پزشکیسلامت باش

علائم روی زبان چه چیزی درباره سلامتی ما می‌گویند (قسمت اول)

کبودی‌ها، لکه‌ها و خال‌ها در دهان و روی زبان شما ممکن است بی‌ضرر باشد. اما گاهی اوقات سرنخ‌هایی راجع به وضعیت سلامت شما ارائه می‌دهند. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی درباره این علائم و سرنخ‌ها به شما ارائه کنیم.

لکه‌های سفید روی زبان

لکه‌های سفید کرم می‌تواند یک عفونت قارچی باشد. اغلب بعد از یک بیماری یا استفاده از یک دوره دارو اتفاق می‌افتد، که توازن باکتری‌ها در دهان به هم می‌خورد. تکه‌های سفید که شبکه‌ایی هستند می‌توانند لگن پلانوس باشند به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما به بافت‌ها در دهان شما حمله می‌کند. اگر لکه‌های سخت، صاف و سفید روی زبانتان ببینید که از بین نمی‌روند، ممکن است لکوپلاکیایی باشد که با سرطان ارتباط دارد.

موهای روی زبان

اگر زبانتان دارای پوششی است که شبیه سیاه، قهوه‌ای یا سفید است، ممکن است زبان مودار داشته باشید. این “مو” پروتئین‌هایی است که به‌طور طبیعی و کوچک به رشته‌های طولانی تبدیل می‌شوند، و مواد غذایی و باکتری‌ها به آن‌ها می‌چسبند. هنگامی‌که زبانتان را تمیز یا مسواک می‌کشید، باید از بین برود. اگر تکه‌های مودار و سفید روی زبانتان از بین نمی‌روند ممکن است لکوپالاکیا مویرگی دهانی باشد. افرادی آلوده به ویروس‌هایی مانند اپستین بار یا HIV ممکن است با این مشکل مواجه شوند.

زبان سیاه

زبان مودار می‌تواند سیاه‌ و سفید باشد. اما زبانتان نیز می‌تواند پس از مصرف آنتی‌بادی با عنصری به نام بیسموت، تاریک شود. در بعضی از مردم، وقتی‌ که با بزاق مخلوط می‌شود، زبان سیاه‌ رنگ می‌شود. این مشکل بی‌ضرر است و هنگامی‌که شما مصرف دارو را متوقف می‌کنید، از بین می‌رود.

زبان قرمز روشن

زبان توت‌فرنگی قرمز می‌تواند یک نشانه زودگذر از بیماری کاوازاکی است، که بیماری نادر و جدی است و باعث ایجاد رگ‌های خونی در سراسر بدن می‌شود، که اغلب در کودکان رخ می‌دهد. همچنین می‌تواند یک نشانه تب تبختری باشد. اگر زبانتان قرمز صاف باشد و درد دهان داشته باشید، ممکن است نشانه کمبود ویتامین B3 باشد.

احساس سوزش

اگر روی زبانتان احساس می‌کنید که با قهوه داغ سوخته شده است، ممکن است سندرم دهان سوزانده داشته باشید. این ممکن است به معنی مشکل در اعصاب زبانتان باشد. برخی از مشکلات سلامتی مانند دهان خشک، عفونت، ریفلاکس اسید و دیابت نیز ممکن است باعث ایجاد این موضوع شوند. برای برخی افراد غذاهای اسیدی مانند آناناس و همچنین خمیردندان، دهان‌شویه، آب‌نبات یا آدامس نیز ممکن است این احساس سوزش ایجاد شود.

مطالب مرتبط
منبع
webmd.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن