پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

افزایش اعتماد به‌ نفس با روشی مؤثر و گام‌ به‌ گام

افزایش اعتماد به‌ نفس مسئله‌ای است که بسیار مورد توجه روانشناسان می‌باشد. اعتماد به‌ نفس احساسی است که روی جنبه‌های مختلف زندگی شما به‌ خصوص سلامتی جسم و روح و نیز ارتباط‌تان با افراد مختلف اثر زیادی می‌گذارد.

داشتن اعتمادبه‌نفس نه‌تنها باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید بلکه به شما در استفاده بهتر از فرصت‌ها و شانس‌های زندگی‌تان کمک می‌کند. زندگی یک سفر هیجان‌ انگیز است که با افزایش اعتماد به‌ نفس خود می‌توانید از این سفر لذت بیشتری ببرید. خوشبختانه راه‌هایی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها این ویژگی شخصیتی را ارتقا دهید.

چرا برخی از افراد اعتمادبه‌نفس کمی دارند؟

شاید یکی از دلایل این باشد که این افراد در کودکی والدینی داشته‌اند که از آن‌ها توقعات بیش‌ از اندازه داشتند یا والدینی که همیشه به آن‌ها گفته‌اند: ” تو از پس هیچ کاری بر‌نمی‌آیی”.

یا شاید اتفاقی برایتان افتاده باشد که باعث شود دائماً به خود تلقین کنید که از پس‌ کاری بر‌نمی‌آیید. گاهی اوقات هم مقایسه خود با دیگران باعث می‌شود خود را ضعیف و حقیر بپندارید. در مورد بعضی از افراد شکست‌ها و از دست دادن چیزهای با ارزش در زندگی مثل شغل، رابطه عاطفی، فرزند و موقعیت اجتماعی باعث کاهش اعتماد به‌ نفس می‌شود. هر شخصی در زمینه یا زمینه‌های خاصی احساس کمبود اعتماد به‌ نفس می‌کند مثلا در مورد ظاهر، توانایی‌ها، روابط، شغل، تصمیم‌گیری و غیره.

وجه تمایز افرادی که اعتمادبه‌نفس دارند با دیگران

چنین افرادی خود را باور دارند و طرز فکرشان مثبت است. همیشه سعی می‌کنند از دیگران یاد بگیرند. خود را مسئول افکار، احساسات و کارهایشان می‌دانند. اشتباهاتشان را می‌پذیرند. هیچ‌گاه در مورد دیگران بدحرف نمی‌زنند.

راهنمای گام‌به‌گام برای افزایش اعتمادبه‌نفس

۱-خاص باشید

موقعیت‌هایی که در آن‌ها احساس افزایش اعتمادبه‌نفس یا کاهش آن‌را داشته‌اید، شناسایی کنید. سعی کنید توانایی‌هایی خود را در مواردی که می‌دانید اعتمادبه‌نفس شما افزایش پیدا می‌کند، تقویت کنید و در یک زمینه یا زمینه‌های خاص مهارت‌هایتان را افزایش دهید.

۲-با خودتان روراست باشید

مطمئن باشید اگر سعی کنید از کس دیگری تقلید کنید اعتمادبه‌نفس شما کم می‌شود. با خودتان روراست باشید و سعی نکنید جای دیگران باشید، خودتان را بشناسید و سعی کنید جنبه‌های مثبت شخصیت خود را بهبود دهید. اگر از خود واقعی‌تان دور شوید حتی در صورتی‌ که به هدفتان برسید، احساس رضایت نخواهید داشت.

۳-شما صد در صد باهوش هستید

هر فردی در زمینه خاصی باهوش است مثلا بعضی از افراد هوش بدنی بالا و هوش هنری کمی دارند، پس در واقع همه افراد باهوش‌اند. سعی کنید به دلیل اینکه در بعضی از زمینه‌ها هوش و استعداد ندارید از خودتان ناامید نشوید.

۴-خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

۵-مهارت‌های جدید یاد بگیرید

۶-برای افزایش اعتمادبه‌نفس موقعیت‌های خود را تغییر دهید

منظور این است که شرایط جسمی و ذهنی خود را بهبود دهید، مثلا با ورزش کردن و انجام تمرینات ذهنی. یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها برای افزایش اعتمادبه‌نفس این است که وقتی هدفی را تعیین می‌کنید باپشتکار مسیرتان را ادامه دهید تا به هدفتان برسید، در این مسیر قابلیت‌های بیشتری نیز که در درونتان است کشف می‌کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن