خانه و خانواده

قنداق کردن نوزاد چه فوایدی دارد و چطور این کار را انجام دهیم

قنداق کردن نوزادان یعنی قرار دادن آن‌ها درون یک پتوی گرم و نرم برای محافظت بیشتر . قنداق کردن نوزادان به دلیل محدود کردن فعالیت دست‌ و پای آن‌ها مانع از ریفلاکس هیجانی نوزادان می‌شود. جالب است بدانید؛ که قنداق کردن نوزادان در روزهای اول تولد به آرامش آن‌ها کمک می‌کند.زمانی که نوزادی را قنداق می‌کنید، حرکت‌های اضافی دست‌ و پای او را مهار کرده و محیطی تنگ و محدود را در اطراف نوزاد شبیه به محیط رحم مادر برای نوزاد ایجاد می‌کنید. این امر باعث می‌شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند در نتیجه آرامتر خواهد بود.

قنداق

نکات مهم در مورد قنداق کردن نوزادان

توجه داشته باشید که قنداق کردن نوزاد قوانین خود را دارد. هنگام بستن نوزاد باید دقت شود که نوزاد بسیار محکم بسته نشود، محکم بستن نوزاد باعث می‌شود به غضروف‌ها و مفاصل نوزاد فشار وارد شود یا حتی فرم لگن نوزاد را تغییر دهد که این امر می‌تواند بعدها منجر به مشکلات حرکتی را در نوزادان شود. پتویی که استفاده می‌شود باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا نوزاد پاهای خود را در آن به راحتی دراز کند. اگر پتو کوتاه باشد و نوزاد مجبور شود پاهای خود را خم کند، بدون شک زانوهای نوزاد انحنا پیدا می‌کند.

در بسیاری از کشورها هنوز هم فرهنگ قنداق کردن نوزادان وجود دارد، معمولاً این رسم از مادران به دختران آموزش داده می‌شود. تحقیقان نشان می‌دهد نوزادان این کشورها اغلب آرامتر و در روزهای اول تولد مدت زمان بیشتری را در خواب هستند. قنداق کردن نوزاد در شب‌ها بهتر است تا یک ماه انجام شود. این کار باعث می‌شود نوزادان شب‌ها راحت‌تر و برای مدت طولانی‌تری به خواب روند.

این مطلب را نیز بخوانید: شناخت زبان بدن نوزادان

با بزرگ شدن نوزادان معمولاً قنداق کردن آن‌ها کار درستی نیست، حتی می‌تواند در رشد نوزاد ایجاد اختلال کند؛ اما همچنان قندان کردن نوزادان در شب می‌تواند یک راهکار عالی برای خواباندن نوزادان در شب باشد. زمان‌هایی که نوزادان با اختلال خواب مواجه می‌شوند، به گونه‌ای که شب‌ها بیدار هستند و طول روز به خواب می‌روند. بهتر است شب‌ها نوزادان را قنداق کنید تا با محدود کردن فعالیت دست‌ و پا و شبیه سازی دوران رحم نوزادان احساس آرامش کرده و شب‌ها به خواب بروند.

چگونه می‌توان نوزادان را قنداق کرد؟

  • یک پتوی مثلثی شکل را کاملاً صاف بر روی زمین قرار دهید.
  • نوزاد را بر روی پتو به گونه‌ای بخوابانید که شانه‌های نوزاد در راستای لبه پهن پتو و پاهای نوزاد به سمت گوشه‌ای آن قرار داشته باشد. توجه کنید نوزاد را به پشت بر روی پتو قرار دهید.
  • دو پای نوزاد را صاف کنید و قسمت پایین پتو را بر روی پاهای نوزاد به سمت بالا بکشید.
  • بازوی چپ نوزاد را صاف کنید و پتو را از روز بازی چپ به سمت راست بدن نوزاد ببرید، پتو باید بر روی بازی چپ و سینه نوزاد قرار داشته باشد، سپس پتو را از زیر بازوی راست نوزاد به زیر بدن نوزاد در سمت راست قرار دهید.
  • بازوی راست نوزاد را صاف کنید و پتو را از روی بازوی راست نوزاد به سمت چپ نوزاد ببرید به گونه‌ای که تمام بازوی راست و سینه نوزاد را بپوشاند، ادامه پتو را به زیر بدن نوزاد در سمت چپ قرار دهید.

توجه داشته باشید، نوزاد باید در قنداق احساس راحتی کند. اگر نوزادی بعد از قنداق شدن گریه می‌کند نشان دهنده‌ محکم بسته شدن قنداق است، قنداق را کمی باز کنید تا نوزاد احساس راحتی کند. قنداق باید نرم و راحت باشد از محکم بستن نوزادان در قنداق جدا اجتناب کنید، همچنین توجه داشته باشید سر و صورت نوزاد هرگز نباید پوشیده شود.

پتوی مورد استفاده از قندان نوزاد باید متناسب با فصل انتخاب شود. هرگز از پتوهای ضخیم برای قنداق کردن نوزادان در فصل‌های گرم سال استفاده نکنید. گرم شدن بیش از اندازه نوزاد نیز می‌تواند دلیل اصلی بی‌قراری نوزاد در قنداق باشد بنابراین با کم کردن لباس‌های نوزاد از گرمای درون قنداق کاهش دهید تا نوزادان با احساس راحتی بیشتر در قندان قرار بگیرند.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن