پزشکیسلامت باش

نکات مهمی که باید درباره سرطان پوست بدانید

سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در جهان است که پرونده تشخیصی بیشتری را نسبت به سرطان‌های دیگر به خود اختصاص می‌دهد. بسیار شایع است که یک‌پنجم آمریکایی‌ها با رسیدن به ۷۰ سالگی به یکی از انواع سرطان پوست؛ همچون ملانوم، کراتوز فعال، کارسینوم سلول بازال یا کارسینوم سلول سنگفرشی مبتلا می‌شوند.

افراد در همه سنین در معرض سرطان هستند، بیشتر کسانی که پوست روشنی دارند، خانواده‌ای با سابقه سرطان پوست دارند یا مدت‌زمان زیادی را زیر نور آفتاب می‌گذرانند، احتمال بیشتری می‌رود که به سرطان پوست مبتلا شوند. خبر خوب این است که بیشتر سرطان‌های پوست قابل درمان هستند، البته اگر در زمان مناسب تشخیص داده شوند.

عوامل ابتلا به سرطان پوست

شما احتمالاً این را قبلاً شنیده‌اید: گذراندن مدت‌زمان زیاد زیر نور آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. چون اشعه فرابنفش خورشید به دی ان ای سلول‌های پوست شما آسیب میزند و گاهی اوقات دی ان ای آسیب‌دیده به شکل غیرقابل‌ کنترلی شروع به تکثیر می‌کند و تومور را تشکیل می‌دهد. شما زمانی در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارید که مدت‌زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرید. اما حقیقت ترسناک این است که اگر فقط یک آفتاب‌سوختگی را در زندگی‌تان تجربه کرده باشید، در خطر ابتلا به این سرطان قرار دارید- حتی اگر باقی عمرتان را با کلی کرم ضد آفتاب زیر سایه بگذرانید.

اگر میخواهید از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید مطلب: پیشگیری از آفتاب سوختگی را مطالعه کنید

انواع سرطان پوست و نشانه‌های آن‌ها

به قسمت‌هایی از بدنتان که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند فکر کنید: صورتتان، گوش‌ها، پوست سر، لب‌ها، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و بازوها. سرطان پوست معمولاً در این قسمت‌ها آغاز می‌شود، اما همچنین می‌تواند در دیگر نواحی بدن-حتی کشاله ران یا بین انگشتان پایتان نیز رشد کند.

حواستان به نشانه‌های سرطان پوست باشد، البته ممکن است بسته به نوع سرطانی که دارید، این نشانه‌های متفاوت باشند.

ملانوم

نادرترین، اما مرگبارترین نوع سرطان پوست. اغلب توسط لک‌های نامتقارن با مرزهای نامنظم شناخته می‌شود.

کراتوز فعال

همچنین به آن کراتوز خورشیدی نیز می‌گویند، یک وضعیت پیش سرطانی یا ضایعه پیش بدخیم است. این ضایعه معمولاً، سفت، قرمز و پوسته‌ پوسته است و اندازه آن فرق می‌کند و اغلب روی صورت، لب‌ها، گوش‌ها، پشت دست و بازوها تشکیل می‌شود. ممکن است خارش‌دار و دردناک نیز باشد.

کارسینوم سلول بازال

شایع‌ترین نوع این سرطان است. رشد آن بسیار کند است و قابل درمان. این ضایعات نقاطی هستند که روی صورت، گردن و گوش‌ها رشد می‌کنند. آن‌ها تمایل به تشکیل چربی یا زخم دارند و به‌راحتی خونریزی می‌کنند.

کارسینوم سلول سنگفرشی

دومین نوع شایع این سرطان، کارسینوم سلول سنگفرشی است که شبیه کارسینوم سلول بازال است. درمان آن هنگامی‌که تنها نقطه‌هایی از آن روی بدن تشکیل‌ شده، آسان است.

کارسینوم سلول مرکزی

نادر است اما از انواع خطرناک آن است و می‌تواند به‌سرعت رشد کند و در قسمت‌های مختلف بدن گسترش یابد. کارسینوم سلول مرکزی کوچک و بدون درد، قرمز، بنفش و یا صورتی است. سفت به نظر می‌رسد و ممکن است براق هم باشد.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن