ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

نشانه‌های استرس که لازم هست بدانید (قسمت دوم‌)

استرس یک هیجان هست که معمولا در زمان احساس خطر در همه‌ افراد رخ می‌دهد. اما تکرار این هیجان می‌تواند منجر به مشکلاتی در روان و سلامت جسمانی فرد شود. شناخت نشانه‌های استرس می‌تواند به فرد کمک کند تا از این مسأله آگاهی دقیقی داشته باشد و در جهت کنترل آن قدم بردارد.

زمانی که شما دچار استرس می‌شوید، بدن هورمون‌هایی ترشح می‌کند که سرعت تپش قلب را بالا برده، تنفس را سریع‌تر کرده و میزان انرژی بیشتری به شما می‌دهد. بعضی از انواع استرس عادی و حتی مفید بوده و بدون آن شما انگیزه‌ای برای فعالیت ندارید. اما اگر استرس بیشتر از توان جسمی و روانی ما باشد و زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد، استرس بد یا کاهنده نامیده می‌شود.

کاهش انرژی و بی خوابی

خستگی مزمن و کاهش سطح انرژی نیز می‌تواند ناشی از استرس طولانی مدت باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه از ۲۴۸۳ نفر نشان داد که خستگی به شدت با افزایش سطح استرس مرتبط است. استرس ممکن است خواب را مختل کرده و باعث بی‌خوابی شود، که می‌تواند به انرژی پایین منجر شود. یک مطالعه کوچک نشان داد که سطوح بالاتر تنش‌های مرتبط با کار با افزایش خواب آلودگی و بی‌حسی در هنگام خواب همراه بود.

مطالعه دیگری از ۲۳۱۶ شرکت کننده نشان داد که افزایش رویدادهای استرس‌زا، خطر ابتلا به بی خوابی را در فرد افزایش می‌دهد. این مطالعات ارتباط بین استرس و خستگی و انرژی پایین را نشان می‌دهد، اما ممکن است عوامل دیگری نیز در این مسأله دخیل باشند.

تغییرات در میل جنسی

بسیاری از افراد در طول دوره‌های استرس زا تغییراتی در کشش جنسی خود تجربه می‌کنند و این مسأله یکی از نشانه‌های استرس می‌باشد. در یک مطالعه، سطح استرس ۳۰ زن را ارزیابی کردند. موضوع فیلم در مورد عشق بود و صحنه‌هایی در فیلم وجود داشت که باعث تحریک جنسی می‌شد. کسانی که سطوح بالای استرس مزمن داشتند تحریک جنسی خیلی پایین‌تری نسبت به زنانی که سطح استرس پایینی داشتند تجربه کردند.

مطالعه دیگری از ۱۰۳ زن نشان داد که سطح بالاتری از استرس با سطوح پایین فعالیت و رضایت جنسی مرتبط است. به همین ترتیب، یک مطالعه در ۳۳۹ بیمار پزشکی انجام شد. گزارش شده است که سطوح بالای استرس تأثیر منفی روی میل جنسی و رضایت جنسی دارد. البته بسیاری از علل احتمالی دیگر ممکن است باعث تغییر در میل جنسی شوند که باید دقت شود، از جمله تغییرات هورمونی، خستگی و علل روانی وجود دارد.

نشانه‌های استرس و مشکلات گوارشی

مشکلات دستگاه گوارش مانند اسهال و یبوست می‌تواند ناشی از سطوح بالای استرس باشد. یک مطالعه در مورد ۲۶۹۹ کودک انجام شد و نشان داد که قرار گرفتن در معرض حوادث استرس زا با افزایش خطر یبوست همراه است. استرس ممکن است به طور خاص افرادی که دارای اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری التهابی روده (IBD) هستند را تحت تأثیر قرار دهد. این‌ها با درد معده، نفخ، اسهال و یبوست مشخص می‌شوند.

علاوه بر این، در یک تجزیه و تحلیل از ۱۸ مطالعه که نقش استرس را بر روی بیماری التهابی روده بررسی کرد بودند، نشان دادند که در ۷۲ درصد موارد استرس با مشکلات گوارشی رابطه معنادار و مثبت دارد و یکی از نشانه‌های اصلی استرس مشکلات گوارشی در فرد هست. اگر چه این مطالعات نشان می‌دهد که یک ارتباط معنادار بین استرس و مشکلات گوارشی وجود دارد و یکی از نشانه‌های اصلی استرس و اضطراب می‌باشد، مطالعات بیشتری برای بررسی نحوه تأثیر مستقیم بر سیستم گوارش ضروری است.

تغییرات در اشتهای افراد

یکی از معمولی‌ترین و مهم‌ترین نشانه‌های استرس و اضطراب تغییرات در اشتهای فرد می‌باشد. زمانی که فرد استرس دارد دو حالت اتفاق می‌افتد و به این شکل هست که یا فرد هیچ اشتهایی ندارد و یا اشتهایی غیر قابل کنترل دارد.

یک مطالعه از دانش آموزان کالج نشان داد که ۸۱ درصد از دانش‌آموزان زمانی که استرس و اضطراب داشتند تغییراتی در اشتهای خود تجربه کرده‌اند. از این تعداد، ۶۲٪ افزایش اشتها داشتند، در حالی که ۳۸٪ کاهش اشتها داشته‌اند. همچنین در یک مطالعه دقیق افراد در زمان استرس تجربه‌هایی از پرخوری داشته‌اند.

این تغییرات اشتها همچنین ممکن است موجب نوسان وزن در دوره‌های استرس‌زا شود. به عنوان مثال، مطالعه‌ای با تعداد ۱۳۵۵ نفر نشان داد که استرس با افزایش وزن در بزرگ‌سالان دارای اضافه وزن همراه بود.

 

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن