زیباییسلامت باش

تقویت ناخن‌ ها با روش‌های طبیعی

تقویت ناخن‌ ها شاید در اولویت‌بندی شما جایگاه خیلی پایینی داشته باشد. شاید هم اصلا به فکر تقویت ناخن‌هایتان نباشید. اما مطمئنا ناخن‌های ضعیف و شکننده دردسرساز هستند و ظاهر زیبایی ندارند.

ناخن‌ ها را به‌ طور صحیح فرم دهید

صیقل دادن ناخن‌ها: اغلب خانم‌ها از صیقل دادن برای صاف کردن لبه‌های ناخن‌هایشان استفاده می‌کنند. شاید ندانید، اما لبه‌های ناخن‌ها، یعنی بالاترین قسمت آن‌ها قوی‌ترین و سالم‌ترین بخش ناخن هستند.

نحوه سوهان کشیدن: سوهان را به‌طور صاف در زیر ناخن‌ها قرار دهید. بعدازاینکه به میزان دلخواه سوهان کشیدید، سوهان در زاویه ۴۵ درجه نسبت به ناخن خود نگه‌دارید و سوهان بکشید. با این کار لبه‌های تیز ناخن‌ها از بین می‌روند و کمتر آسیب می‌بینند.

گوشه کردن ناخن‌ها را برطرف کنید: گوشه کردن ناخن‌ها می‌تواند به علت کوتاه کردن نادرست ناخن‌ها ایجاد شود. درواقع درد ناشی از این مسئله به علت عفونت است. باید با دقت و با استفاده از ناخن‌گیر این گوشه‌ها را بگیرید. آن‌ها را نجوید چون با این کار باکتری‌ها را از دهان وارد قسمت آسیب‌دیده می‌کنید که این هم خودش یکی دیگر از دلایل عفونت است.

مراقب پوست اطراف ناخن‌ها باشید: این پوست‌ها محافظت‌کننده ناخن‌ها هستند. همیشه آن‌ها را مرطوب نگه‌دارید.

برای تقویت ناخن‌ها از آن‌ها محافظت کنید

ناخن‌ها را چرب کنید: از هر روغنی می‌توانید استفاده کنید؛ مثلا روغن نارگیل، یا ترکیبی از روغن زیتون و روغن درخت چای یا روغن ویتامین E. با غوطه‌ور شدن ناخن‌ها در روغن، رطوبت موردنیاز آن‌ها تامین می‌شود. اگر ناخن‌هایتان خیلی نرم هستند و به‌راحتی می‌شکنند از روغن ویتامین E استفاده کنید. روغن درخت چای ناخن‌هایتان را تمیز نگه می‌دارد و باعث حفاظت در برابر عفونت قارچی می‌شود.

از مکمل‌های غذایی به‌منظور تقویت ناخن‌ها استفاده کنید: بیوتین برای تقویت ناخن‌ها مناسب است. مکمل‌ها معمولا حاوی ویتامین‌های A, C,D,E و انواع مختلف ویتامین B هستند. همچنین منبع مناسبی برای فولیک اسید، آهن، کلسیم و بیوتین هستند. با مصرف منظم مکمل‌ها اثرات آن‌ها قابل مشاهده خواهند بود.

با مصرف امگا ۳، ضعف و شکنندگی ناخن‌ها برطرف می‌شود: این ماده هم می‌تواند از طریق مصرف مکمل به بدن برسد و هم از طریق مصرف لبنیات، تخم‌مرغ، مغزها و چربی‌هایی مثل روغن زیتون.

به موادی که با ناخن‌هایتان تماس دارند توجه کنید: مثلا پولیش ناخن، پاک‌کننده پولیش، لاک، لاک پاک‌کن، کرم‌ها، مواد شوینده و غیره. همیشه هنگام شست‌وشو‌ و استفاده از مواد شوینده، دستکش به دست داشته باشید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن