سلامت باش

مشکلات پوستی در بزرگسالان را بیشتر بشناسید. (قسمت اول)

مشکلات پوستی ممکن است نتیجه یک عفونت، یک بیماری مزمن، یا تماس با موا محرک باشد. اگر فکر می‌کنید که چنین مشکلی دارید، با ما در این مقاله همراه باشید.

۱-زونا (ویروس Herpes Zoster)

دانه‌های قرمز پوستی که به تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شوند و باعث می‌شوند که پوستتان احساس سوزش و خارش کند و حساس‌تر شود. این نوع تبخال اغلب در ناحیه شکم و باسن ظاهر می‌شود اما در سایر نواحی نیز می‌تواند بروز کند و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها روی بدنتان باقی بماند. از جمله درمان‌های رایج برای آن، کرم‌های پوستی، داروهای ضدویروس و حتی داروهای ضد افسردگی است.

۲-کهیر

کهیر معمولا با تورم، خارش و سوزش همراه است. اندازه دانه‌های کهیر باهم متفاوت است. دلایلی که باعث بروز کهیر می‌شوند، عبارت‌اند از: گرمای شدید، گلودرد، آلرژی به غذاها و ادویه‌ها. برای درمان می‌توان از آنتی‌هیستامین‌ها و کرم‌های مخصوص استفاده کرد.

۳-پسوریازیس

لکه‌های ضخیم و قرمز رنگ که سطحشان می‌تواند سفید یا نقره‌ای باشد، نشانه پسوریازیس هستند. روند این بیماری به این صورت است که سیستم ایمنی سلول‌های پوستی را تحریک می‌کند که سریع‌تر رشد کند. این لکه‌ها روی پوست سر، آرنج، زانوها و پشت ظاهر می‌شود. برای درمان باید از چرب کردن پوست، نور درمانی و داروهای خوراکی یا تزریقی استفاده کرد.

۴-اگزما یکی از شناخته شده ترین مشکلات رایج پوستی

اگزما به مجموعه شرایط پوستی گفته می‌شود که طی آن پوست متورم، ملتهب، خشک، قرمز و همراه با خارش می‌شود. عواملی مثل استرس، مواد محرک مثل صابون‌ها، آلرژن ها و شرایط آب و هوایی می‌توانند باعث اگزما شوند که معمولاً در قسمت آرنج‌ها، کف دست‌ها و قسمت‌هایی که پوست تا می‌شود، ایجاد می‌شوند. درمان‌های متعددی برای این بیماری وجود دارد.

۵-روزاسه

سرخ شدن صورت همراه با قرمزی بینی، چانه، گونه‌ها و پیشانی از علائم این بیماری است. حتی گاهی همراه با قرمزی رگ‌های خونی قابل‌ دیدن هستند. این بیماری می‌تواند روی چشم‌های شما نیز اثر بگذارد. با مراجعه به پزشک می‌توانید عروق پوستی پاره شده را درمان کنید و پوستتان را با لیزر ضخیم‌تر کنید.

۶-تب‌خال

ویروس هرپس باعث ایجاد تاول‌های کوچک و دردناک روی دهان یا بینی شما می‌شود. این تب‌خال‌ها تقریباً ده روز طول می‌کشند و به‌ راحتی قابل سرایت هستند. محرک‌های تب‌خال عبارت‌اند از: تب، آفتاب شدید، استرس، و تغییرات هورمونی. تب‌خال با قرص یا کرم برطرف می‌شود.

۷-جوش‌های ناشی از تماس با گیاهان

تماس با گیاهانی مثل پیچک سمی، بلوط یا سماق باعث ایجاد مشکلات رایج پوستی از جمله جوش می‌شود. ابتدا قرمزی و تورم و بعد خارش در محل تماس به وجود می‌آید. ۱۲ الی ۷۲ ساعت بعد، تاول ایجاد می‌شود که این علائم می‌تواند دو هفته طول بکشد. درمان با داروهای خوراکی انجام می‌شود.

۸-موهای زیر پوستی، یکی از مشکلات رایج پوستی بعد از اصلاح

بعضی از موها بعد از اصلاح، ممکن است به درون پوست برگردند و رشد کنند که این مسئله موجب تحریک، جوش و اسکار می‌شوند. برای رفع این مشکل، قبل از اصلاح، دوش آب گرم بگیرید و تیغ را در جهت رویش موها بکشید و همیشه از کرم یا فوم مخصوص اصلاح استفاده کنید. بعد با آب سرد آب‌کشی کنید و از مرطوب‌ کننده استفاده کنید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن