پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چطور با استفاده از تکنیک داستان نویسی زندگی خود را ارتقا دهیم

آیا مادر و پدر خودتان را به یاد دارید زمانی که برای شما قصه‌گویی می‌کردند؟ آیا داستان‌های خوبی که در تابستان‌های دوران نوجوانی خود خوانده‌اید و حس و حال تابستان‌های لذت بخش آن دوران را هنوز به یاد دارید؟ خوب است بدانید هر مکالمه‌ای که با فرد یا گروهی دارید یک نمونه داستان نویسی است.شما در واقع با این کار داستانی در مورد آینده یا از گذشته‌ خود که دارید بیان می‌کنید، به عبارت دیگر با دوستان خود داستان‌سرایی انجام می‌دهید، اگر قدرت داستان‌سرایی شما بالا باشد دیگران به خوبی جذب صحبت‌های شما می‌شود و از همنشین شدن با شما لذت خواهند برد اما اگر توانایی شما در داستان‌سرایی و قصه گویی چندان چنگی به دل نمی‌زند اغلب در جمع‌ها کسی جذب حرف‌های شما نخواهد شد.

شاید با صحبت‌های گفته شده در بالا متوجه تأثیر داستان‌پردازی و بالا بردن قدرت داستان گویی در برقراری ارتباط مؤثر با دوستان خود شده باشید. بیان یک داستان خوب می‌تواند در زندگی مردم تاثیر زیادی داشته باشد، به عنوان مثال هیلتر در دهه ۱۹۳۰ با استفاده از مهارت داستان گویی خود توانست مردم را تسخیر خود کند و اغلب جوانان را با خود همراه نماید، در انگلیس وینستون چرچیل نخست‌وزیر بریتانیا با بیان داستانی که انگلیس هرگز تسلیم آلمانی‌ها نخواهد شد، به موفقیت رسید. بنابراین تاثیر داستان‌پردازی و مهارت داستان گویی برای همراه کردن دیگران و داشتن ارتباط مؤثر با آن‌ها بسیار مهم است؛ که اغلب همه ما از این توانایی برخوردار نیستیم.

چگونه داستان‌های خود را بیان کنیم

توانایی‌های ما برای بیان داستان‌های فریبنده، می‌تواند بزرگ‌ترین دارایی ما در برقراری ارتباط موثر باشد، با این حال همه انسان‌ها از توانایی بالایی برای داستان‌پردازی خوب برخوردار نیستند. با این وجود داستان‌پردازی در موفقیت زندگی شخصی و کسب و کار تجارت ما تأثیر چشم‌گیری دارد، بنابراین بهتر است برای کسب موفقیت‌های بیشتر، در این زمینه تلاش کنیم و مهارت‌های خود را بالا ببریم.

توجه داشته باشید مهارت داستان پردازی فراتر از مکالمات روزمره ما خواهد بود. فراتر از داده‌ها و موقعیت‌های که در آن‌ها قرار می‌گیریم. در روایت داستان‌ها باید از عواطف و احساسات خود نیز استفاده نماییم. آن‌ها به داستان ما، زندگی و عمق بیشتری می‌دهند، بنابراین آن‌را واقعی‌تر و معقول‌تر خواهد کرد، در نتیجه با قدرت تأثیرگذار خود می‌تواند بر روی مخاطب ما بیشتر اثر کرده و مخاطبان ما را با ما همراه کند.

تونی رابینز به دلیل استفاده از عنصر هیجان در صحبت‌های خود، در سخنرانی‌های انگیزشی خود بسیار موفق است، همین امر باعث شده است در سراسر جهان معروف شود. پیتر گوبر مؤسس و مدیرعامل شرکت Mandalay Entertainment که فیلم‌هایش بیش از ۳ میلیارد دلار به فروش رفته است و بیش از ۵۰ نامزدی جایزه اسکار را کسب کرده است می‌گوید: “هیجان همراه با اطلاعات به یاد ماندنی‌ترین وقایع را رقم می‌زنند. همان‌طور که ۱۱ سپتامبر حادثه‌ای تلخ بود اما به ما آموخت رویدادهایی که بار هیجانی (بار ناراحت کننده‌ای) دارند بیشتر در یاد ما خواهند ماند؛ مثلاً در بین اتفاق‌های روز تنها حادثه‌ای به یاد خواهد ماند که همراه با بار هیجانی باشد (چه همراه درد باشد چه با لذت همراه باشد) و دیگر اتفاق‌های روز را در روز بعد فراموش می‌کنیم؛ بنابراین هنگامی که اتفاقی با بار عاطفی همراه باشد تا مدت‌ها به یاد شما خواهد ماند”

او همچنین اضافه کرد: “توجه داشته باشید داستان مونولوگ نیست، بلکه یک گفتگو است که به شما کمک می‌کند با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید و از راه داستان‌پردازی مالکیت مخاطب خود را به دست بگیرید، بنابراین با چنین ترفندی می‌توانید در کسب و کار تجاری خود بسیار موفق باشید”

قدرت داستان نویسی و قصه گویی زمانی که با اطلاعات مفید و مرتبط با احساسات ترکیب شود می‌تواند زندگی شما را متحول کند؛ زیرا زمانی که شما با مهارت بالایی داستان نویسی می‌کنید، صرف نظر از اینکه مخاطب شما چه کسی است و در چه وضعیتی قرار دارد، به راحتی محو داستا‌ پردازی شما شده و می‌تواند اطلاعات مفیدی را از فرد یا گروه خاصی در اختیار شما قرار دهد.

“داستان‌ها همگی دارای ارزشی مشترک در بین بشریت هستند”

قدرتمندترین ابزارهای ما برای داستان نویسی

توانایی ما در برقراری ارتباط با دیگران مهم‌ترین ابزار و استراتژی ما برای داستان نویسی و کسب و انتقال اطلاعات است، همچنین با داشتن مهارت‌های بالا داستان‌پردازی می‌توانید زندگی خود را کاملاً تغییر دهید.

اگر داستان نویسی به خوبی انجام شود گوش مخاطبان برای شنیدن داستان‌های شما آماده خواهد بود و به راحتی تحت تاثیر حرف‌های شما قرار خواهند گرفت و کارها و اعمالی را انجام می‌دهند که شما از آن‌ها می‌خواهید، اغلب چنین مخاطبانی زیاد از شما سؤال نمی‌کنند؛ زیرا بیشتر به شکل احساسی جذب گفته‌های شما شده و احساساتی عمل می‌کنند؛ بنابراین برای تبدیل شدن به یک داستان‌سرای موفق باید ابتدا از ابزار برقراری ارتباط مؤثر با دیگران بهره‌مند باشید.

اگر به رهبران بزرگ در دنیا نگاه کنید آن‌ها اغلب افرادی بودند که نه تنها کلمات خود را به خوبی و سنجیده انتخاب کرده‌اند بلکه احساسات خود را نیز در کلمات جاری ساخته و به این روش دست به کارهای بزرگی زده‌اند؛ بنابراین تنها نحوه به کار بردن کلمات و داستان نویسی مناسب راز موفقیت افراد نخواهد بود، بلکه استفاده از احساسات در کنار داستان نویسی مهم‌ترین اصل در جذب مخاطب به شمار می‌رود. اگر شما بتوانید در صحبت‌های خود به مخاطبتان هیجان و شور و شوق را هدیه دهید مخاطبان خود را تحت تاثیر خود قرار داده‌اید در این صورت می‌توانید خواسته‌های خود را با کمک مخاطبان خود عملی کنید.

زمانی که من در سفر میامی با لس براون یکی از بزرگ‌ترین مربی‌های انگیزشی جهان صحبت می‌کردم، متوجه شدم یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های او به عنوان مربی بیان کردن داستان‌ها به شکل استادانه است. در این سفر متوجه شدم او برای بیان داستان‌های خود به خوبی تحقیق می‌کند تا واقعیت امر را به خوبی درک کند. اگر قرار باشد او برای مخاطبانش داستانی را تعریف کند باید ابتدا خودش آن‌را درک کرده و سپس برای دیگران تعریف نمایید.

جیم روون، زیگ زیگلار، ارل نایتینگال، تونی رابینز و لیست بی‌پایانی از این مربی‌های انگیزشی وجود دارد که راز موفقیت تمامی آن‌ها نه تنها انتخاب کلمات مناسب برای بیان داستان‌های خود است و نه فقط به کار بردن احساسات است، بلکه باور داشتن داستان و درک مناسب آن تاثیر بسیار بزرگی در انتخاب کلمات مناسب و اضافه کردن احساسات به داستان خواهد بود. اهمیت امر باعث شده است این افراد به داستان سرایان واقعی و تأثیرگذار در سراسر جهان تبدیل شوند.

حرف آخر

اگر شما هم به دنبال کسب مهارت داستان‌سرایی و تحت تأثیر قرار دادن مخاطبان خود هستید، به دنبال راهکارهایی برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران و انتخاب مناسب کلمات برای تعریف داستان خود باشید. سپس داستانی را که کاملاً باور دارید را با احساسات واقعی تعریف کنید تا ببینید چگونه مخاطبان شما جذب صحبت‌های شما می‌شوند.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن