ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

روش های مدیریت اضطراب و جلوگیری از آسیب‌ های آن

مدیریت اضطراب در اتفاقات بحرانی چیزی است که امروزه با توجه به شرایط زندگی مورد نیاز است. ما در مواقع مختلف به شرایط پر استرس برمی‌خوریم و باید بتوانید به بهترین شکل آن را مدیریت کنیم.
اضطراب احساسی طبیعی است که تقریبا همگی ما آن را تجربه می‌کنیم و علی‌رغم تصور نادرستی که وجود دارد، گاهی‌ اوقات، اندکی اضطراب واقعا لازم و ضروری است؛ مثلا داشتن اندکی اضطراب به خاطر آزمونی که پیش‌ِ رو دارید، شما را وامی‌دارد تا با احساس مسئولیت بیشتری درس بخوانید. اما زمانی که این اضطراب در همه‌ی قسمت‌های زندگی فرد وجود دارد و باعث اختلال در عملکرد فرد می‌شود، لازم هست که فرد اطلاعاتی علمی کسب کند و راه‌های مقابله با آن را بیاموزد.

اجتناب از شرایط به وجود آورنده اضطراب

افراد ممکن است به طور طبیعی از شرایطی که موجب اضطراب آنها می شوند، اجتناب کنند. این ممکن است به آنها در کوتاه مدت کمک کند که احساس بهتری داشته باشند. اما زمانی که این اضطراب ممکرر وجود دادرد و در شرایط بیشتری اتفاق می‌افتد می‌تواند نشانه اختلال در فرد باشد و کمک نیاز داشته باشد.
بعضی افراد شروع به اجتناب از فعالیت‌های روزمره می‌کنند از جمل رفتن به فروشگاه‌ها، مکان‌های شلوغ، سخنرانی‌ها، جلسات کاری، رویدادهای اجتماعی و…. اجتناب از این کارها ممکن است در ابتدا باعث شود شخص احساس بهتری پیدا کند ولی کاملا این احساس موقتی است.

تکنیک‌های مدیریت اضطراب

• مدیریت استرس

نحوه مدیریت اضطراب را یاد بگیرید. نگاهی به شرایط استرس زا بیندازید و به خود تعهد بدهید که با موفقیت آن را حل می‌کنید. ریلکسیشن برای کاهش اضطراب بسیار کاربرد دارد. از تکنیک‌های آرام سازی مانند: تکنیک‌های تنفس، آرامش فیزیکی مراقبه از نظر جسمانی سلامت بمانید از طریق: خوردن سالم، ورزش منظم، داشتن خواب منظم، اجتناب از الکل، اجتناب از کانابیس، اجتناب از فست فود‌ها ،گوش دادن به موسیقی یا خواندن یک کتاب می‌تواند کمک کند.
یک مطالعه نشان می‌دهد که خواندن، حتی برای ۶ دقیقه، می‌تواند سطوح استرس را بیش از دو سوم کاهش دهد. درگیر شدن با یک فعالیت، مانند ورزش یا نوعی خدمات داوطلبانه، می‌تواند استرس روزمره را کاهش دهد.

• تنفس عمیق شکمی

تنفس عمیق می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. تنفس عمیق شکمی به این شکل است که عمیقا و به آرامی از طریق بینی هوا را به داخل بدهید و هوا را به سمت شکم ببرید. در حین انجام این کار، فرد باید هوا را به ضورت عمیق در قسمت شکم درک کند و وقتی که نفس می‌کشد، کلمه “من آرامش” دارم را با خود تکرار کند. گام بعدی این است که خیلی آرام از دهان نفس خود را بیرون بدهید. هنگام تنفس، فرد باید استرس و تنشی که در بدن خود دارد و خارج می‌شود راببیند و به آرامش عمیق فکر کند. همانطور که شما در حال ریلکس کردن هستید، سعی کنید تصور کنید که غم‌ها، نگرانی و افکار منفی خود را با تنفس به بیرون می‌دهید. این تصاویر یا تصاویر مشابه می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

• گفتگو با خود

استراتژی دیگر این است که از “گفتگوی منفی با خود” مطلع شویم و به جای آن از “گفتار راه‌ حل‌ مدار” استفاده کنیم. به جای تفکر با افکار منفی مانند “من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، بیش از حد سخت است “، آن را به جمله‌ای مثبت‌تر مثل این “این سخت است، اما من از عهده آن برمی‌آیم ” تبدیل کنید. این می‌تواند مفید باشد که افکاری که در ذهن ضبط شده‌اند و حک شده‌اند را تغییر دهیم. شخص باید لیستی از افکار منفی را بنویسد و آنها را با افکار مثبت قابل باور (در توان فرد) جایگزین کند، این کار میتواند به مدیریت اضطراب شما کمک کند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن