پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

شناخت خود؛ راه هایی برای خوشبختی و موفقیت ( قسمت اول )

شناخت خود یکی از مهمترین مراحل در زندگی هر شخص است و اگر فرد خودش را بشناسد می‌تواند در بسیاری از قسمت های زندگی اعم از ازدواج، شغل و دوستی موفق باشد و به خوشبختی برسد.

۶ راه مفید و مؤثر برای شناخت خود

۶ نشانه اساسی (VITAL) کلید فهم خود، موفقیت شغلی و شادی هستند. “شناخت خود آغاز خرد است.” این نقل قول مشهور اغلب به سقراط مربوط است. اما شما زمانی آن را دقیقاً درک می‌کنید که “خودتان را بشناسید” این نوشته  ۶ ملاک از خودآگاهی را نشان می‌دهد که می‌تواند به شناسایی هویت شما کمک کند. همانطور که زندگی روزانه خود را می‌گذرانید، می‌توانید سرنخ‌هایی از این نشانه‌ها که در واقع بلوک‌های ساختمانی شخصیت شماست را پیدا کنید. اما در ابتدا، چرا مهم است که خودتان را بشناسید؟

شاید واضح باشد، اما در اینجا به طور خلاصه، چند دلیل برای اینکه شما لازم است ماهیت خود و طبیعت خود را بشناسید ذکر شده است:

شادی

شما اگر بدانید که در حال نمایش چه شخصیتی هستید شادتر خواهید بود. علاوه بر این، بیان خواسته‌های شما باعث می‌شود که شما چیزی را که می‌خواهید دریافت کنید.

تعارضات درونی کمتر

هنگامی که اعمال بیرونی شما مطابق با احساسات و ارزش‌های درونی شماست، شما درگیری‌های کمتری در درون خود تجربه خواهید کرد.

تصمیم‌گیری بهتر

هنگامی که خودتان را می‌شناسید، می‌توانید انتخاب‌های بهتر در مورد همه چیز را انجام دهید، از تصمیم‌های کوچکی که مثل خرید پیراهن تا تصمیم گیری‌های بزرگ مثل انتخاب شریک زندگی‌تان که می‌خواهید زندگی‌تان را با او بگذرانید. شما دستورالعمل‌های مشخصی خواهید داشت که می‌توانید طبق آنها عمل کنید.

کنترل خود

هنگامی که خودتان را می‌شناسید، متوجه می‌شوید که چه چیزی باعث انگیزه شما برای مقاومت در برابر عادت‌های بد و رفتن به سمت پیشرفت خوب است. شما به این که کدام ارزش‌ها و هدف‌ها باعث ایجاد قدرت و حرکت شما می‌شود بینش دقیقی پیدا کنید.

مقاومت در برابر فشار اجتماعی

هنگامی که توسط  ارزش‌ها و ترجیحات خود محصور شده‌اید، راحت‌تر می‌توانید به بعضی پیشنهادها نه بگویید.

تحمل و درک دیگران

آگاهی شما در مورد ضعف‌ها و کشمکش‌های خودتان می‌تواند به شما کمک کند تا دیگران را بهتر درک کنید.

سرزندگی و لذت

با کسانی خواهید بود که کمک خواهند کرد حس زنده بودن داشته باشید و باعث شوند تجربه زندگی شادتر، هیجان‌انگیزتر و بزرگتری داشته باشید. حالا که متقاعد شده‌اید شناخت خود ارزش بالایی دارد (نه اینکه شما نیاز به متقاعد کردن داشته باشید!)، ما به شما ۶ نشانه اساسی خود شناسی را معرفی خواهیم کرد.

بلوک‌های ساختمان شخصیت شما(VITALS)

حروف بزرگ در “نشانه‌های VITAL ” مخفف ۶ بلوک ساختمان شخصیت و خود است. این حروف در واقع بیانگر: ارزش‌ها؛ علایق؛ خلق و خوی؛ رسالت شما  و معنای زندگی شما؛ توانایی‌ها / مهارت‌ها هستند.

 ارزش‌هایتان در زندگی

“ارزش‌ها” – مانند “کمک به دیگران”، “خلاقیت”، سلامت“، “امنیت مالی” و غیره، راهنمایی برای تصمیم گیری و انگیزه برای رسیدن به اهداف هستند. به عنوان مثال تحقیقات نشان می‌دهد که فقط فکر کردن یا نوشتن درباره ارزش‌های خود باعث می‌شود شما اقدامات بهتری داشته باشید. همچنین انگیزه‌ای که از طریق ارزش‌های مهم شما ایجاد می‌شود، می‌تواند حتی هنگامی که شما خسته هستید باعث حرکت شما بشود. اگر می‌خواهید انگیزه حرکت داشته باشید، ارزش‌های خود را بشناسید!

 علاقه‌های شما

“علاقه‌ها” شامل اشتیاق، سرگرمی و هر چیز دیگری است که توجه شما را برای یک دوره طولانی مدت به خود جلب می‌کند (چیزی که شما را به وجد می‌آورد). برای فهمیدن علایق خود، از خودتان این پرسش‌ها را بپرسید: به چه چیزی توجه می‌کنید؟ شما در مورد چه چیزی کنجکاو هستید؟ چه چیزی برای شما مهم است؟ وضعیت ذهنی متمرکز برای علاقه به چیزی باعث می‌شود که زندگی شما شفاف و روشن باشد و  به پیداکردن احساسات عمیق و شور و شوق کمک می‌کند بسیاری از مردم حرفه خود را بر اساس علاقه عمیق به چیزی بنا کرده‌اند. به عنوان مثال، یکی از دوستان من وقتی که ۱۱ ساله بود پای خود را از دست داد و بسیار مجذوب ER در پزشکی شد و تصمیم گرفت پزشک اورژانس شود.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن