پیشرفت شخصیپیشرفت کن

صدای درون ذهن از کجا می آید و چه قصدی دارد؟

شاید تا به حال متوجه نشدیم که ما به صورت ناخودآگاه هر موقعیتی که با آن رو به رو می‌شویم را تفسیر می‌کنیم. این موقعیت چه بزرگ باشد و یا کوچک اهمیتی ندارد. ما توسط صدای درون ذهن خود موقعیت‌های اطراف خود را تفسیر و درک می‌کنیم.

صدای انتقادگر درون ذهن

ممکن است صدای درون ذهن شما منفی، یا خودختار باشد. برای مثال ممکن است صدای درون ذهن به ما بگوید که نمی‌توانی این کار را انجام دهی یا اینکه در این کار شکست خواهی خورد، گفتار منفی می‌تواند از:

• خلق و خوی بد که افکار منفی را تحریک می‌کند.
• افکار دایمی انتقادی که ممکن است از دوران کودکی با شما همراه است.
• بدبینی و همیشه انتظار بدترین حالت را دارند.
• تجارب گذشته منفی و باور مداوم که تاریخ تکرار می‌شود.
• ترس، اضطراب، نگراني، افسردگي و انواع مختلف مشكلات روانشناختي كه باعث تغيير و تفكر منفي می‌شود.

اگر صدای درون ذهن شما دایما به عوامل منفی فکر کند در دراز مدت ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات روانشناختی در شما شود. پس سعی کنید هر زمانی که به افکار منفی فکر می‌کنید آن را متوقف کنید. در ابتدا ممکن است سخت باشد و تاثیر آن چشم‌گیر نباشد اما با تمرین کردن می‌توانیم از عواقب آن جلوگیری کنید. فکر کردن به این که شما زشت، شکست پذیر، نا امید و افسرده هستید باعث ناراحتی در شما می‌شود. افکار منفی درون ذهن شما باعث می‌شود که تا فکر کنید بی‌ارزش، ناقص و یا بی‌کفایت هستید و به مرور در تضعیف اعتماد به نفس شما تاثیر به سزایی می‌گذارد.

اینکه دایم افکار منفی در ذهن داشته باشید باعث می‌شود تا هیجانات منفی را در زندگی خود تجربه کنید و در زندگی آن‌ طور که باید انرژی لازم را نداشته باشید. هر چقدر این صدای درون ذهن شما منفی‌گرا باشد شما را بیشتر سرخورده می‌کند و باعث می‌شود تا اتفاقات مثبت و یا افکار مثبت برای شما چیزی غیر قابل دسترس باشد. گفتار منفی درون ذهن باعث به وجود امدن افکار غیر منطقی می‌شود. پس هر بار که افکار منفی را در ذهن خود تکرار می‌کنید در واقع افکار غیر منطقی را در ذهن خود تقویت کردید. در موارد شدید ممکن است حتی شما را به مردن و ضعیف شدن سوق دهد.

رهایی از صدای درون ذهن منفی

اگر بخواهیم افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید کمی زمانبر و یا سخت می‌باشد. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانند به تشخیص، متوقف کردن و عوض کردن افکار منفی با افکار مثبت کمک کنند.

• زمان‌هایی که شروع به افکار منفی می‌کنید را شناسایی کنید.
• علت اینکه شروع به افکار منفی می‌کنید را شناسایی کنید.
• افکار منفی درون ذهن خود را با افکار مثبت جایگزین کنید.
• یک راهی را پیدا کنید که هر زمانی که افکار منفی به سراغتان آمد با آنها مقابله کنید.

برای مثال وقتی افکار منفی مانند اینکه من بی‌ارزش هستم به سراغتان می‌آید سعی کنید آن را با جملاتی مانند اینکه کودکان من به من احتیاج دارند آن را جایگزین کنید. وقتی که شروع به فکر کردن به موارد مثبت می‌کنید در واقع افکار منفی در حال از دست دادن قدرت خود هستند. سعی کنید همیشه بهترین موقعیت را برای خود در نظر بگیرید. با مرور زمان با تکرار کردن این چرخه افکار مثبت در ذهن شما شکل می‌گیرد. در نتیجه احساس بهتری از زندگی خود خواهید داشت و همین‌ طور اتفاقات بهتری در زندگی شما رخ می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن