پزشکیسلامت باش

کامپوزیت دندان (باندینگ) و همه دانستنی‌های آن

کامپوزیت دندان (باندینگ) بکارگیری یک ماده رزین به رنگ دندان با استفاده از روش‌های چسبنده و نوردرمانی با شدت بالا است. نام این رویه به علت وجود موادی است که در این روش به دهان چسبیده می‌شود. باندینگ معمولاً برای زیبایی دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد تا ظاهر یک دندانِ تغییر رنگ داده‌ شده یا لب‌پر شده را بهبود بخشد. از این روش همچنین برای نزدیک‌کردن فاصله دندان‌ها به یکدیگر جهت بلندتر به نظر رسیدن دندان‌ها یا تغییر رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود. در اغلب اوقات، باندینگ به‌عنوان یک جایگزین زیبایی برای پرکردگی‌‌های نقره‌ای یا محافظتِ بخشی از ریشه دندان که ممکن است در زمان عقب رفتن لثه‌ها، خودشان را نشان دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد استفاده باندینگ دندان

از باندینگ دندان می‌توان برای اصلاح مشکلات مرتبط با دندان به شرح زیر استفاده کرد:

  • بازسازی دندان‌های فاسد (رزین‌های کامپوزیت مورداستفاده قرار گرفته برای پر کردن حفره‌های دندان)
  • بازسازی دندان‌های لب‌پرشده یا شکسته‌شده
  • بهبود ظاهر دندان‌های تغییررنگ‌داده‌شده
  • نزدیک‌کردن فاصله بین دندان‌ها
  • بلندتر به نظر رسیدن دندان‌ها
  • تغییر شکل دندان‌ها
  • جایگزین زیبایی برای پرکردگی‌‌های نقره‌ای
  • محافظت از بخشی از ریشه دندان که در زمان عقب رفتن لثه‌ها مشخص می‌شوند.

رویه باندینگ دندان‌پزشکی

باندینگ دندان‌پزشکی به آمادگی کمی نیاز دارد یا در مواقعی نیازی به آمادگی ندارد، و استفاده از بیهوشی جز درصورتی‌که باندینگ به‌منظور پر کردن یک دندان فاسد به کار رود، اغلب ضروری نیست. دندان‌پزشک شما تفاوت جزئی دندان‌های کنونی شما را برای انتخاب یک رنگ رزین کامپوزیت که به رنگ دندان‌هایتان، نزدیک باشد را بررسی ‌می‌کند.

دو نوع از باندینگ دندان وجود دارد: باندینگ کامپوزیت مستقیم و باندینگ چسبنده

۱٫ باندینگ کامپوزیت مستقیم:

باندینگ کامپوزیت مستقیم، روندی است که در آن دندان‌پزشکان از کامپوزیت‌های به رنگ دندانی (سفید یا مواد به ظاهر طبیعی) استفاده می‌کنند که در مطب‌های‌شان برای پر کردن حفره‌ها، اصلاح لب‌پرشدگی‌ها یا شکستگی‌ها، نزدیک‌کردن فاصله بین دندان‌ها و بهبود لبه‌های فرسوده شده دندان استفاده می‌شود. مواد کامپوزیت ممکن است مستقیماً به‌کاررفته و برای سطوحی از دندان که در زمان لبخند زدن دیده می‌شوند، قالب‌زده شوند. در دنیای دندان‌پزشکی، به این‌ها، ونیرهای کامپوزیت مستقیم گفته می‌شود، اما به‌طور عمومی بیشتر تحت عنوان باندینگ شناخته می‌شوند.

۲٫ باندینگ چسبنده:

این روش معمولاً برای تاج‌های زیبایی، ونیرهای پرکلین، پل‌ها و انواع پرکردگی‌‌ها به کار گرفته می‌شود. بعد از اینکه دندان‌پزشک شما، رنگی را انتخاب کرد که با وجود تفاوتی جزئی نسبت به دندان‌هایتان مطابقت داشت، او سطح دندان‌ها را با استفاده از یک محلول اسید فسفریک ملایم سخت می‌کند. خیلی زود، بعد از اینکه عامل سخت‌کننده برداشته شد، یک عامل مایع باندینگ به کار گرفته می‌شود. رزینِ به رنگ دندان مانند روکش روی دندان کار می‌شود، سپس تا زمانی که به شکل مطلوب خود برسد، قالب‌زده شده و صیقلی می‌شود. سپس با یک نوردرمانی ماورای بنفش سفت شده و گام قبلی تکرار می‌شود تا زمانی که پر کردن یا ونیر کامپوزیت مستقیم به شکل نهایی خود برسد. دندان‌پزشک شما سپس آن ماده را تا زمانی که به درخشندگی باقی سطح دندانش برسد، آن‌را صیقل می‌دهد.

مزایا و معایب باندینگ دندان‌پزشکی

مزایا:

باندینگ دندان یکی از رایج‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین رویه‌های زیبایی دندان‌پزشکی است. این مسئله می‌تواند اغلب در یک جلسه کوتاه در مطب انجام شود، مگر اینکه دندان‌های زیادی در کار باشند. مزیت دیگری از باندینگ در مقایسه با ونیرها و تاج‌ها، این است که نیازمند حذف مینای دندان نیست. بیشتر رویه‌های باندینگ دندان، نیازمند بیهوشی نیستند.

معایب:

مواد مورد استفاده قرار گرفته در باندینگ دندان به قدرتمندی دندان شما نیستند، بنابراین خوردن ناخن‌ها یا جویدن دندان‌ها می‌تواند واقعاً آن ماده را لب‌پر کند. باندینگ تنها چند سال پیش از اینکه نیاز به اصلاحش باشد، پابرجا می‌ماند و به قدرتمندی روش‌های ترمیمی دیگر، مانند تاج‌ها، ونیرها، یا پرکردگی‌‌ها نیست. و همچنین مانند تاج‌ها، در مقابل لکه مقاوم نیستند.

چون محدودیت‌هایی برای تأثیرات ترمیمی توسط باندینگ وجود دارد، برخی از دندان‌ پزشکان ممکن است آن‌را برای تغییرات زیبایی کوچک، جهت اصلاح موقتی نقص‌های زیبایی و اصلاح دندان‌ها در حوزه‌هایی که فشار گازگرفتگی بسیار پایینی در آن وجود داشته باشد (برای مثال، دندان‌های جلویی)، بسیار مناسب بدانند. دندان‌ پزشک شما ممکن است باندینگ یا توصیه‌های دیگری را متناسب با شرایط به شما توصیه کند.

مشاوره باندینگ دندان

یک مشاوره با دندان‌پزشک مشخص می‌کند که چه مشکلاتی در ارتباط با دندان می‌تواند توسط باندینگ حل شود. دندان‌ پزشک شما بررسی کاملی از دندان‌های شما را انجام خواهد داد که شامل اشعه‌های ایکس و ارزیابی دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود. در حین مشاوره، دندان‌پزشک در ارتباط با مزایای زیبایی باندینگ به شما توضیح می‌دهد. در صورتی‌ که دندان‌های به شدت آسیب‌ دیده‌ای داشته باشید، دندان‌ پزشک ممکن است دیگر رویه‌های ترمیمی یا زیبایی را توصیه کند که اهداف بلندمدت‌تری را به همراه دارند.

مراقبت از دندان‌های پیوند زده شده

دندان‌های پیوندزده شده نیازمند مراقبتی مشابه با دندان‌های طبیعی‌ هستند. مراقبت ضروری برای حفظ یک لبخند سالم و زیبا، داشتن عادات بهداشت دهان مناسب است. حداقل دوبار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راهکارهای مناسبی برای سلامت دهان هستند. ویزیت‌های منظم با دندان‌پزشکت هم راهکار مناسبی برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها است. چون امکان لب‌پر شدن مواد مورد استفاده قرار گرفته در باندینگ وجود دارد، از گاز گرفتن اشیای سفت و سخت که امکان آسیب‌رسانی به دندان‌های‌تان را دارند، خودداری کنید. باید از خوردن ناخن‌ها، جویدن سر خودکارها و مدادها، یخ یا دیگر مواد غذایی سفت و سخت پرهیز کنید. اگر احساس متفاوتی نسبت به دندان‌های خود داشتید، حتماً به دندان‌پزشک خود سر بزنید، چون ممکن است، مواد باندینگ را لب‌پر کرده باشید.

مطالب مرتبط
منبع
acedentalresource
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن