پیشرفت شخصیپیشرفت کن

مهارت های برقراری ارتباط مؤثر که سبب درک بهتر دیگران می شود

تقویت مهارت‌های ارتباط موثر این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا روابط نزدیک‌تری را با دیگران برقرار کنید؛ برقراری ارتباط نزدیک شما را از میزان وفاداری و حمایت افراد مطلع خواهد کرد. همان‌طور که برقراری ارتباط با دیگران بیشتر می‌شود بهتر می‌توانید آن‌ها را بشناسید بنابراین بهتر می‌توانید آن‌ها را درک کنید، در نتیجه میزان سازگاری شما با دیگران افزایش خواهد یافت. این امر منجر به بهبود روابط شما نیز خواهد شد.

برقراری ارتباط موثر با دیگران منجر به دست‌یابی به الگوهای رفتاری مناسب نیز می‌شود. توجه داشته باشید برای برقراری ارتباط مؤثر نباید تنها فن بیان خود بهبود ببخشید، بلکه باید مهارت‌های شنیداری و نحوه صحیح گوش دادن را نیز بیاموزید تا به طرف مقابل خود نشان دهید به حرف‌هایش اهمیت می‌دهید و به موقع واکنش نشان دهید.

ضرورت کسب مهارت برقراری ارتباط موثر

اگر تاکنون این تجربه را داشته‌اید که هنگام صحبت کردن با کسی، تصور می‌کنید طرف مقابل شما را درک نمی‌کند و با شنیدن صحبت‌های شما احساسی کاملاً متفاوت از شما دارد، این همان نداشتن درک مقابل است، حتی ممکن است فرد از اتفاقات رخ‌داده برای شما بسیار متأسف باشد اما به دلیل نداشتن آگاهی لازم و نشان دادن درک متقابل ممکن است در شما احساس بی‌توجهی به حرف‌های‌تان را ایجاد کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید شما مانند چنین افرادی، در طرف مقابل‌تان احساسی از ترد شدن و بی‌تفاوتی ایجاد نکنید بهتر است آگاهی خود را در این زمینه بیشتر کرده و با ذهنی باز مطالب گفته شده در این مقاله را مطالعه نمایید. در این مقاله تلاش شده است ۵ مهارت برای برقراری ارتباط موثر با دیگران را بیاموزید تا درک خود را از دیگران تقویت کرده و روابط اجتماعی خود را با دیگران بهبود ببخشید.

۱- فرم بیان پیام‌ها

توجه داشته باشید هرگز سربسته و به صورت چکیده صحبت نکنید. این‌گونه جواب دادن‌ها نشان از بی‌تفاوتی و بی‌علاقگی است. حتی اگر نسبت به موضوع بحث علاقه‌مند باشید اما حس بی‌تفاوتی را به طرف مقابل مخابره خواهید کرد. پیام‌های خود را نه تنها باید ساده بلکه کاملاً واضح بیان کنید، باید احساسات خود را در آن قرار دهید و از طریق آن‌ها احساسات خود را به طرف مقابل نشان دهید. همچنین با استفاده از نشانه‌های بصری و به کار زبان بدن نشان دهید پیام‌های طرف مقابل را دریافت کرده‌اید. در پایان جملات او سر را به نشانه تأکید تکان دهید؛ توجه داشته باشید واکنش شما در مقابل صحبت‌ها و زبان بدن او کاملاً به شکل مکمل انجام شود.

۲- آینه سازی

برای درک آنچه مخاطب شما بیان می‌کند و یا واکنش‌های خاصی که نسبت به اتفاقات دارد تنها کافی است به بررسی موقعیت او بپردازید، اگر می‌خواهید احساسات او را درک کنید، یک روش بسیار ساده تکرار کردن رفتار او برای درک پیام‌های او می‌باشد. بهتر است به رفتارهای او دقت نمایید و در مقابل بازخوردهای مناسب را نشان دهید.

توجه داشته باشید زمانی که مخاطب شما واکنش‌های شما را مشاهده می‌کند، کاملاً متوجه احساسات مثبت و یا منفی شما خواهد شد و به خوبی مفهوم رفتار شما را درک می‌کند؛ بنابراین برای برقراری ارتباط موثر بین خود و مخاطبتان، مانند یک آینه رفتار کنید و تا حدودی خود را در شرایط و فرم مخاطب خود قرار دهید تا با درک بیشتر مخاطب خود، واکنش‌های مناسبی از خود نشان دهید؛ بنابراین تاثیر مثبتی بر روی مخاطب خود خواهید داشت و او به خوبی احساس خواهد کرد که شما عمیقاً او را درک می‌کنید.

۳- همدلی

همدلی توانایی دیدن چیزها از نقطه نظر فرد مقابل است، در همدلی می‌توان به خوبی احساسات مخاطب خود را درک نمود؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت همدلی توانایی درک احساسات دیگران است که از راه تجربه و افکار مشترک کسب می‌شود. اگر به دنبال برقراری ارتباط بهتری با دیگران هستید، در مورد چگونگی احساسات دیگران به خوبی فکر کنید، به این فکر کنید اگر جای آن‌ها بودید چه حسی داشتید و چه رفتاری از خود نشان می‌دادید، اگر نتوانید با دیگران به خوبی همدلی نمایید متوجه می‌شوید که دوستان شما به راحتی شما را ترک می‌کنند، زیرا آن‌ها به دنبال افرادی هستند که درک‌شان کنند و با قرار داشتن در موقعیت‌های مختلف به خوبی با آن‌ها همدلی نمایند. پس یکی از راهکارهای مهم برای داشتن روابط پایدار، همدلی و قرار دادن خود در موقعیت مخاطب‌تان است تا به بهترین شکل ممکن او را درک نمایید.

۴- داستان گویی

یکی از تمرین‌های بالا بردن مهارت برقراری ارتباط با دوستان‌تان، بالا بردن مهارت داستان گویی است. اگر توانایی داستان‌سرایی خود را بالا ببرید، دیگران برای شنیدن صحبت‌های شما بسیار علاقه‌مند می‌شوند، بنابراین به راحتی داستان‌های شخصی خود را با شما به اشتراک می‌گذارند. اگر با دقت به رفتار مخاطب خود توجه نمایید، متوجه می‌شوید که چگونه با به اشتراک گذاشتن داستان‌های شخصی خود با طرز بیان شیوا و جذاب به راحتی مخاطب خود را علاقه‌مند به صحبت کردن با خودتان می‌کنید، بنابراین با داستان‌ها و تجربه‌های شخصی او آشنا می‌شوید، همین موضوع باعث می‌شود در همین صحبت‌ها با به اشتراک گذاشتن تجربه‌هایتان شناخت بین شما بیشتر شده و درک مقابل بین شما و او ایجاد خواهد شد.

“تنها یک بار برای همیشه بدون تردید خودتان باشید” آنتونی راپ

۵- زبان مشترک

توجه داشته باشید افرادی که قرار است با آن‌ها صحبت کنید از کجا می‌آیند و اگر قرار است در مورد موضوع خاصی صحبت نمایید، مطالب را بررسی کنید تا متوجه نکات مشترک و تفاوت‌ها شده و آن‌ها را از قبل به خوبی بررسی کنید، اگر قرار است سؤالی پرسیده شود و یا اصطلاحی را به کار ببرید باید به گونه‌ای انتخاب شوند تا متناسب با نگاه و شخصیت فرد باشند.

اگر شما تمام این کارها را به‌درستی انجام دهید با مخاطب خود موضوعات مشترکی برای صحبت کردن خواهید داشت و از اصطلاحات و کلماتی استفاده می‌کنید که برای مخاطب شما آشنا است بنابراین مخاطب شما به شکل ناخودآگاه به صحبت کردن تشویق می‌شود و همین امر منجر به کسب اطلاعات بیشتر شما از او خواهد شد بنابراین به راحتی می‌توانید از علاقه‌مندی‌ها و دیگر ویژگی‌های او آشنا شوید و با دقت بیشتر بر روی آن‌ها روابط خود را با او بهبود ببخشید.

صحبت پایانی

با به کارگیری راهکارهایی توسعه مهارت‌های ارتباطی همچنین در گام اول برقراری ارتباط با دیگران و در گام دوم شناخت آن‌ها و تلاش برای بهبود بخشیدن این رابطه؛ منجر به داشتن دوستی‌های پایدار و یادگیری نحوه مراقبت از این دوستی‌ها می‌شود. برقراری ارتباط بیشتر با دیگران، تجربه دنیای جدیدی را به همراه خواهد داشت و این امر منجر به شناخت بهتر خود و نیازهای شما نیز خواهد شد.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن