تغذیهسلامت باش

خوردن ماهی چه مزایایی برای سلامتی ما دارد؟ (قسمت دوم)

در ادامه قسمت اول، و در ارتباط با خوردن ماهی و مزایای آن به مواردی مانند جلوگیری از افسردگی، تامین ویتامین D و تاثیر موثر آن بر روی آسم کودکان و دیابت اشاره میکنیم.

جلوگیری از افسردگی و درمان آن

افسردگی یک اختلال ذهنی رایج جدی است که توسط وضعیت نامناسب روحی، ناراحتی، کاهش انرژی و عدم تمایل به زندگی و فعالیت شناخته می‌شود. اگر چه به اندازه بیماری قلبی یا چاقی در مورد آن صحبت نشده، اما افسردگی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سلامتی در جهان است. مطالعات نشان داده‌اند، افرادی که به‌ طور منظم ماهی می‌خورند، کمتر احتمال دارد به افسردگی مبتلا شوند. آزمایش‌های کنترل‌ شده بسیاری نشان داده‌اند که اسیدهای چرب امگا ۳ در برابر افسردگی ضروری بوده و به میزان زیادی اثربخشی درمان‌های ضد افسردگی را افزایش می‌دهند. این بدین معناست که ماهی می‌تواند به معنای واقعی کلمه شما را فرد خوشحال‌تری کند و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است به دیگر اختلالات ذهنی مانند اختلال دو قطبی کمک کنند.

ماهی ؛ تنها منبع مناسب غذایی ویتامین دی

ویتامین دی در سال‌های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این ویتامین مهم به‌ طوری واقعی مانند یک هورمون اسروئید در بدن عمل می‌کند. ماهی و فرآورده‌های آن بهترین منابع انرژی ویتامین دی هستند. ماهی چرب مانند سالمون و شاه‌ماهی حاوی بیشترین مقادیر ویتامین دی هستند. یک وعده ۱۱۳ گرمی از سالمون پخته‌ شده حاوی ۱۰۰ درصد ورودی توصیه‌ شده از ویتامین دی است. برخی از روغن‌های ماهی، مانند روغن جگر ماهی مقادیر بسیار زیادی ویتامین دی در آنها وجود دارد که بیش از ۲۰۰ درصد ورودی توصیه‌ شده در یک قاشق غذاخوری را شامل می‌شوند. اگر به میزان کافی در معرض آفتاب قرار نگیرید و به‌ طور منظم ماهی‌های چرب نخورید، آنگاه ممکن است لازم باشد از یک مکمل ویتامین دی استفاده کنید.

کاهش خطر بیماری‌های خود ایمن مانند دیابت نوع یک

بیماری خود ایمن زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی به‌ اشتباه به بافت‌های سالم بدن حمله کرده و آنها را از بین می‌برد. یک مثال کلیدی دیابت نوع یک است که با سیستم ایمنی حمله‌ کننده به سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس درگیرند. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که مصرف امگا ۳ یا روغن ماهی به کاهش خطر دیابت نوع یک در کودکان همانند شکلی از دیابت خود ایمن در بزرگسالان است. نتایج در مراحل اولیه قرار دارند، اما پژوهشگران باور دارند که این ممکن است به علت اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین دی در ماهی و روغن‌های ماهی باشد. برخی اعتقاد دارند که مصرف ماهی ممکن است به کاهش خطر رماتیسم مفاصل و اسکلروسیز چندگانه بینجامد، اما شواهد کنونی برای چنین نتیجه گیری کامل نیست.

جلوگیری از آسم در کودکان

آسم یک بیماری رایج است که با تورم مزمن در مسیرهای رد و بدل هوا شناخته می‌شود. متأسفانه، نرخ آسم در طول چند دهه گذشته افزایش یافته است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف منظم ماهی به ۲۴ درصد کاهش خطر آسم در کودکان می‌انجامد، اما هیچ تأثیر قابل‌ توجهی از آن در بین بزرگسالان یافته نشده است.

بهبود کیفیت خواب

اختلالات خواب در سراسر جهان بسیار شایع شده است. دلایل متعددی برایش وجود دارد، اما پژوهشگران باور دارند که نقص ویتامین دی می‌تواند نقشی عمده را ایفا کند. در مطالعه ۶ ماهه در بین ۹۵ نفر از مردان میانسال، یک وعده غذایی با سالمون سه بار در هفته به بهبود خواب و عملکرد روزانه آنها انجامیده است. پژوهشگران انتظار دارند که این به علت وجود ویتامین دی در سالمون باشد.

محافظت از بینایی در سنین پیری

یک بیماری به اسم دژنرسانس ماکولار عامل اصلی نقص بینایی و نابینایی است و بیشتر افراد سن بالا را نشانه می‌گیرد. شواهدی وجود دارد که ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ در مقابل بیماری محافظت می‌کنند. در یک مطالعه، مصرف منظم ماهی به ۴۲ درصد کاهش خطر دژنرسانس ماکولار در زنان منجر شده است. مطالعه‌ای دیگر نیز مشخص شده است که خوردن ماهی چرب یک بار در هفته خطر ابتلا به این بیماری را ۵۳ درصد کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن