ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

آیا از علائم استرس آگاهی دارید؟ (قسمت اول)

همه‌ ما می‌دانیم که یکی از مهم‌ترین دلایل بیماری‌های جسمی در افراد ناشی از استرس و اضطراب می‌باشد. استرس می‌تواند زندگی را برای هر فردی سخت کند و عملکرد روزمره فرد را مختل کند. شناسایی علائم استرس می‌تواند به فرد کمک کند تا برخورد به موقع و خوبی با این مسأله مهم داشته باشد. در قسمت اول این نوشته به ۴ مورد از علائم استرس اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید تا تمام این علائم را به شما معرفی کنیم.

نشانه‌ها و علائم استرس زیاد

استرس به عنوان یک وضعیت ذهنی و هیجانی که ناشی از شرایط نامساعد می‌باشد تعریف می‌شود. همهٔ افراد در بعضی شرایط دچار استرس می‌شوند. یک مطالعه نشان داده بود که ۳۳ درصد افراد در برهه‌ای از زندگی سطح بالایی از استرس را داشته‌اند. این وضعیت با یک لیست طولانی از علائم جسمی و روانی همراه است. این مقاله به ۱۱ نشانه و علائم استرس اشاره خواهد کرد.

آکنه

آکنه یکی از بارزترین نشانه‌هایی است که استرس خود را به وسیلهٔ آن نشان می‌دهد. وقتی که شخصی استرس دارد صورت خود را بیشتر لمس می‌کند. این می‌تواند باکتری‌ها را گسترش دهد و به توسعه آکنه کمک کند. مطالعات متعدد نیز تأیید کرده‌اند که آکنه ممکن است با سطوح بالاتر استرس مرتبط باشد. در یک مطالعه، شدت آکنه در ۲۲ نفر قبل و در طی آزمون اندازه گیری شد. افزایش سطح استرس در نتیجه امتحان با شدت آکنه بیشتر همراه بود. مطالعه دیگری از ۹۴ نوجوان نشان داد که سطح استرس بالاتر با آکنه بدتر، به ویژه در پسران مرتبط است. علاوه بر استرس، دیگر علل بالقوه آکنه شامل تغییرات هورمونی، باکتری، تولید بیش از حد چربی در بدن و منافذ مسدود شده است.

سردرد

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که استرس می‌تواند باعث سردرد شود، که معمولاً این شرایط با درد در ناحیه سر و گردن مشخص می‌شود. یک مطالعه از ۲۶۷ افراد مبتلا به سردرد مزمن نشان داد که وقوع یک رویداد استرس زا باعث ایجاد سردرد در ۴۵ درصد از افراد می‌شود. همچنین یک مطالعه بزرگ نشان داد که افزایش شدت تنش و استرس، با افزایش تعداد روزهای سردرد در هر ماه ارتباط مستقیم داشت.

در یکی دیگر از مطالعات، ۱۵۰ نفر از اعضای مراجعه کننده در یک کلینیک سردرد مورد بررسی قرار گرفتند، که ۶۷٪ آن‌ها گزارش دادند که سردرد آنها ناشی از استرس است، و در واقع استرس به عنوان دومین عامل شایع سردرد می‌باشد.دیگر عوامل ایجاد کننده سردرد عبارتند از عدم خواب کافی، مصرف الکل و کم آبی بدن باشد.

این مطلب را نیز بخوانید : چای و کاهش استرس ؛ چند نوع چای کاهنده استرس را بشناسید

درد مزمن

درد داشتن و تیر کشیدن یکی از شایع‌ترین علائمی هست که می‌تواند ناشی از استرس زیاد باشد. یک مطالعه از ۳۷ نوجوان مبتلا به بیماری سلول داسی شکل نشان داد که سطوح بالاتر استرس روزانه با افزایش میزان درد در روز همراه بود. مطالعات دیگر نشان داده است که افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول ممکن است با درد مزمن مرتبط باشد. به عنوان مثال، در یک مطالعه ۱۶ نفر با درد مزمن در پشت را به عنوان گروه مورد مطالعه انتخاب کردند. این یافته‌ها نشان داد افرادی که درد مزمن دارند سطح کورتیزول بالایی دارند.

به خاطر داشته باشید که این مطالعات ارتباط بین درد مزمن و استرس را نشان می‌دهد اما به عوامل دیگری که ممکن است درگیر شوند، توجه ندارند. علاوه بر این، معلوم نیست که آیا استرس موجب درد مزمن یا بالعکس می‌شود یا شاید عامل دیگری وجود دارد که هر دو را باعث می‌شود.

مریض شدن مکرر

اگر شما مدام در حال مریض شدن و یا عطسه کردن یعنی سرما خوردگی هستید باید دقت کنید که احتمال دارد استرس عامل اصلی آن باشد و این جزء علائم استرس باشد. استرس ممکن است بر روی سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد و باعث افزایش حساسیت به عفونت‌ها شود. در یک مطالعه، ۶۱ فرد سالخورده با واکسن آنفولانزا تزریق شدند. افراد مبتلا به استرس مزمن یک واکنش ایمنی ضعیف را به واکسن نشان دادند که نشان می‌دهد استرس ممکن است با کاهش ایمنی همراه باشد.

در یک مطالعه دیگر، ۲۳۵ بزرگسالان به دو گروه با استرس زیاد و استرس کم تقسیم شدند. در طی یک دوره شش ماهه، افراد بالای ۷۰ سال در گروه استرس زیاد بیش از ۷۰ درصد بیشتر عفونت‌های تنفسی را تجربه کردند و بیش از ۶۱ درصد روز از علائم آن‌ها نسبت به گروه کم استرس دارند و در اکثر روزها این علائم را تجربه کردند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن