنید، هر کاری که می‌توانید برای پیشگیری از عفونت انجام دهید. زیکا از طریق نیش پشه و رابطه جنسی بدون محافظت منتقل می‌شود، پس از خودتان در مقابل پشه‌ها مراقبت کنید و سعی کنید رابطه جنسی ایمنی داشته باشید.

روش‌های قابل بازگرداندن وجه را برای پرواز و هتلتان انتخاب کنید: اگر چه ممکن است پیش‌ بینی کنسل شدن سفرتان را نکنید، اما روش‌هایی را انتخاب کنید که اگر سفرتان کنسل شد، بتوانید پولتان را پس بگیرید. به دنبال بلیت‌های هواپیمایی بگردید که قابل باز گرداندن وجه باشد، حتی اگر مجبور باشید کمی بیشتر بپردازید. به دنبال اتاق‌های هتلی بگردید که بتوانید آن را کنسل کنید.

قبل از رزرو بلیت، شرکت هواپیمایی را چک کنید: هر شرکت هواپیمایی سیاست متفاوتی را در قبال مسافران باردار دارد. به وب‌ سایت شرکت هواپیمایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، پیش از خرید بلیتتان، سر بزنید و اطمینان حاصل کنید که با قوانینشان موافق هستید.

برای مثال، اگر ماه ۱۸ام بارداری‌تان را گذرانده‌اید، برخی شرکت‌های هواپیمایی مجبورتان می‌کنند که چندین کپی از گواهینامه پزشکی‌تان را به آنها بدهید تا به شما اجازه سفر بدهند.

مراقبت از سلامتی در حین سفر

قبل از اینکه سفرتان را برنامه‌ ریزی کنید، با پزشکتان مشورت کنید: در بیشتر موارد، مسافرت در حین بارداری سالم، بسیار امن است. با این‌ حال، مشورت کردن با پزشکتان پیش از سفر به او این فرصت را می‌دهد که هر گونه اقدامات احتیاطی خاصی که باید در طی سفر رعایت کنید، را به شما بگویند. صحبت با پزشکتان به شما این اطمینان را می‌دهد که می‌توانید پیش از سفر به چک آپ بروید. اگر هر مشکل جدی وجود داشته باشد، پزشکتان به شما توصیه می‌کند که برنامه سفرتان را برای ثابت شدن امنیت کودکتان، به تعویق بیندازید یا آن را کنسل کنید. پزشکتان ممکن است تحت شرایط زیر، از شما بخواهد که مسافرت نکنید:

  • بیماری قلبی
  • دیابت بارداری
  • شکستگی استخوان
  • کم‌ خونی شدید
  • بیماری تنفسی
  • خونریزی
  • پره اکلامپسی

این مطلب را نیز بخوانید: عادت‌های غلط دوران بارداری چیست؟ وزن ایده‌آل زنان باردار چقدر است؟

تمام واکسن‌هایی خود را به‌ روز کنید. انجام واکسیناسیون‌های ضروری پیش از مسافرتتان به شما کمک می‌کند که از پیش آمد مشکلات جدی در حین سفر، جلوگیری کنید. با پزشکتان درباره اینکه چه واکسنی برای مقصد مورد نظرتان مناسب است، صحبت کنید. پزشکتان می‌تواند به شما آن واکسنی که برای شرایط شما در حین بارداری مناسب است را توصیه کنید.

برای مثال، اگر نزدیک سه‌ ماهه سوم بارداری‌تان هستید، پزشکتان به شما توصیه می‌کند که واکسن Tdap بزنید (که از شما در مقابل تتونا، دیفتری و کورتوسی محافظت می‌کند) و اگر بین هفته ۲۷ و ۳۶ام بارداری‌تان قرار دارید، واکسن آنفولانزا بزنید.

هر دارویی که به آن نیاز خواهید داشت را با خودتان داشته باشید: شما نیاز دارید که ویتامین‌های پیش از قاعدگی‌تان را با هر داروی تجویز شده برای سفرتان را بخورید، پس مطمئن شوید که به‌ اندازه‌ای که سفرتان طول می‌کشد، دارو با خودتان دارید. شما همچنین لازم است تا داروهایی اضافی که به شما کمک می‌کند تا سفری راحت‌تر داشته باشید را با خود همراه کنید، داروهایی همچون استامینوفن برای درد یا داروهای تجویزی برای بیماری حرکتی.

دست‌های خود را به‌ طور مرتب بشویید: شستشوی دست‌ها به‌ طور مرتب به شما کمک می‌کند تا در برابر میکروب‌ها و باکتری‌هایی که ممکن است در طول سفر شما را بیمار کند، محافظت کند. دستانتان را بعد از هر بار استفاده از دستشویی، پیش از خوردن غذا و هر زمانی که دستتان کثیف شد، بشویید.

اطمینان حاصل کنید که آبی که می‌نوشید سالم است: آب کثیف خطری جدی برای شما و نوزادتان می‌باشند پس همیشه اطمینان حاصل کنید که آبی که می‌نوشید، تمیز است. اگر به‌ جایی مسافرت می‌کنید که آب لوله‌کشی تمیزی ندارد، پس لازم است با خودتان چندین آب‌ معدنی ببرید.

توجه. دندان‌هایتان را با آب لوله‌کشی ناسالم نشویید. پلمپ بطری‌های آب‌ معدنی که می‌خرید را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که پلمپ ناقص نباشد. برخی فروشندگان ممکن است سعی کنند آب لوله‌کشی را در بطری‌های آب‌ معدنی به شما بفروشند.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن