پزشکیسلامت باش

علائم و درمان بیماری برونشیت (قسمت دوم)

بیماری برونشیت به معنای التهاب در ریه‌هاست که برخی از مردم آن را سرماخوردگی قفسه سینه می نامند. در این مقاله از راستینه به شرح اطلاعاتی در این زمینه می پردازیم.

علل برونشیت

بیماری برونشیت ناشی از التهاب لوله‌های برونش، توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا سایر ذرات تحریک‌ کننده است.

علل برونشیت حاد

برونشیت حاد به‌ طور معمول توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود، به‌ ویژه آنهایی که باعث سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند. همچنین می‌تواند ناشی از عفونت باکتریایی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشد که موجب تحریک ریه می‌شوند مانند دود سیگار، گرد و غبار، بخار و آلودگی هوا.

علل برونشیت مزمن

برونشیت مزمن ناشی از تحریک مکرر و آسیب به بافت‌های ریه و کیسه‌های هوایی می‌باشد. سیگار کشیدن رایج‌ترین علل برونشیت مزمن است و علل دیگر شامل آلودگی هوا، گرد و غبار و موارد تکراری برونشیت حاد می‌باشد.

 تشخیص برونشیت

پزشک درباره علائم و به‌ خصوص سرفه سؤال خواهد کرد. آنها همچنین در مورد تاریخچه پزشکی بیمار، اینکه آیابه‌ تازگی سرماخوردگی یا آنفولانزا داشته‌اند، آیا سیگار می‌کشند، یا اینکه آیا در معرض موادی مانند گرد و غبار، بخار و یا آلودگی هوا بوده‌اند، می‌پرسند.

پزشک معمولاً از گوشی طبی برای گوش دادن به صداهای غیرطبیعی در ریه‌ها استفاده می‌کند. آنها ممکن است موکوس یا سطوح اکسیژن را در خون آزمایش کنند و ممکن است یک رادیوگرافی سینه، آزمایش عملکرد ریه یا آزمایش خون را توصیه کنند.

عوارض برونشیت

شایع‌ترین عارضه بیماری برونشیت پنومونی است، پنومونی زمانی اتفاق می‌افتد که عفونت به‌صورت عمیق‌تری در ریه‌ها گسترش یابد. این عفونت باعث می‌شود که کیسه‌های هوای داخل ریه‌ها (آلوئول) با مایع پر شود. یافته‌ها نشان می‌دهد که ۵ درصد از موارد برونشیت منجر به پنومونی می‌شود. پنومونی بیشتر در افراد مسن، سیگاری، افراد مبتلا به بیماری‌های دیگر و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، رخ می‌دهد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر موارد برونشیت را می‌توان در خانه با استراحت، داروهای ضد التهابی و مقدار زیادی مایعات درمان کرد. با این‌ حال، در بعضی موارد، بهتر است دکتر را ببینید. در صورت مشاهده نشانه‌های زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • سرفه‌ای که بیش از ۳ هفته طول بکشد.
 • تب مداومی که بیش از ۳ روز طول بکشد.
 • خلطی که همراه با خون باشد.
 • افراد با بیماری‌های ریه یا قلب
 • درد قفسه سینه
 • تکرار برونشیت

 نگاه اجمالی

برونشیت حاد یک بیماری شایع است. اگر چه می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما در اغلب موارد، به‌ تنهایی حل خواهد شد. اگر بهبودی حاصل نشود یا هیچ‌یک از علائم بالا وجود نداشته باشد، بهتر است یک پزشک داشته باشید که بتواند برای شما دارو تجویز کند.

جلوگیری

اگرچه همیشه جلوگیری از برونشیت حاد یا مزمن امکان‌پذیر نیست، با این‌ حال موارد متعددی وجود دارد که می‌تواند خطر را کاهش دهد:

 • سیگار نکشید. اگر در حال سیگار کشیدن هستید آن را متوقف کنید.
 • از عواملی که باعث تحریک ریه می‌شوند مانند دود، گرد و غبار و آلودگی هوا جلوگیری کنید. اگر نمی‌شود از قرار گرفتن در معرض این عوامل جلوگیری کرد، با یک ماسک بینی و دهان خود را بپوشانید.
 • دست‌ها را اغلب برای جلوگیری از شیوع میکروب‌ها و باکتری‌ها بشویید.
 • سالانه واکسن آنفولانزا بزنید.
 • واکسن پنومونی بزنید.
مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن