پزشکیسلامت باش

علائم رفلاکس معده چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟

رفلاکس معده همیشه دارای علائم واضح و مشخصی مانند سوزش معده نیست. بلکه برخی از نشانه‌ها مانند پوسیدگی دندان، گلودرد و یا احساس خفگی نیز می‌تواند ناشی از رفلاکس اسید معده باشد که اغلب مورد توجه افراد قرار نمی‌گیرید. در این مقاله شش علائم خاموش این بیماری را بیان خواهیم کرد.

رفلاکس معده و گلو‌درد

اگر شما بدون داشتن دیگر علائم سرما خوردگی در گلوی خود احساس درد دارید به احتمال زیاد گلو‌درد شما می‌تواند از علائم رفلاکس معده باشد. اگر شما مدام احساس گلو‌درد دارید و این درد در صبح زود بیشتر حس می‌شود احتمالاً دلیل آن وارد شدن  اسید معده به مری است که منجر به ایجاد سوزش در گلوی شما می‌شود.شما می‌توانید با درمان رفلاکس می‌توانید این درد را تسکین دهید.

سرفه مداوم یا خس‌خس سینه

این هشدار را جدی بگیرید، سرفه‌های مشابه سرفه‌های آسم یا برونشیت می‌تواند به دلیل راه‌یابی اسید معده به ریه‌ها ایجاد شوند. در مواردی که هنگام ریفلاکس معده، به معده فشار آورده شود؛ اسید می‌تواند به سمت بالا حرکت می‌کند و چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

مشکلات دهان و دندان

هنگامی که دندان پزشک به شما بگوید که مینای دندان‌ های شما در حال فرسایش است و یا در رنگ دندان‌ها تغییر ایجاد شده است. به احتمال خیلی زیاد این امر ناشی از تأثیر اسید معده است که از راه گلو وارد دهان شده و بر روی مینای دندان‌ها اثر می‌کند. برای حفظ و نگهداری دندان‌ها بهتر است از خوردن غذاهایی که منجر به تشدید رفلاکس‌ اسید معده می‌شود اجتناب کنید.

درد گوش

گوش با حلق در ارتباط است. پس هنگام رفلاکس اسید معده، ممکن است اسید وارد سینوس‌های داخلی گوش شود و منجر به درد گوش و یا ایجاد زنگ در گوش شود. همچنین می‌تواند بر روی شنوایی شما نیز تأثیر گذار باشد.

مشکل در بلعیدن

یکی از مشکلاتی که رفلاکس‌ اسید معده منجر به ایجاد آن می‌شود مشکل در بلعیدن غذا است. به‌ گونه‌ای که فکر می‌کنید؛ گلو کاملاً بسته شده است و چیزی بجز مایعات را نمی‌توانید فرو دهید؛ این امر یکی از علائم بالا آمدن اسید معده و تحریک گلو است. توجه داشته باشید که ریفلاکس مزمن، گلو را تحریک می‌کند و منجر به ایجاد زخم در بافت مری می‌شود. در نتیجه احساس سوزش در گلو بعد از خوردن غذا بیشتر حس خواهد شد.

گرفتگی بینی

جالب است بدانید که گرفتگی بینی نیز  می‌تواند یکی از نشانه‌های رفلاکس اسید معده باشد که اغلب توسط افراد نادیده گرفته می‌شود. یکی از راه‌های درمانی برای رفع گرفتگی بینی کاهش خوردن غذاهای است که منجر به رفلاکس اسید معده می‌شود؛ همچنین اجتناب از خوردن شام در دیر وقت می‌تواند بسیار موثر باشد.

مطالب مرتبط
منبع
rd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن