پزشکیسلامت باش

خواب ، مراحل آن و نکاتی برای استراحت بهتر (قسمت اول)

خواب ؛ ما این را میدانیم که فقط نیم ساعت بیشتر خوابیدن زیر پتوی گرم‌ و نرمتان چقدر لذت‌بخش است. اما سؤال اینجاست که آیا شما این را میدانید که این خوابیدن، باعث خستگی بیشتر شما می‌شود؟

میدانم، شاید منطقی به نظر نرسد که خواب بیشتر برابر با خستگی بیشتر باشد، اما به صحبت‌های من گوش کنید. من باور دارم که با به اشتراک‌گذاری ۵ مرحله از خوابی که همه ما آن را تجربه می‌کنیم با شما و ارائه یک سری نکات کاربردی، بتوانم در بهتر خوابیدن به شما کمک کنم.

۵ مرحله از خواب

مرحله اول (NREM)

در این مرحله، شما در مرحله NREM (حرکت غیر سریع چشم) قرار دارید. این زمانی است که شما احساس می‌کنید بیدارید، اما ذهنتان در حال محو شدن است. و حتی ممکن احساس کنید که ماهیچه‌هایتان تکان می‌خورد و شما را در هوشیاری بیدار می‌کند، که به این حس سقوط حین خواب می‌گویند.

مرحله دوم (NREM)

این مرحله زمانی است که شما در حال واردشدن به مراحل سبک خوابتان هستید. حدود نیمی از زمان خوابمان را در این مرحله می‌گذرانیم. و این زمانی است که ماهیچه و ضربان قلب شما احساس آرامش کرده و ذهنتان به آهستگی رها می‌شود.

مراحل سوم و چهارم (NREM)

این دو مرحله بعدی طوری ترکیب شده‌اند که تأثیرات مشابهی بر خواب شما داشته و به آن‌ها خواب موج آرام (SWS) می‌گویند که به عنوان عمیق‌ترین بخش از چرخه خواب شناخته می‌شوند و در این مرحله نباید کسی را از خواب بیدار کرد. اگر کسی در این مرحله از خواب بیدار شود و حالت بی‌حالی و خمودی داشته باشد، به احتمال زیاد در حال تجربه خواب موج آرام بوده است. دلیل دیگری که SWS ضروری است، به این خاطر است که بدن در این مرحله نیروی تازه به خود می‌گیرد. هورمون‌های رشد آزاد می‌شوند که برای بهبود بخشی به ماهیچه و بافت‌ها مورد استفاده قرار گرفته و اکسیژن و موادغذایی اساسی را برای بدن فراهم می‌کنند. نکته جالب: این‌ها مراحلی هستند که کودکان (یا بزرگسالان) در آن خوابیده‌گردی یا شب‌ادراری را تجربه می‌کنند.

مرحله پنجم (REM)

این مرحله نهایی از چرخه خواب است و تنها مرحله‌ای است که شما در آن REM (حرکت سریع چشم) را تجربه می‌کنید. در حالی که تنها ۲۰ درصد از زمانمان را خواب در این مرحله می‌گذرانیم، این زمانی است که ذهن بیشترین فعالیت خود را در آن دارد. و مهم‌ترین مرحله است چون در آن ذهن برای داشتن عملکرد مناسب در طول روز، نیروی تازه به خود می‌گیرد. بیشتر رؤیاهایمان نیز در مرحله نهایی از خواب رخ می‌دهند و موج‌های ذهنی همچنان که بیدار هستیم، ظاهر می‌شوند.

ادامه این مطلب را در قسمت دوم بخوانید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن