پیشرفت کنکارآفرینی

۱۵ فردی که در راه موفقیت ، شکست های زیادی را خوردند

همه ما برای موفق شدن تلاش می‌کنیم، اما در این مسیر شکست‌های فراوانی هم وجود دارد که باید بتوانیم از آنها بگذریم، در ادامه شما را با افرادی آشنا خواهیم کرد که در مسیر موفقیت خود با شکست‌های زیادی مواجه شده‌اند.

همواره موفق‌ترین افراد جهان قبل از موفقیت خود، شکست‌های زیادی را تجربه کردند. ما موفقیت آن‌ها را همیشه به خاطر داریم و حتی برای آن، جشن نیز برگزار می‌کنیم، اما همواره مسیری که آن‌ها پیموده‌اند، مسیری که اغلب با شکست مواجه می‌شد را نادیده می‌گیریم. دستاوردهای طلائی آن‌ها به علت توانایی، عزم، اراده، پایداری و تشخیص تفاوت بین موفقیت و شکست است. صحبت ما در این مقاله  راجع به ۱۵ نفر از افرادی است که شکست‌های آن‌ها کمتر به چشم می‌آید، اما موفقیت شگفت‌انگیز آن‌ها همیشه به یادمان خواهد بود. شکست را به عنوان یک تجربه شیرین و یک شانس برای یادگیری بپذیرید و انگیزه بگیرید و همواره سخنان آلبرت هابارد، نویسنده آمریکایی را به خاطر بسپارید:

“هیچ شکستی وجود ندارد، به جز اینکه دیگر تلاش نکنید”

۱- اپرا

اپرا

اپرا وینفری یک زن خودساخته، هنرپیشه، مجری تلویزیون و میلیاردر آمریکایی است. از آنجایی که در زندگی خود سختی‌های زیادی را تحمل کرده تا به موفقیت برسد، همواره کمک کردن به دیگران و فعالیت‌های انسان دوستانه او زبانزد خاص و عام است. اولین شکست وی زمانی اتفاق افتاد که اولین شغل مجری‌گری را تجربه می‌کرد. اپرا از اولین شغل و اولین برنامه تلویزیونی خود که در بالتیمور اجرا می‌شد، اخراج شد و این شکست ضربه بزرگی به او وارد کرد. اپرا در سال گذشته و در جشن فارغ التحصیلی جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد، تجارب خود را این‌گونه بیان کرد:

“چیزی مثل شکست وجود ندارد. شکست تنها زندگی است که سعی دارد ما را در مسیر دیگری حرکت دهد.”

۲-استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ

فعالیت‌های سینمایی استیون اسپیلبرگ، ۹ میلیارد دلار درآمد داشته و در این بین سه جایزه اسکار را نیز به دست آورده است، اما این استاد فیلم‌برداری، دو بار در دانشکده هنرهای سینمایی دانشگاه جنوب کالیفرنیا رد شد. اما بعد از گذشت سال‌ها و دیدن موفقیت اسپیلبرگ، مدیران دانشگاه گفتند که ما در مورد شما قضاوت اشتباه کردیم. برای قدردانی از اسپیلبرگ، یک ساختمان را در آن دانشکده به نام اسپیلبرگ احداث کردند.

۳- توماس ادیسون

توماس ادیسون

توماس ادیسون اولین تجربه تلخ زندگی خود را در دوران کودکی سپری کرد. او در حالی که در مدرسه ابتدایی درس می‌خواند، از مدرسه اخراج شد. مدیر مدرسه اعتقاد داشت که ادیسون فردی کودن است و به همین دلیل او را از مدرسه اخراج کرد. او در طول زندگانی خود، بیش از ۱۰۰۰ نوع اختراع را به نام خود ثبت کرده است. لامپ‌های الکتریکی، فونوگرافی، گرامافون، ماشین چاپ از جمله اختراعات وی به شما می‌رود.

۴- والت دیزنی

والت دیزنی

آیا می‌توانید دوران بچگی خود را بدون دیزنی تصور کنید؟ اگر والت به حرف سردبیر خود گوش نمی‌کرد، ممکن بود چنین چیزی اتفاق بی افتد. زمانی که سردبیر والت به او گفت که این کارتون‌ها کیفیتی ندارند و فانتزی نیستند و ادامه دادن این کار، باعث شکست ما می‌شود، والت به دنبال ساختن رویای خود رفت و این مسئله باعث شد تا دیزنی کنونی به وجود آید.

دیزنی درباره شکست می گوید:

“من فکر می‌کنم که مهم است  که وقتی شما جوان هستید، شکست را تجربه کنید، زیرا در دوران جوانی قابلیت انعطاف پذیری بیشتری دارید و از مسائل و اتفاق‌هایی که ممکن است برای شما اتفاق بیافتند، آگاه می‌شوید. وقتی تیم ما نزدیک به فروپاشی بود، از آنجایی که من ترسی نداشتم، هیچ وقت نترسیدم.”

۵- آلبرت انیشتین

نام او به معنی باهوش است. اما او همیشه اینگونه نبود. او تا سن چهار سالگی توانایی صحبت کردن را نداشت و به نظر می رسید که معلول باشد. اما همین فرد به ظاهر معلول، دیدگاه کلی جهانیان را نسبت به فیزیک تغییر داد.

۶- موفقیت جی.کی رولینگ

جی کی رولین

زمانی که رولینگ به پورتو پرتغال سفر کرد، با مردی به نام ژورته آرانتس ازدواج کرد، قبل از به دنیا آمدن فرزندش(جسیکا) از شوهر خود جدا شد. رولینگ، مادری مجرد، افسرده و طلاق گرفته بود که همزمان با تحصیل خود، در حال نوشتن یک رمان بود. اکنون رمان رولینگ را ما در فیلم های هری پاتر مشاهده می‌کنیم. او در حال حاضر یکی از ثروتمندترین زنان جهان است. او درباره شکست‌های اولیه خود این چنین توضیح می دهد:

“این که شما در زندگی خود شکست نخورید غیر ممکن است، مگر اینکه به طرز محتاطانه زندگی کنید که این خود باعث جلوگیری از زندگی کردن می شود. در غیر این صورت، شما به طور پیش فرض شکست می خورید.”

۷-  آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن، به عنوان شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا و اولین رئیس جمهور حزب جمهوری خواه شناخته می‌شود. او در زندگی خود شکست‌های فراوانی را تجربه کرد، تا اینکه توانست شاهکار منحصر به فردی را به عنوان فرمانده یک جنگ به ارمغان بیاورد. لینکلن به طور ناخودآگاه، به سمت فعالیت‌های سیاسی حرکت کرد، سیاست جایی بود که او چند بار در آن شکست خورد و در نهایت توانست دفتر سیاسی پیش از ظهور خود به سمت رئیس جمهوری را راه اندازی کند.

۸-جری ساینفلد

جری ساینفلد

ساینفلد یک کمدین جوان بود که آرزوهای فراوانی را به همراه داشت. او در اولین اجرایش خیلی بد ظاهر شد و نتوانست انتظارات مخاطبان را برآورده کند. اما این چیزی نبود که جلوی پیشترفت ساینفلد را بگیرد. او برای دومین بار برای نمایش زنده انتخاب شد و این انتخاب، شروعی برای تبدیل شدن به موفق‌ترین کمدین تمام دوران بود.

۹-تئودور سوس گایزل

تئودور سوس گایزل

گایزل، نویسنده آمریکایی که به دکتر سوس مشهور است. او وقتی که اولین کتاب خود را نوشت، ۲۷ ناشر مختلف، کتاب او را رد کردند. کتاب هایی که او می نوشت، جنبه تخیلی داشت و مناسب کوکان بود. اکنون همان کتاب‌های دکتر سوس که برای ناشران نامناسب به نظر می‌آمد، بیشتر از ۶۰۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است.

۱۰- استفان کینگ

استفان کینگ

استیفن ادوین کینگ، زمانی که در شهر مین فارغ التحصیل شد، شروع به نوشتن داستان کرد. نام اولین کتاب خود را کری (Carrie) گذاشت. این کتاب ۳۰ بار پیاپی بود که توسط ناشران رد می شد. بعد از نا امیدی، کتابش را در سطل زباله انداخت، اما همسرش کتابش را دوباره محیا کرد و از کینگ خواست که دوباره این کتاب را برای ناشران ارسال کند. سرانجام، تلاش های کینگ و همسرش نتیجه داد و بعد از گذشت ۴ سال توانست این کتاب را منتشر کند.

۱۱- ونسان ون گوگ

ونسان ون گوگ

ون گوگ از همان کودکی به نقاشی علاقه داشت. نقاشی‌های زیادی می‌کشید، اما در طول عمر خود فقط یک نقاشی به نام “تاکستان قرمز” را فروخت. در پاره‌ا‌ی از زندگی خود به بیماری روانی دچار شد. در بعضی از نقاشی‌های او می توان به وجود اختلال عصبی در ونگوگ پی‌برد. تابلوی مشهور ونگوگ به نام “مزرعه گندم با سرو ها” که در آن خطوطی رنگی بین ابر و آسمان که همچون شعله‌های آتش می‌مانند حاکی از وجود تنش‌های عصبی در وی است. گرچه در طول زندگانی خود کاملا هنرمندی گمنام بود، اما امروزه اثرهای بجا مانده از او، به عنوان یکی از با ارزش‌ترین سبک‌های نقاشی جهان محسوب می‌شود.

۱۲- الویس پریسلی

الویس پریسلی

خانواده الویس برای تولد فرزندشان، یک گیتار خریدند، اما الویس چندان خوشحال نشد، چرا که او در فکر دوچرخه‌ای بود که پدر و مادرش توان خرید آن را نداشتند. او اولین آهنگ را برای مادرش خواند و برای انتشار این آهنگ ۴ دلار پرداخت کرد. دیری نگذشت که این هنرمند و خواننده آمریکایی به یکی از معروف‌ترین شخصیت‌ها در قرن بیستم میلادی تبدیل شد. در اواسط دهه ۱۹۵۰ به حدی در کار خود حرفه ای شده بود که او را “سلطان راک اند رول” می‌نامیدند.  همچنین آرامگاه الویس به یکی از جاذبه‌های گردشگری آمریکا تبدیل شده و هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند.

۱۳- مایکل جردن

مایکل جردن

همه ما مایکل جردن را به عنوان یک بازیکن افسانه‌ای بسکتبال NBA می‌شناسیم، اما راه موفقیت مایکل و اینکه چگونه به این موفقیت رسیده، بسیار پیچیده است. در دوران دبیرستان خود، توسط مربی خود از تیم بسکتبال کنار زده شد، اما این مسئله نتوانست سد راه مایکل شود. بعد از ۶ قهرمانی و ۵ MVPs، مایکل به عنوان بزرگترین بازیکن بسکتبال در تمام دوران تبدیل شد.

مایکل می گوید:

من بیش از ۹۰۰۰ شوت را از دست داده‌ام. من بیش از ۳۰۰ بازی را از دست داده‌ام. من مسئولیت ۲۶ بازی را بر عهده گرفتم و شکست خورده‌ام. من بارها و بارها در زندگی شکست خورده‌ام. به خاطر همین است که من موفق شدم.

۱۴ -چارلز داروین

داروین

داروین وقتی که هشت سال بیشتر نداشت مادرش را از دست داد. به واسطه پدرش، مشغوله یادگیری علم پزشکی شد، اما بعد از مدتی و به دلیل علاقه نداشتن به پزشکی، آن را رها کرد. داروین همیشه به دنبال رمزگشایی حقایق، ماجراجویی و سفر بود و همین علاقه او باعث شد تا آثار ارزشمندی همچون “منشأ انواع” و “تبار انسان” پدیدار شد و دید ما را نسبت به حقایق طبیعت وسیع‌تر کند.

۱۵- سر جیمز دیزون

جیمز دیزون

حتما برای شما پیش آمده که بعد از تلاش‌های زیاد اما بی نتیجه، نا امیدی به سراغتان آمده باشد. جیمز دیزون ۵,۱۲۶ بار در مدت ۱۵ سال در کار خود، شکست خورده است. اما در نهایت توانست جارو برقی معروف خود که فاقد کیسه بود را طراحی کند که بیشتر از ۴٫۵ میلیارد دلار سود خالص را به همراه داشته است.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن