تغذیهسلامت باش

بدترین مواد غذایی در رژیم غذایی کودکان که نباید بخورند را بشناسید

کودکان چه چیزی را نباید بخورند؟

بسیاری از پدر و مادرها شکم کودکان خود را با مواد غذایی پر کالری و فاقد مواد مغذی پر می‌کنند، در حالی که این کار می‌تواند به سلامت کودکان آسیب بزند. همچنین توجه نداشته به رژیم غذای صحیح کودکان می‌تواند در رشد طبیعی آنها تأثیر گذار باشد. در این مقاله لیستی از مواد غذایی مضر برای نوزادان ارائه شده است.کودکان به کالری زیادی احتیاج ندارند اما به مقدار زیادی مواد مغذی نیازمند هستند. برخی مواد غذایی که به کودکان ارائه می‌شود دارای مقدار زیادی نمک، قند و کالری است، در صورتی که بدن کودکان به ابن مواد احتیاجی ندارد و معمولا این گونه مواد غذایی فاقد مواد مغذی هستند.

هات داگ و سایر غذاهای آماده شده از این دست

این گونه مواد غذایی، دارای هضم سخت هستند. همچنین مواد غذایی از این دست در روده‌ها بسیار چسبناک می‌شوند؛ بنابراین باید از دادن غذاهای مانند سوسیس و هات‌ داگ به کودکان خودداری کنید. توجه داشته باشید خوردن قطعات بزرگ گوشت یا پنیر نیز می‌توان مضر باشد علاوه بر این پاپ کرن، سبزیجات سفت به شکل خام، مغزها و دانه‌های سخت نیز به دلیل عدم هضم کامل بهتر است از رژیم غذایی کودکان حذف شوند.

نوشابه

بنابر تحقیقات انجام شده از مصرف نوشابه قبل از ۲۴ ماهگی باید خودداری شود. این نوشیدنی حاوی هیچ گونه ماده مغذی مفید برای کودکان نیست. همچنین می‌تواند کالری بسیاری را به بدن نوزاد وارد کند. نوشابه به راحتی می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان‌های کودکان شود.

سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی یکی از سبزیجات مفید برای کودکان است، سیب زمینی حاوی مواد مفیدی مانند پتاسیم است که وجود آن را در رژیم غذای کودکان ضروری می‌کند. سیب زمینی پخته شده دارای هضم راحت و یک غذای مفید برای کودکان به شمار می‌رود. متأسفانه سیب زمینی سرخ شده هیچ کدام از این ویژگی‌های مثبت را ندارد. سیب زمینی سرخ شده دارای مقدار زیادی چربی، نمک و کالری است؛ که هیچ کدام از آنها برای بدن کودکان مفید نیست. بهترین گزینه سیب زمینی پخته همراه با ماست است.

مواد غذایی فراوری شده

هر فردی تعریف خاصی از غذاهای فراوری شده دارد. برخی معتقد هستند غذاهای فراوری شده لازمه زندگی امروزی و بسیار مفید هستند؛ اما متخصصین تغذیه بر این باورند که این گونه مواد غذایی ارزش غذایی کمی دارند و فاقد مواد مغذی هستند. همچنین مواد غذایی فراوری شده شامل مقدار بسیاری شکر، نمک و چربی است؛ بنابراین باید این نوع مواد غذایی را از رژیم غذایی کودکان حذف کرد. به جای آنها مواد غذایی تازه طبخ داده شده استفاده کنید. مثلاً به جای پاستا آماده، ماکارونی را در آب بجوشانید و با آب گوشت یا مرغ کبابی در اختیار کودکان قرار دهید.

دسر ژله

اکثر ژله‌ها حاوی قند، رنگ و طعم دهنده‌های مصنوعی هستند. بهتر است دسر ژله را خودتان در منزل درست کنید. مقداری ژلاتین را با آب میوه و کمی شکر بدون هیچ ماده افزودنی دیگری مخلوط کنید. ژلاتین به راحتی بلعیده می‌شود بنابراین دسر مورد علاقه‌ای کودکان به شمار می‌رود. از سیب پخته شده و دارچین نیز می‌توان در این دسر استفاده نمود تا علاوه بر طعم بهتر فیبر این ماده غذایی نیز بالا رود.

آب میوه‌های صنعتی

نوشیدن آب میوه برای کودکان بسیار مفید است؛ اما آب میوه باید کاملاً طبیعی و حاوی فیبر باشد. آب میوه‌های ساخته شده در کارخانه‌های اغلب فاقد فیبر هستند. همچنین در آنها مقدار زیادی شکر وجود دارد. مواد نگهدارنده موجود در این آب میوه‌ها ممکن است منجر به اسهال کودکان شود. مصرف میوه و آب میوه به دلیل داشتن ویتامین برای کودکان عالی است؛ اما آب میوه‌های صنعتی معمولاً فاقد ویتامین مخصوصاً ویتامین C هستند بنابراین بهتر است به جای چنین نوشیدنی مقدار کمی میوه تازه مصرف شود. یا آب میوه را به شکل طبیعی خودتان تهیه نمایید. توجه داشته باشید که مصرف آب میوه برای کودکان زیر یک سال خطرناک است. همچنین تنها نوشیدنی مناسب برای نوزادان زیر شش ماه شیر مادر است.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن