پیشرفت شخصیپیشرفت کن

اشتباهات رفتاری که زندگی ما را با مشکل مواجه میکند

همه ما در ذهن‌مان برای زندگی خود اهدافی را دنبال می‌کنیم مثلا خود من تا مدت‌ها به میلیونر شدن بسیار فکر کردم، تصمیم داشتم برای پیدا کردن راهکارهای رسیدن به اهدافم سفرهای بسیاری را انجام دهم. من تصمیم داشتم در سن ۲۳ سالگی به مکان‌های مختلفی در جهان سفر کنم و مدام به این فکر می‌کردم که باید جهان را تغییر دهم، آن هم یک تغییر بزرگ که همه جهانیان از آن مطلع شوند.

بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، زمانی که با طعم زندگی واقعی و چالش‌های موجود در آن رو به رو شدم، از بسیاری از کتاب‌هایی که خوانده بودم متنفر شدم، زیرا بسیاری از کتاب‌هایی که خوانده بودم مرا در حل چالش‌های زندگی واقعیم راهنمایی نمی‌کردند و در مسیر زندگی من هرگز راهنمایی خوبی نبودند، همچنین فناوری‌های که در دست داشتم برای من بسیار ناراحت کننده بود، زیرا با وجود این همه پیشرفت در علم و فناوری همچنان نمی‌توانستم اقدامات بزرگی را صورت دهم، در این حال فکر کردم شاید تصورات من از زندگی و آن‌چه واقعا هست کاملا اشتباه بوده، تصمیم گرفتم در این مقاله شما را از انجام اشتباهاتی بزرگ مطلع کنم زیرا آن‌ها می‌تواند منجر به نابودی زندگی شما شود.

عمل‌گرا باشید

توجه داشته باشید تنها به این دلیل که فقط کتاب‌های توسعه شخصی را مطالعه می‌کنید، فیلم‌های شروع کسب و کار را می‌بیند و سخنرانی‌های انگیزشی را گوش می‌دهد، نمی‌توانید به آن‌چه می‌خواهید برسید. همه این گوش دادن‌ها و تماشا کردن‌ها نمی‌تواند تغییری در زندگی شما ایجاد کند مگر اینکه دست به عمل بزنید. دقت داشته باشید تمام این راهکارها برای راهنمایی شما برای قرار گرفتن در مسیر مناسب است، بنابراین دیدن آن‌ها را تنها یک سرگرمی ندانید، یا برای پیدا کردن حس خوب به آن‌ها گوش ندهید برای زمانی که پای آن‌ها وقت می‌گذارید ارزش قائل شده و راهنمایی‌های عملی گفته شده در آن‌را حتما در زندگی خود اجرا کنید.

حقیقت را دنبال کنید

نکته بسیار مهم در مورد سخنرانی‌های انگیزشی و سمینارهای شروع کسب و کار این است که در آن‌ها همه واقعیت گفته نمی‌شود؛ مثلا زمانی که من در یکی از این سمینارها شرکت کردم در آن آماری بیان شد که نشان می‌داد حدود ۲۰ درصد از میلیاردهای معروف دنیا از روش‌های گفته شده در سمینار پیروی کرده‌اند و من هم فکر می‌کردم با اجرای تکنیک‌های گفته شده حتما می‌توانم یکی از آن‌ها باشم، اما زمانی که کسب و کار خود را شروع کردم متوجه شدم همه آمارهای مربوط به کسب و کار را در اختیار من قرار نداده‌اند، به عنوان مثال در یکی از آمارها آمده است که حدود ۹۹ درصد کسب و کارها در همان ۵ سال نخست با ورشکستگی مواجه می‌شوند، مسلما اگر فردی از این موضوع مطلع باشد، در مورد راه اندازی کسب و کار خود بیشتر دقت خواهد کرد و با آگاهی بیشتری دست به کار خواهد شد.

همین موضوع در مورد طلاق وجود دارد؛ مثلا اگر فرض کنیم ۵۰ درصد از ازدواج‌ها با شکست مواجه است و به طلاق می‌انجامد. در این صورت به سرعت به دنبال کتاب‌های برقراری ارتباط موثر می‌رویم و از ویدئوهای ازدواج کمک می‌گریم تا با چنین تجربه‌های سختی مواجه نشویم، بنابراین اگر می‌خواهید دچار اشتباهات بسیار بزرگ نشوید، هرگز فکر نکنید تمام چیزها را می‌دانید، در این صورت دچار تکبر شده و به سرعت رو به نابودی خواهید رفت. در مرحله اول به دنبال مفاهیم گنگ در زندگی خود باشید سپس راهکاری پیدا کنید برای حل مشکل و رفع کردن موانع.

“هر ذهن یک رویای بزرگ دارد، اما به ندرت کسی برای واقعی کردن رویایی خود به سختی تلاش می‌کند” تری مارک

واقعیت زندگی

متاسفانه ما در طول زندگی خود کتاب‌های بسیاری را خوانده‌ایم که برای ما چندان مناسب نبوده است، به عنوان مثال بسیاری از کتاب‌های خوانده شده در دوران دانشگاه هرگز به شما کمک نمی‌کند تا از چالش‌های واقعی زندگی عبور کنید، بنابراین افراد خود را محتاج شرکت در سمینارها می‌دانند و اگر شرکت در سمینارها برای افراد ممکن نباشد ممکن است با سقوط و سختی در زندگی خود مواجه شوند؛ بنابراین شاید مطالعه کتاب‌های که در این زمینه نوشته شده است بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال همه ما مشاهده کرده‌ایم زمانی که کسی شکست می‌خورد؛ خشمگین می‌شود مخصوصا زمانی که فکر می‌کنید پاسخ همه چالش‌ها را داشته‌اید با این وجود در هدف خود شکست خورده‌اید، در این صورت زمانی که در شرایط مشابه قرار می‌گیرید، بیشتر دقت می‌کنید که چگونه با شکست‌های غیر منتظره مواجه شوید و مانند نوبت قبل به سرعت قضاوت نکنید.

چنین اتفاقی همواره برای همه ما رخ می‌دهد، حتی اگر بسیار دقت کنیم و برای رسیدن به موفقیت نقص‌های خود را بهبود ببخشیم و یا فردی بسیار باهوش باشیم بازهم چالش‌های در زندگی ما خواهد بود. همچنین افرادی در زندگی ما حضور خواهند داشت که از ما کلاه برداری خواهند کرد. یکی از راه‌های جلوگیری از چنین اتفاقی کسب تجربه است، البته چنین امری می‌تواند زمان و هزینه سنگینی را به همراه داشته باشد، پس چرا به جای تجربه شخصی و درس گرفتن از شکست‌ها از تجربه دیگران استفاده نکنیم. بسیاری از کتاب‌ها آگاهی‌های لازم را به ما خواهند داد.

رویاهای قاتل

توجه داشته باشید، تعداد بسیاری از بزرگان؛ کتاب‌های بسیاری را با عناوین مختلف تدوین کرده‌اند که اکثر آن‌ها اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما ممکن است این‌قدر در آن‌ها به رویاپردازی و اهمیت به آن اشاره شده باشد که شما فکر کنید تنها با رویاپردازی می‌توان به آن‌چه در ذهن دارید برسید و بعد از گذشت مدتی و دست نیافتن به نتیجه از ادامه کار دلسرد شده و در نهایت همه چیز را رها کنید.

“رویا پردازی بیش از حد یک توهم است که افراد تنبل فکر می‌کنند با پرداختن به آن می‌توانند به اهدافشان برسند”

جهان بینی درست

در بین کتاب‌های که از سرمایه‌داران بزرگ منتشر شده است، برخی دارای نکات بسیار کلیدی هستند، در این کتاب‌ها می‌توان حقیقت زندگی افراد را مشاهده نمود، دقت داشته باشید هرچقدر شما حقیقت را زودتر درک کنید آگاهی شما نسبت به جهان پیرامون‌تان بیشتر شده و در نهایت سرعت پیدا کردن مسیر درست برای شما بیشتر خواهد شد؛ بنابراین اگر می‌خواهید دست به کاری بزنید، چرا از تجربه‌های واقعی کمک نگیرید تا حقیقت امر را در مورد آن شناسایی کنید و راهکارهای مقابله با چالش‌ها را بدانید و در نهایت اهداف خود را محقق کنید.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن