پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

مرکز ثقل موفقیت ؛ تنها چیزی که باید به آن اهمیت بدهید

رسیدن به موفقیت نیازمند داشتن فاکتورهای فراوان و مختلفی است، تنها خواستن نیست که مارا به هدف هایمان می‌رساند بلکه نحوه عمل کردن در مسیر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

اجازه دهید با یک مثال به موضوع مرکز ثقل موفقیت بپردازیم. دوستی دارم که به باز کردن یک مغازه‎ی فروش پیتزا فکر می‎کرد. علاقه‎ی اصلی او به درست کردن پیتزا و لذت بردن دیگران از آن پیتزا بود. اما به محض اینکه فرآیند تاسیس رستوران را شروع کرد، با پرسش‎های بسیار زیاد دیگری مواجه شد: مکان، مالیات، تبلیغات، نیروی کار، و طرح کسب و کار. لذا شروع به تحقیق و پرس و جو کرد، که زمان زیادی گرفت. مکان مناسب، نیروی کار، مسائل مالیاتی، طرح کسب و کار  دیگر موارد را حل کرد.

حس می‎کرد آماده‎ی افتتاح است. اما وقتی سرانجام شروع به کار کرد، نقطه ضعف واقعی کار در حقیقت کیفیت خود پیتزا بود. چطور ممکن بود؟ مگر علاقه‎ی اصلی او درست کردن پیتزا نبود؟ این موضوع در واقع برای ۹۰ درصد ما اتفاق می‎افتد. درگیر مسائل حاشیه‎ای می‎شویم و اصل و اساس چیزی که به کار ما معنا می‎دهد را فراموش می‎کنیم. چطور می‎شود اوضاع را تغییر داد؟

مرکز ثقل موفقیت را پیدا کنید

“مرکز ثقل”، هسته‎ی هر چیزی است. در مورد زمین‎ لرزه مثلا، آن جایی است که فرآیند شروع می‎شود. در مورد کسب و کار، “مرکز ثقل موفقیت” همان ایده‎ی اصلی شماست. علاقه‎ی شما به چیست؟ چرا روی این ایده، مفهوم، یا پروژه‎ی جدید سرمایه‎گذاری می‎کنید؟ در مثال بالا، مرکز ثقل موفقیت دوست من باید درست کردن پیتزای باکیفیت می‎بود. اگر روی آن بخش تمرکز می‎کرد و آن کارهای دیگر را به دیگران واگذار می‎کرد، به علاقه‎ی خود مشغول می‎شد و عملکرد بهتری می‎داشت.

روی مرکز ثقل موفقیت تمرکز کنید

چرا به جای انجام یک کار دیگر، این کار به خصوص را انجام می‎دهید؟ اگر آن علاقه‎ی اصلی را در مرکز ثقل کار خود پیدا کنید، باعث می‎شود بهره‎وری شما بالا برود و کار باکیفیت‎تری انجام دهید.

اولویت‎ها را مشخص کنید

اگر از مرکز ثقل موفقیت خود شروع کنید و آن را به عنوان زیربنای کار ببینید، واضح‎تر می‎توانید اولویت‎های ضروری را از کارهای غیرضروری تشخیص دهید. همین امر باعث می‎شود آن بخش‎هایی از کار که می‎توانید به دیگران واگذار کنید را نیز بهتر تشخیص دهید.

انرژی خود را متمرکز کنید

همواره کارهای دیگری نیز برای مشغول شدن هست. اما اگر انرژی خود را روی وظیفه‎ی اصلی خود متمرکز کنید، بهتر می‎توانید با دیگر مسائل نیز کنار بیایید. به یک روز کاری تصادفی فکر کنید. بسیاری از افراد به راحتی حواسشان پرت می‎شود: ایمیل، جلسه، دیدن افراد مختلف، تلفن و غیره. اینها برای تمرکز روی مرکز ثقل موفقیت شما مناسب نیست. اگر بروید سر کار و پیش خودتان فکر کنید “امروز باید چکار کنم؟” آن روز بهره‎وری خیلی بالاتری خواهید داشت. روی مرکز ثقل موفقیت خود تمرکز خواهید کرد.

اما اگر به خودتان اجازه دهید هر لحظه در یک جهت حرکت کنید (یک ایمیل جدید، یک تماس تلفنی جدید، یک ملاقاتی جدید)، آنقدری که لازم است بهره‎وری نخواهید داشت. به سمت مرکز ثقل موفقیت خود حرکت نمی‎کنید. بلکه در جهت انجام وظایف مختلف حرکت می‎کنید. اگر می‎خواهید به موفقیت و بهره‎وری بالاتر برسید، پس، مرکز ثقل موفقیت خود را پیدا کنید. از آنجا جلو بروید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن