پیشرفت شخصیپیشرفت کن

تاثیر استرس در زندگی شما می تواند مثبت باشد

به‌طور طبیعی آن دسته از افرادی که تاثیر استرس کمتری را در زندگی‌شان تجربه می‌کنند، احتمال موفقیت بیشتری دارند. پس مهم است که یاد بگیرید چگونه تأثیر استرس را در زندگی روزانه‌تان کنترل کنید. شاید هم نه. تحقیقات اخیر نشان داده است که اذهان عموم درباره استرس ممکن است به شکل خطرناکی نادرست  باشد. روانشناسان سلامت  ۳۰۰۰۰ بزرگ‌سال را در ایالات‌متحده در دوره‌ای ۸ ساله بررسی کردند. از شرکت‌کنندگان دو پرسش مهم انجام شد:

  1. در طول سال گذشته، چقدر تأثیر استرس را در زندگی تان تجربه کردید؟
  2. آیا معتقدید که استرس برای سلامتی‌تان مضر است؟

محققان دریافتند افرادی که سطوح بالای استرس را تجربه کردند، ۴۳ درصد بیشتر در این دوره ۸ ساله، احتمال مرگشان وجود داشته است. آیا این ثابت نمی‌کند که  استرس برای سلامتی‌تان مضر است؟ نه دقیقاً. استرس تنها برای افرادی مضر است که معتقدند استرس برایشان مضر است. آن دسته از افرادی که مقدار زیادی استرس را تجربه کردند اما به مضر بودن آن برای سلامتی‌شان معتقد  نبودند، نسبت به بقیه گروه‌ها در این مطالعه، کمتر احتمال مرگشان وجود داشت. آن‌ها حتی نسبت به آن‌هایی که سطوح کمتری از استرس را تجربه کرده بودند اما معتقد بودند استرس برایشان مضر است هم کمتر احتمال مرگشان وجود داشت.

به‌سادگی، افرادی که معتقدند تاثیر استرس بر زندگی شان مضر نیست بیشتر از آن‌هایی که معتقدند است، زندگی می‌کنند. این مطالعه نشان داد که ممکن است استرس آن چیزی نباشد که به‌سلامت ما آسیب میزند بلکه باور ما درباره استرس است که به‌سلامتی مان آسیب میزند.

البرت هوبارد

” بزرگ‌ترین اشتباهی که می‌توانید در زندگی مرتکب شوید، این است که مدام از انجام اشتباه بترسید.” –البرت هوبارد

پیشرفت غیرمنتظره در تحقیقات مربوط به تاثیر استرس

در ابتدا، ممکن است باور آن سخت باشد. کلی مک گونیگال باظرافت این پدیده را در بالاترین حد استرس توضیح می‌دهد: “ذهنیت‌هایی که استرس دارند، قدرتمند هستند چراکه آن‌ها نه‌تنها روی اینکه چگونه فکر می‌کنید بلکه روی اینکه چگونه عمل می‌کنید نیز تأثیر می‌گذارند. وقتی استرس را مضر می‌پندارید، چیزی است که باید از آن اجتناب کنید. سپس احساس استرس به سیگنالی تبدیل می‌شود که سعی می‌کند فرار کند یا سطح استرس را کاهش دهد. درواقع، افرادی که روی “استرس مضر است” صحه می‌گذارند، بیشتر احتمال دارد که بگویند برای کنار آمدن با استرس باید از آن اجتناب کرد.”

افرادی که معتقدند تاثیر استرس منفی است، این احتمال وجود دارد که با سیگار کشیدن، زیاده خوردن یا تماشای زیاد تلویزیون سعی در اجتناب از آن را داشته باشند. بعدازآن، سلامت فیزیکی آن‌ها تقاص کاری که می‌کنند را پس می‌دهد. خوشبختانه، تحقیقات نشان داده است که باورهای شما درباره استرس می‌تواند تغییر کند و تغییر دادن آن منافع بسیار قدرتمندی برایتان دارد.

مطالعه جرمی جیمسون و همکارانش، به این شکل بود که از افراد می‌خواستند تا تست خسته‌کننده استرس اجتماعی را بدهند. از شرکت‌کنندگان درخواست می‌شد تا ۵ دقیقه درباره ضعف‌های شخصی‌شان برای هیئت قضاوتی که آنجا بود، صحبت کنند. برای اینکه این شرایط را حتی بیشتر از این استرس‌زا کنند، به داوران گفته شده بود که بازخوردهای منفی را درباره سخنرانی شرکت‌کنندگان نشان دهند. این مطالعه در این‌باره نبود که به شکلی سادیسمی افراد را در شرایط فشار اجتماعی قرار دهند، درواقع حرف این مطالعه این بود که آیا مداخله ذهنی می‌تواند نسبت واکنش افراد به استرسشان را تغییر دهد یا نه.

پیش از انجام سخنرانی‌ها، یکی از دو ویدئویی که شرح آن آمده است، به شرکت‌کنندگان نشان داده می‌شد:

  • ویدئوی اول، با این پیام آغاز می‌شد: “بیشتر افراد فکر می‌کنند که استرس منفی است… اما مطالعات نشان می‌دهد که استرس بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید، تسکین‌دهنده است”
  • دومین ویدئو با این پیام آغاز می‌شد: “بیشتر افراد معتقدند استرس منفی است… اما درواقع تحقیقات نشان می‌دهند که استرس نیروی فرد را بیشتر می‌کند.

شرکت‌ کنندگانی که ویدئوی دوم به آن‌ها نشان داده شده بود، در طی مصاحبه کمتر استرس گرفتند و درحالی‌که صحبت می‌کردند، اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند و ارائه بهتری انجام دادند.

دیوید آلن

” بیشتری استرسی که افراد احساس می‌کنند از داشتن استرس نشاءت نمی‌گیرد. از کاری که شروع کرده‌اند و به پایان نرسانده‌اند، نشاءت می‌گیرد.” – دیوید الن

قدرت استرس شما

پس، یک ویدئوی ۳ دقیقه‌ای قادر به تغییر نحوه پاسخ افراد به یک وضعیت پراسترس شد، نه‌تنها به لحاظ روان‌شناختی، بلکه به لحاظ فیزیولوژیکی. وقتی فکر می‌کنیم استرس چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم، استرس تبدیل به چرخه‌ای بازخورد  منفی می‌شود. ما استرس را تجربه می‌کنیم، فکر می‌کنیم بد است و بعد استرس ما حال ما را بدتر از وقتی‌که استرس داشتیم می‌کند و این چرخه همین‌طور ادامه دارد.

اما، وقتی فکر می‌کنیم استرس تنها بخشی طبیعی از زندگی است، یا حتی چیز خوبی است، قادر خواهیم بود بجای کنترل آن، آن را در آغوش بگیریم. این کار نه‌تنها به ما اجازه عملکرد بهتری در وضعیت استرس‌زا را می‌دهد، بلکه ما را قادر می‌سازد تا تصمیمات درست‌تری بگیریم.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن