پزشکیسلامت باش

دندان‌ درد و راهکارهای درمان طبیعی آن

دندان‌ درد ، دردِ داخل یا اطراف یک دندان بوده که ممکن است به یکی از دلایل زیر رخ داده باشد: پوسیدگی دندان، دندان آبسه‌شده، شکستگی دندان، یک پرکردگی آسیب‌دیده، حرکات تکراری، مانند به هم ساییدن دندان، لثه‌های عفونت کرده

چه زمانی باید نزد دندان‌پزشک برویم؟

درصورتی‌که یکی از موارد زیر رخ داده باشد، باید هرچه سریع‌تر دندان‌پزشک خود را ملاقات کنید:

  • دندان‌دردی دارید که یک یا دو روز طول کشیده است.
  • دندان‌درد شدیدی دارید.
  • تب، گوش‌درد، یا هنگام باز کردن چشمانتان درد دارید.
شناسایی مناسب و درمان عفونت‌های دندان جهت جلوگیری از گسترش آن به بخش‌های دیگر صورت و جمجمه و حتی جریان خون اهمیت بسیاری دارد.

پیشگیری از دندان‌ درد

مادامی‌که دندان‌دردها در نتیجه پوسیدگی دندان رخ دهند، پیروی از تمرینات بهداشت دهانی مناسب می‌تواند از دندان‌ درد پیشگیری کند. تمرینات بهداشت دهانی مناسب منظم مسواک زدن همراه با خمیردندان حاوی فلوراید، هر روز نخ دندان کشیدن، شستشوی یک یا دو بار در روز با دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده است و دوبار در سال دیدن یک دندان‌پزشک برای تمیز کردن تخصصی را شامل می‌شود. علاوه بر این تمرینات، غذاهای کم قند بخورید و از دندان‌پزشکتان در مورد درزگیری‌ها و کارکردهای فلوراید بپرسید.

درمان‌ دندان‌ درد

درمان برای یک دندان‌درد به علت آن بستگی دارد. اگر یک کرم‌خوردگی موجب دندان‌درد شما شده باشد، دندان‌پزشک شما می‌بایست کرم‌خوردگی را پر کند یا احتمالاً دندان را بکند، اگر نیاز باشد. درصورتی‌که علت دندان‌درد عفونت عصب دندان باشد، یک کانال ریشه یا عصب‌کشی ممکن است ضروری باشد. باکتری‌هایی که وارد بخش درونی دندانتان شده‌اند می‌توانند منجر به چنین عفونتی شوند. درصورتی‌که تب یا آماس فک وجود داشته باشد، یک آنتی‌بیوتیک ممکن است تجویز شود.

راهکارهای درمان طبیعی برای دندان‌درد

۱٫ شستشو با آب‌نمک

برای بسیاری از افراد، شستشو با آب‌نمک بهترین و اولین راهکار درمانی اثربخش است. آب‌نمک یک ضدعفونی‌کننده طبیعی است و می‌تواند به تضعیف مواد غذایی کمک کند و بقایای آن ممکن است بین دندان‌هایتان گیر کنند. درمان یک دندان‌درد با آب‌نمک به کاهش آماس و درمان هرگونه زخم دهانی منجر می‌شود. برای استفاده از این رویکرد، نصف قاشق چای‌خوری نمک را درون یک لیوان آب گرم ریخته و از آن برای شستشوی دهانتان استفاده کنید.

۲٫ شستشو با هیدروژن پرکسید

شستشوی هیدروژن پرکسید ممکن است به درمان درد و آماس کمک کند. علاوه بر کشتن باکتری‌ها، هیدروژن پرکسید می‌تواند پلاک را کاهش داده و خونریزی لثه را بهبود ‌بخشد. مطمئن شوید که به‌طور مناسب هیدروژن پرکسید را رقیق کرده‌اید. برای انجام آن، ۳ درصد هیدروژن پرکسید را با بخش‌های برابر آب ترکیب کنید و از آن به‌عنوان یک شست‌وشودهنده دهان استفاده کنید. آن را قورت ندهید.

۳٫ کمپرس آب سرد

شما ممکن است از یک کمپرس آب سرد جهت درمان هر گونه دردی که تجربه می‌کنید، استفاده کنید، به‌ویژه درصورتی‌که هر نوع ضربه روحی موجب دندان‌دردتان شده باشد. زمانی که شما از یک کمپرس سرد استفاده می‌کنید، موجب می‌شود تا رگ‌های خونی‌تان در آن محدوده، محدود شود. این موجب می‌شود تا شدت درد کمتر شود. سرما می‌تواند موجب کاهش آماس شود. جهت استفاده از این رویکرد، یک کیسه یخ بگیرید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی موضع موردنظر نگه‌دارید. شما می‌توانید این کار را هر چند ساعت یک بار انجام دهید.

۴٫ سیر

هزاران سال است که سیر به خاطر خواص پزشکی‌اش شناخته شده و مورداستفاده قرارگرفته است. نه‌تنها می‌تواند باکتری‌های مضر – ایجادکننده پلاک –  را بکشد، بلکه به‌عنوان تسکین‌دهنده درد نیز شناخته می‌شود. جهت استفاده از سیر، یک حبه سیر را خرد کنید تا بتوانید یک خمیر خلق کنید و آن را برای ناحیه عفونت کرده بکار بگیرید. شما ممکن است بخواهید تا کمی نمک هم به آن اضافه کنید. متناوباً، می‌توانید به‌آرامی یک حبه از سیر تازه را بجوید.

۵٫ عصاره وانیل

عصاره وانیل حاوی الکل بوده که می‌تواند به بی‌حس کردن درد کمک کند. خواص آنتی‌اکسیدان اثبات‌شده آن می‌تواند التیام‌بخش اثربخشی باشد. جهت استفاده از آن، یک بخش کوچک از عصاره وانیل را با انگشتتان لمس کنید و آن را مستقیماً روی قسمت عفونت کرده چندین بار در روز قرار دهید.

۶٫ میخک

میخک در طول تاریخ بر درمان دندان‌درد مورد استفاده گرفته، چون روغن می‌تواند به‌طور اثربخش درد را بی‌حس کند و آماس را کاهش دهد. شامل اوژنول بوده که خود یک ضدعفونی‌کننده طبیعی است. جهت استفاده از این رویکرد، مقدار کمی از روغن میخک را درون یک وش لمس کرده و آن را در ناحیه عفونت کرده استفاده کنید. شما ممکن است بخواهید روغن میخک را با تعدادی قطره روغنی را رقیق کنید، مانند روغن زیتون یا آب. این کار را چندبار در روز انجام دهید. شما می‌توانید یک قطره روغن میخک را به شیشه کوچکی از آب اضافه کنید و یک شستشوی دهان انجام دهید.

۷٫ بوته گندم

بوته گندم خواص التیام‌بخشی متعددی دارد و می‌تواند جهت التیام‌بخشی بدن شما از درون در نظر گرفته شود. این می‌تواند آماس را در دهان شما تسکین دهد و از عفونت‌ها پیشگیری کند. محتوای کلروفیل بالا می‌تواند با باکتری‌ها مبارزه کند. جهت استفاده از آن، به‌سادگی از عصاره بوته گندم به‌ مانند یک شستشوی دهان استفاده کنید.

۸٫ آویشن

آویشن خواص آنتی‌باکتریال و آنتی‌اکسیدان قدرتمندی دارد که می‌تواند جهت درمان دندان‌درد مفید واقع شود. جهت استفاده از آن، قطره‌های کمی از روغن آویشن و قطره‌هایی از آب را روی دستتان بمالید. بعد از رقیق کردن روغن با آب، آن را روی حوزه عفونت کرده به کار ببندید. شما می‌توانید یک قطره روغن را به شیشه کوچک آب اضافه کنید و دهانتان را بشویید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن