پیشرفت شخصیپیشرفت کن

روش‌های موثر در کاهش استرس برای مدیریت بهتر شرایط حساس

استرس بخش اجتناب ناپذیر زندگی است. چگونگی کنار آمدن شما با آن روی هردو وضعیت روحی و جسمانی شما تاثیر می‌گذارد. در ادامه ۱۰ راهکار آرامش بخش که می‌توانید از آنها برای کاهش استرستان استفاده کنید، آمده است.

آدامس بجوید

اگر احساس می‌کنید دغدغه دارید و عصبی هستید؟ آدامس بجوید. تحقیقات نشان می‌دهد که جویدن آدامس به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. شاید به این دلیل باشد که حرکت ریتمیک جویدن به افزایش جریان خون و رسیدن آن به مغز کمک می‌کند. نظریه‌ای جایگزین نشان می‌دهد که طعم و بوی آدامس است که پاسخی آرامش بخش از طرف بدن ما را به همراه دارد.

بیرون بروید

صرف مدت زمانی در هوای آزاد، بهترین پادزهر برای استرس است. مطالعات نشان می‌دهد که گذراندن تنها چند دقیقه در هوای آزاد، حتی نزدیک خانه، باعث تقویت روحیه می‌شود. نه تنها به صورت طبیعی باعث آرامش می‌شود بلکه باعث هوشیاری و فعال شدن فرد نیز خواهد شد.

از ته دل لبخند بزنید

مثالی در ادبیات کهن وجود دارد که می‌گوید “دندان روی جگرتان بگذارید”، لبخند زدن آن هم هنگامی که کمی تنش در عضلات صورتتان ایجاد شوید به کاهش استرس کمک می‌کند. لبخند به طور خاص وقتی که واقعی هستند و عضلات دور دهان و چشم را درگیر می‌کنند، باعث کاهش استرس می‌شوند. لبخند زدن همچنین به افزایش ضربان قلب نیز هم کمک می‌کند.

کمی اسطوخدوس بو کنید

برخی بوهای خاص می‌توانند باعث آرامش شوند. یک مطالعه، سطوح استرس پرستارانی را که شیشه های کوچک داروی حاوی روغن اسطوخدوس را در لباس هایشان داشتند را با آنهایی که نداشتند مقایسه کردند. پرستارانی که در معرض عطر اسطوخدوس قرار داشتند، احساس آرامش بیشتری نسبت به آنهایی که در معرض این عطر نبودند، داشتند. اسطوخدوس می‌تواند اثر ضد اضطرابی و مسکن ایجاد کند. مطمئن شوید که پیش از استفاده از روغن اسطوخدوس با پزشکتان مشورت کنید.

موسیقی گوش کنید

اگر باید در محل کارتان سخنرانی کنید یا با رویداد مشابه و استرس زایی مواجه هستید، موسیقی می‌تواند باعث آرامش شما شود. شرکت کنندگان در یک مطالعه؛ سطوح پایین کورتیزول (هورمون استرس) را در هنگام گوشش دادن به موسیقی کلاسیک لاتین (میزره از جورجیو آلگری) نسبت به آنهایی که صرفا به صدای آب گوش می‌دادند، داشتند.

تنفستان را تازه کنید

تمرین های تنفسی یکی از روش های سریع کاهش استرس است. تمرکز بر تنفس، توجه را از افکار ترسناک و استرس زا دور می‌کند و واکنش شدید بدن را از بین می‌برد. برای انجام تمرین، دم را عمیق و آهسته از طریق بینی انجام دهید. اجازه دهید قفسه سینه و شکمتان از هوا پر شود. آهسته بازدم را تا زمانی که هوا به طور کامل خالی شود انجام دهید، می‌توانید هنگام بازدم، کلمه یا عبارتی که باعث آرامشتان می‌شود را نیز به زبان بیاورید. انجام این تمرینات حداقل برای ۱۰ دقیقه فواید بسیاری برای بدن شما دارد.

با خودتان مهربان باشید

ما همیشه درون سرمان، گفتگوی درونی داریم. گاهی اوقات ما به نوعی با اطمینان با خودمان صحبت نمی‌کنیم. هنر تسلط بر گفتگو با خود به شیوه مثبت می‌تواند به شما در حفظ آرامشتان و آسانتر کردن کنار آمدنتان با مسائل دشوار کمک کند. وقتی با یک مشکل یا وضعیت ناراحت کننده روبرو هستید، تصور کنید با دوستی که با شرایط مشابه شما روبروست چگونه صحبت می‌کنید. به خودتان بگویید “می‌توانم از پس آن بربیایم” یا “همه چیز روبراه می‌شود”.

استرستان را با نوشتن دور کنید

استرس دارید؟ درباره مسائلتان در مجله‌ای که می‌تواند باعث آرامشتان شود و با ارائه راه‌حل‌هایی که فکرش را نمی‌کردید به شما کمک کند، بنویسید. شما می‌توانید از طریق نوشتن، از پس استرس و حال بدنتان بر بیایید. فقط در مورد احساساتتان صادق باشید تا بتوانید بیشترین بهره را ببرید.

به یک دوست بگویید

حمایت اجتماعی، استرس عظیم افراد را از بین می‌برد. با دوستانتان یا کسی که دوستش دارید، درباره استرس و اضطرابتان صحبت کنید. به دنبال کسانی که با چنین چالش‌های مشابهی دست و پنجه نرم می‌کنند، بگردید. به اشتراک گذاشتن تجربیاتتان با دیگران که می‌توانند به درستی با شما همدردی کنند، باعث کاهش استرستان می‌شود.

تحرک داشته باشید

مزایای تمرین از بسیاری جهات خوب است. فعالیت فیزیکی باعث می‌شود فکرتان از نگرانی‌های روزمره دور شود. همچنین باعث ترشح اندروفین خواهد شد. اینکه در باشگاه ورزش می‌کنید یا مدت زمان طولانی پیاده روی می‌کنید، هرکدامش که باشد، باعث کاهش استرستان می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
onhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن