پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

مراقبه معنوی و تاثیرات آن در ناحیه پاداش مغز

مراقبه معنوی می‌تواند کاربردهای روانشناختی و روهی فراوانی داشته باشد، یکی از مهمترین آنها تن‌ آرامی است. رشد مراقبه‌ ذهنی همچنین به سلامت روان انسان کمک می‌کند.مطالعات نشان می‌دهند که مراقبه می‌تواند فشارخون، برانگیختگی سیستم عصبی سمپاتیک و همچنین میزان کورتیزول را کاهش دهد. یکی دیگر از فایده های مراقبه، رشد مراقبه‌ ذهنی است که عبارت است از آگاهی از تمام تجربه ها و وقایعی که در اطراف ما و در زمان حال اتفاق می‌افتد.

مراقبه معنوی و تغییر در ناحیه پاداش مغز

مطالعات جدید نشان می‌دهد افرادی که مراقبه معنوی دارند، بهزیستی و رفاه روانی  بیشتری دارند، و دلیل آن، این هست که چنین خلوت‌هایی باعث افزایش هورمون‌هایی در مغز و این هورمون‌ها باعث احساس خوب در شخص می‌شوند. محققان دانشگاه توماس جفرسون در فیلادلفیا، دریافتند افرادی که به مدت ۷ روز در معرض مراقبه بودند، تغییراتی را در سیستم‌های دوپامین و سروتونین مغز خود تجربه کردند.

که در واقع باعث افزایش دسترسی به این انتقال‌ دهنده‌های عصبی می‌شود. دوپامین در تنظیم حرکت و پاسخ‌های احساسی نقش دارد، در حالی که سروتونین در کنترل احساس و خلق و خو نقش دارد. دکتر Newberg می گوید” از آنجا که سروتونین و دوپامین بخشی از پاداش و سیستم‌های عاطفی مغز هستند، به ما کمک می‌کند تا درک کنیم چرا مراقبه کمک می‌کند تا عواطف مثبت را تجربه کنیم”. مراقبه معنوی می‌تواند به عنوان یک مکان (جایگاه) برای افراد مختلف با اعتقادات معنوی مختلف تعریف شود که در جهت تقویت ایمان و بهبود سلامت و رفاه آن‌ها به کار گرفته شود.

کاهش در بازدارنده انتقال دوپامین و سروتونین

محققان در مطالعه‌ای ۱۴ بزرگسال مسیحی را در سن ۲۴ تا ۷۶ سال ثبت نام کردند. افراد به مدت ۷ روز به خلوت معنوی پرداختند. هر روز شرکت کنندگان در یک جمع  صبحگاهی به صورت گروهی شرکت می کردند. برای بقیه روز، افراد مشغول سکوت، دعا و تفکر بودند. آنها همچنین با یک مدیر روحانی دیدار کردند که راهنمایی و اطلاعات معنوی در مورد اهداف خلوت کردن  ارائه می داد. قبل و بعد از خلوت و مراقبه، شرکت کنندگان تحت آزمایش توموگرافی کامپیوتری تک فوتون (SPECT) قرار گرفتند که محققان را قادر به ارزیابی فعالیت های ذهنی افراد می‌کرد. آن‌ها همچنین مجموعه ای از پرسشنامه‌هایی را که سلامت جسمی و روانی آنها را ارزیابی می‌کرد، تکمیل کردند.

پس از مراقبه و خلوت  ۷ روزه، شرکت‌کنندگان کاهش ۵-۸ درصدی در اتصال‌دهنده انتقال دوپامین و نیز کاهش ۶٫۵ درصدی در اتصال دهنده انتقال سروتونین را نشان دادند. محققان می‌گویند این کاهش می‌تواند به افزایش در دسترس بودن دوپامین و سروتونین در مغز منجر شود که می‌تواند اثرات روانی مثبت داشته باشد. شرکت کنندگان همچنین بعد از ۷ روز مراقبه معنوی کاهش تعارضات با خود و پذیرش بیشتر خود را گزارش دادند، که پژوهش گران معتقدند این مسأله با کاهش  انتقال دهنده بازدارنده دوپامین همبستگی دارد. افراد همچنین بهبود در سلامت جسمی، تنش و خستگی را گزارش کردند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن