پزشکیسلامت باش

سکته مغزی خفیف به چه دلیل اتفاق می افتد و چه علائمی دارد

یک سکته مغزی خفیف به‌ عنوان حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز (TIA) شناخته می‌شود. این حمله زمانی رخ می‌دهد که بخشی از مغز با کمبود موقتی جریان خون مواجه شود و منجر به ایجاد علائمی مانند سکته می‌شود که در طول ۲۴ ساعت بهبود می‌یابد. بر خلاف یک سکته، یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز، بافت مغزی را نمی‌کشد یا منجر به ناتوانایی‌های دائمی نمی‌شود. 

دانستن نشانه‌های حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز یا سکته مغزی خفیف می‌تواند به شما کمک کند تا در زودترین زمان ممکن به درمانی که نیازش دارید، دست پیدا کنید. چون از هر ۳ نفری که حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز را تجربه کردند، احتمال این وجود دارد که یک نفرشان با سکته مواجه شوند.

علائم و نشانه‌ها سکته مغزی خفیف

شناسایی اینکه حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز داشته‌اید کاری دشوار است، اما نشانه‌های کمی نشانگر سکته مغزی خفیف هستند. شایع‌ترین نشانه‌های حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز به شرح زیر است:

تغییرات در بینایی، زبان‌ پریشی، گیجی، مشکلات تعادلی، سوزش، سطح جایگزین شده‌ای از آگاهی، سرگیجه، غش کردن، حس غیر عادی چشایی، حس غیر عادی بویایی، ضعف یا کرختی در یک‌ طرف از بدن یا چهره که توسط موقعیت لخته خون در مغز تعیین می‌شود. در صورتی‌ که یکی از این نشانه‌ها را داشتید با ۱۱۵ تماس بگیرید.

۱-زبان‌ پریشی

مردم همراه با یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز ممکن است به‌ طور موقتی خودشان را در صحبت کردن ناتوان ببینند. بعد از بروز یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز مردم ممکن است به پزشکشان بگویند که آنها برای بازخوانی کلمات مشکل دارند. دیگر مشکلات گفتاری ممکن است شامل عدم توانایی بیان درست یک کلمه یا درک کلمات باشد، به این وضعیت زبان‌ پریشی می‌گویند. در واقع، زبان پریشی گاهی اوقات نشانه‌ای از تنها سکته مغزی خفیف است. مشکلات گفتاری نمایانگر انسداد یا لخته خونی است که سکته مغزی خفیف در نیمکره مغز موجب شده است.

۲-نابینایی موقتی در یک چشم

گاهی اوقات، یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز به‌ عنوان یک اختلال تصویری شناخته‌ شده تحت عنوان نابینایی یک‌ چشمی گذرا (TMB) ظاهر می‌شود. در نابینایی یک‌ چشمی گذرا، دید فرد در یک‌ چشمش ممکن است به‌ طور ناگهانی کم‌ نور یا تیره شود. دنیا خاکستری شده یا تیره به نظر می‌رسد. این ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه به طول بینجامد. در معرض نورهای روشن قرار گرفتن ممکن است نابینایی یک‌ چشمی گذرا را بدتر کند. ممکن است شما نتوانید کلمات را در صفحات سفید بخوانید.

یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز چقدر طول می‌کشد؟

نشانه‌های یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز ممکن است تنها یک دقیقه طول بکشد. اغلب، نشانه‌ها وقتی پیش پزشک می‌روید ممکن است از بین رفته باشند. علائم شما ممکن است در زمان ارزیابی توسط پزشک در شما وجود نداشته باشند، بنابراین شما می‌بایست این واقعه را پس از ناپدید شدنشان توصیف کنید.

عوامل خطرناک برای سکته | فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند به دیواره‌های درونی سرخرگ‌های شما آسیب برسانند. این موجب ایجاد پلاک‌های خونی می‌شوند که می‌توانند جدا شده و به لخته‌های خون در این سرخرگ‌ها بینجامند. این ناهنجاری‌ها می‌توانند به یک سکته مغزی خفیف یا سکته منجر شوند. اگر پزشک شما فشار خون بالا را در شما تشخیص دهد، دنبال کردن منظم وضعیت آن برای شما ضروری خواهد بود. اگر شما در منزل یک دستگاه بررسی فشار خون دارید، می‌بایست در صورت مشاهده سرگیجه، گیجی، کمبود هماهنگی بدنی.، سریعاً آن را بررسی کنید. دیگر عوامل خطرناک برای حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز و سکته، کلسترول بالا، دیابت، سیگار، چاقی، فیبریلاسیون دهلیزی است.

با توجه به مطالعه انجام شده، مردان نسبت به زنان احتمال بیشتری دارد که حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز را تجربه کنند، افراد در سنین بالا در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد در سنین پایین قرار دارند و بروز حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز معمولاً در شب‌ها رخ می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن