پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

چطور بعد از شکست روحیه خود را بازسازی کنیم و دوباره به موفقیت برسم؟

شکست بخشی از زندگی است و شرمندگی به همراه ندارد، چون بیشتر افراد موفق در زندگی‌شان طعم شکست را چشیده‌اند. مردم عادی معمولاً زمانی که دیگران به موفقیت می‌رسند، داستان آن‌ها را می‌شوند و تعدادی خیلی کمی هستند که از اصل مشکلاتی که این افراد قبل از موفقیت با آن مواجه بوده‌اند، خبردارند.

این فهرستی از ۱۵ فردی است که در زندگی شکست های بزرگی خورده اند اما توانسته‌اند به موفقیت‌های چشم‌گیری دست‌یابند. متأسفانه ما داستان‌های شکست آن‌ها را نمی‌دانیم تا عقب‌نشینی‌های خود را به آن ربط دهیم، برای همین است که فکر می‌کنیم شکست چیز بدی است. مردم از شکست می‌ترسند، چون از وقتی خیلی کوچک بوده‌اند، با این تفکر بزرگ‌ شده‌اند که اشتباه کردن چیزی بدی است و کسانی که شکست می‌خورند، احتمالاً افسرده می‌شوند. شما باید بدانید که شکست راهکاری برای یادگیری و گذر از آن تجربه است. شکست نخوردن در زندگی غیرممکن است، مگراینکه آن‌قدر محتاطانه زندگی کنید که اصلِ زندگی کردن را فراموش کنید. در این مطلب ۶ درس آورده شده تا با فراگیری‌ آن‌ها، زندگی‌ خود را تغییر دهیم:

اول| پایین آوردن سطح انتظارات

در ارتباط با زندگی، مردم اغلب انتظار دارند چیزهایی مانند خانواده، کسب‌وکار و ازدواج در طول سال‌های متوالی، ثابت، سازگار و بدون تغییر بمانند. با این‌ حال، چنین چیزی حقیقت ندارد، چون زندگی ساده نیست و همیشه بالا و پایین‌هایی دارد که می‌بایست با آن‌ مواجه شوید. داشتن انتظارات پایین کاملاً قابل درک و توجیه‌پذیر است، اما داشتن انتظارات بالا از روابط و کسب‌ و کارها چون همیشگی نیستند، به شما آسیب می‌رسانند. علاوه بر این، پایین نگه‌داشتن انتظارات به شما کمک می‌کند تا موقعیت‌های پیشرو را بپذیرید. انتظارات بالا به نا امیدی، درد و صدمات روحی می‌انجامد، پس داشتن انتظارات پایین راهکاری مناسب است تا بتوانید در کنارش برای چیزی که می‌خواهید سخت تلاش کنید.

دوم| نیاز به تغییر را حس کنید

در بیشتر مواقع، افراد فکر می‌کنند، ممکن است در کل زندگی‌شان هیچ تغییری را تجربه نکنند، چون انتظار دارند همیشه همه‌چیز یکنواخت باقی بماند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌دانند که تغییر همیشه وجود دارد و هر زمان احتمال دارد که رخ دهد. درک اهمیت تغییر بدین معناست که شما کاملاً نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید آگاهید و این به شما کمک می‌کند تا در زمان وقوع تغییر، از مرحله شوکه شدن به مرحله پذیرش برسید.

چارلز داروین

چارلز داروین می‌گوید: «قوی‌ترین‌ها و باهوش‌ترین‌ها زنده نمی‌مانند، آن‌هایی موفق می‌شوند که بتوانند تغییر را مدیریت کنند.»

سوم| تغییر را بپذیرید

پذیرش تغییر می‌تواند دشوار باشد و ممکن است شما در ابتدا در مقابل آن از خود مقاومت نشان دهید، اما باید این واقعیت را درک کنید که پذیرش تغییر به شما کمک می‌کند تا اصلاحات موردنیاز در زندگی‌تان را انجام دهید. جلوگیری و متوقف کردن وقوع تغییر می‌تواند برای شما خطرناک باشد، چون شما در حال نادیده گرفتن تغییر موقعیت کنونی هستید و در گذشته زندگی می‌کنید. اوضاع نسبت به چیزی که قبلاً بوده و انتظارش را داشتید تغییر کرده و موقعیت کنونی کاملاً عادی است، چون شما قادر هستید با پذیرش موقعیت جدید به شیوه‌ای مؤثر با این تغییر وفق پیدا کنید.

چهارم| یادگیری از گذشته

مادامی‌که تغییر را پذیرفتید و آماده پذیرش آن بودید، وضعیت کنونی برایتان منطقی جلوه می‌کند و درس‌هایی پیدا می‌کنید که باید از آن‌ها چیزهای خیلی زیادی یاد بگیرید. یادگیری از اشتباهات گذشته بسیار اهمیت دارد، چون یادگیری و گذر کردن از شرایط پیشین احتمال تکرار آن اشتباهات در آینده را برای شما از بین می‌برد.

پنجم| قدرتمندتر شدن نسبت به گذشته

پذیرش، با روی باز پذیرفتن و یادگیری از تغییر شما را نسبت به فردی که در گذشته بودید، قدرتمندتر و بهتر می‌کند. توانایی یادگیری از گذشته موجب می‌شود تا به فرد بهتری بدل شوید که بتوانید با تغییرات به‌آسانی سروکار داشته باشید و بتوانید بدون پشیمانی به زندگی‌تان ادامه دهید. همچنین، این تغییر ترس ایجاد اصلاحات جدید در زندگی را از بین می‌برد.

باب گاف می‌گوید: «شرایط عدم اطمینان را با آغوش باز بپذیرید. تعدادی از زیباترین فصل‌های زندگی‌مان، بدون گذر کردن از این شرایط، بدون اسم خواهند ماند.»

ششم| درک اهمیت خرد و پذیرش آن با میل و رغبت

آیا واقعا میخواهید موفق شوید؟ هرچه بیشتر اجازه دهید تا در زندگی‌تان تغییر روی دهد، به‌عنوان یک فرد مستقل بهتر رشد خواهید کرد. پذیرش خرد با میل و رغبت انرژی و قدرتمندی جدیدی را همراه با صلح و آرامش درونی به زندگی‌تان می‌آورد. پذیرش تغییر با میل و رغبت و پذیرش آن به‌عنوان بخشی از زندگی‌تان موجب می‌شود تا برای همیشه آرام‌تر و قوی‌تر باقی بمانید. تغییر دشمن شما نیست، اما بزرگ‌ترین معلمی است که می‌توانید از آن بیشترین درس‌های زندگی‌تان را بیاموزید.

در حین فرایند تغییر، شما نیاز دارید که با خودتان بیش‌ از حد صداقت داشته باشید، چون بیشتر سایر افراد آن‌را نادیده می‌گیرند و شخص واقعی که پشت این تغییر وجود دارد را درک نمی‌کنید. تکرار آن اشتباهات به‌دفعات با انتظار داشتن نتایج متفاوت، دیوانگی است؛ بنابراین، اگر از اشتباهات خود درس نگرفتید، محکوم به شکست مجدد هستید. شکست دوباره به سراغتان می‌آید، اما اگر این موقعیت با موقعیت قبلی تفاوت داشت، تجربه متفاوتی خواهد بود. مادامی‌که مشکلات در زندگی‌تان رخ می‌دهند، می‌بایست از جایتان بلند شوید. کاری که می‌توانید انجام دهید، رسیدگی به آن‌ها به راهبردی‌ترین شکل ممکن است.

مشکلات بخشی از سفر زندگی ما هستند، با این‌ حال، مهم‌ترین چیز چشم دوختن به مقصد نهایی‌مان است. زمانی که به آن برسید، متوجه می‌شوید که تمام آن مشکلات، ارزش این موفقیت را داشته‌اند. فرد شکست‌خورده کسی است که زمین می‌خورد و دیگر از جایش بلند نمی‌شود. زمانی که از جایتان بلند شوید و برای چیزی که می‌خواهید تلاش کنید، دیگر فردی شکست‌خورده نیستید، شما یک فرد پیروز در زندگی هستید؛ بنابراین، هرگز امیدتان را از دست ندهید و همواره به دنبال وجه مثبت ماجرا باشید، حتی در سخت‌ترین موقعیت‌ها، چون این سرلوحه زندگی افراد موفق است.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن