پیشرفت شخصیپیشرفت کن

تنها زمانی می‌توانید مشکلات را حل کنید که آن‌ها را به‌درستی ببینید.

ماه پیش تماسی از طرف دوستی با من شد که با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. کسب‌وکار او کساد شده بود، پول او تمام شده بود، همسرش به همراه دختر ۸ ساله‌اش او را ترک کرده بود و او مجدداً شروع به نوشیدن الکل کرده بود. این وضعیت برطرف ناشدنی به نظر می‌رسید. او چند هفته گذشته را به‌تنهایی در گوشه تاریک ذهن خود در خانه‌ای خالی سپری کرده بود. در آن تماس، می‌توانستم حس کنم که او لبه پرتگاه است، پس با او به‌عنوان یک دوست صحبت کردم نه به‌عنوان یک شبهه روانشناس. سپس روش‌هایی که سال‌ها پیش، از آن‌ها برای روشن ساختن، مواجهه و حل مشکلاتم استفاده می‌کردم، با او در میان گذاشتم.

چیزی که در طول سال‌ها فهمیدم این بود که وقتی مشکلات به سراغم می‌آیند، وقتی می‌توانم همه مزخرفاتی که همراه با آن به سراغم می‌آیند؛ همچون صدای احساسات و افکار ناشناسی که مرا احاطه می‌کند را از سر راه خود بردارم، مشکلات درد کمتری خواهند داشت. من آن را متد جعبه بندی می‌نامم و از آنجایی‌ که روی من عملی شد، شروع کردم که آن را با دیگران در میان بگذارم. در ادامه ۳ مرحله این متد آمده است:

جعبه‌ها را رسم کنید

برگه کاغذی بگیرید و روی آن ۳ جعبه به شکل افقی رسم کنید، جعبه‌ها باید به یک اندازه و در یک سطح باشند تا فکر نکنید یکی از آن‌ها از دیگری مهم‌تر است. سپس، بالای هرکدام از جعبه‌ها را با کلماتی که در ادامه می‌آید برچسب بزنید، بدون هیچ ترتیب خاصی: کار، خانواده و خوشحالی. جعبه‌ها صرفاً مخزنی برای آن افکار (همان صداها و احساسات) هستند که وقتی درباره مشکلات پیش رویمان فکر می‌کنیم، به سراغ ما می‌آیند. این کار به افکار خانه می‌دهد و با انجام این کار، ما را قادر به خاموش ساختن صداهایی که خود مشکلات را احاطه کرده است، می‌سازد.

«یک استخوان شکسته می‌تواند ترمیم شود اما زخم زبان برای همیشه باقی می‌ماند.» – جسامین وست

شروع کنید کلمات و افکار را بنویسید

هر کلمه‌ای را بنویسید، مهم نیست چقدر غیرمنطقی است، هر کلمه‌ای را وقتی به مشکلات فکر می‌کنید و به‌سرعت به ذهنتان می‌رسد بنویسید. همان‌طور که آن‌ها به ذهنتان می‌رسند، روی جعبه مناسبشان یادداشتشان کنید. برای مثال، وقتی این کار را با دوست خود انجام می‌دادم، اولین کلماتی که از دهانش خارج می‌شد “همسرم مرا ترک کرد” و “من یک بازنده‌ام” بود. درواقع، او ۲۳ عبارت دیگر را پیش از اینکه کارمان تمام شود به زبان آورد. ما هرکدام را به جعبه مناسبش اختصاص دادیم. برای مثال، “همسرم مرا ترک کرد” وارد جعبه خانواده شد درحالی‌که “من یک بازنده‌ام” وارد جعبه مربوط به خوشحالی شد.

لازم نیست بی‌نقص انجامش دهید، زیاد به بی‌نقص بودن کاری که انجام می‌دهید فکر نکنید آن‌وقت از هدف اصلی دور خواهیم شد. وقتی تمام شد، اگر جعبه‌ای خالی ماند عالی است. یک جعبه خالی درست به‌اندازه یک جعبه پر بااهمیت است.

هشدار: همان‌طور که این واژگان به ذهن می‌آیند، ممکن است به آن‌ها تردید کنید و احساس شرم و حماقت کنید. کلماتی که استفاده می‌کنید قرار نیست معنای خاصی دهند. اگرچه آن‌ها صدا و آشوبی هستند که ما قرار است ذهنمان را از شرشان خلاص کنیم. همه‌شان را نادیده بگیرید و خودتان را مجسم کنید.

بگذارید کمی بگذرد

وقتی کارتان تمام شد، از اثر هنری که خلق کرده‌اید کمی فاصله بگیرید و حداقل به مدت یک روز سراغش نروید. وقتی ذهنتان آماده است، خودش شما را به‌طرف آن برگه می‌کشد. این اتفاق اخیراً وقتی مشکلی که یک ماه پیش داشتم را جعبه بندی می‌کردم، برایم رخ داد. به مدت دو هفته در طبقه کتابخانه‌ام در دفتر کارم بود تا اینکه به یاد آوردم که آنجا است و سراغش رفتم تا روی آن کار کنم. مسائل جعبه بندی، بخش بزرگی از مسیر موفقیت در حل مشکلات است. ذهن شما آن را به‌عنوان تمرین ساده جعبه بندی در نظر می‌گیرد و شروع می‌کند به اینکه آشوب و سروصدای موجود را از بین ببرد. تارهای عنکبوت از بین رفته‌اند و اکنون می‌توانید در را در مقابلتان ببینید.

این مطلب را نیز بخوانید: مدیریت ذهن خود را بر عهده بگیرید

کلید ذهنی خودتان را پیدا کنید

اکنون زمان آن رسیده که کلید ذهنی‌تان را پیدا کنید و در را باز کنید و وارد شوید. کلید حل مشکلات احتمالاً تمام مدت در نزدیکی‌تان وجود داشته، و فقط افکار و احساسات بی‌معنا همچون مه روی ان را پوشانده بودند. من با خوشحالی می‌توانم بگویم دوست من از آخرین باری که صحبت کردیم تاکنون درهای زیادی را باز کرده است. همسر او دارد بازمی‌گردد و او اخیراً مشتریانی داشته است. با متد جعبه بندی، او مشکلات را درست همان‌طوری که هستند دید.

«هرگز به موانع ذهنی اجازه ندهید تا شما را کنترل کنند. خودتان را رها کنید. با ترستان روبرو شوید و موانع ذهنی را به مسیری برای پیشرفت تبدیل کنید.» – دکتر روپلین

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن