پیشرفت شخصیپیشرفت کن

علائم استرس را بشناسید (قسمت سوم )

اضطراب و استرس در دنیای كنونی و جوامع مدرن امروزی گسترش بسیاری یافته است. اگرچه میزان سطح دانش و آگاهی و رفاه افزایش یافته است ولی میزان استرس ناشی از كار و مسولئیت های زندگی پر تنش در شهرها نیز بشدت افزایش یافته است. در دو قسمت قبلی ۸ مورد از علائم اصلی استرس گفته شد. در این نوشته به سه مورد از دیگر علائم استرس می‌پردازیم.

افسردگی

برخی مطالعات نشان می‌دهد که استرس مزمن ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد. یک مطالعه از ۸۱۶ زن مبتلا به افسردگی حاکی از آن است که شروع افسردگی به طور قابل توجهی با استرس حاد و مزمن مرتبط است.

یک مطالعه دیگر نشان داد که سطح بالای استرس با میزان بالای نشانه‌های افسردگی در ۲۴۰ نوجوان ارتباط دارد. علاوه بر این، مطالعه ۳۸ نفر مبتلا به افسردگی غیر مزمن نشان داد که حوادث زندگی استرس زا به طور قابل توجهی با افسردگی مرتبط است. اضطراب و استرس در خیلی از مواقع در نهایت باعث افسردگی می‌شوند. در واقع افسردگی و اضطراب دو روی یک سکه هستند که وقتی فرد توان کنترل اضطراب خود را ندارد این ناتوانی می‌تواند به درماندگی آموخته شده منجر شود و باعث افسردگی فرد بشود.

به یاد داشته باشید که این مطالعات ارتباطی را نشان می‌دهد اما لزوماً به این معنی نیست که استرس باعث افسردگی می‌شود. تحقیق بیشتری در مورد نقش استرس در توسعه افسردگی لازم است. علاوه بر استرس، سایر عوامل بالقوه دیگری شامل سابقه خانوادگی، سطح هورمون، عوامل محیطی و حتی داروهای خاص می‌تواند باعث افسردگی فرد شود.

ضربان قلب سریع

ضربان قلب سریع و افزایش ضربان قلب همچنین می‌تواند نشانه‌هایی از سطوح اضطراب بالا باشد. در یک مطالعه واکنش پذیری ضربان قلب در پاسخ به وقایع تنش‌زا  اندازه گیری شد و یافته‌ها نشان داد که ضربان قلب در شرایط استرس زا به طور معنی داری بیشتر بود.مطالعه دیگری در ۱۳۳ نوجوان نشان داد که انجام کارهای پر تنش به طور قابل ملاحضه‌ای باعث افزایش ضربان قلب شد.

در یک مطالعه مشابه، ۸۷ دانش آموز به یک کار پر تنش مشغول شدند و این مسأله تاثسر زیادی بر روی افزایش ضربان قلب و فشار خون داشت. نکته جالب توجه این است که، پخش موسیقی آرامش بخش در حین کار واقعاً سبب جلوگیری از این تغییرات شد. ضربان قلب سریع نیز ممکن است ناشی از فشار خون بالا، بیماری تیروئید، برخی از بیماری‌های قلبی و نوشیدن مقادیر زیادی از نوشابه‌های کافئین یا الکل باشد.

عرق کردن و استرس

قرار گرفتن در معرض اضطراب ممکن است باعث عرق کردن بیش از حد شود. در واقع این مسأله می‌تواند باعث فعال کردن سیستم سمپاتیک در بدن فرد شود و این مسأله باعث عرق کردن در فرد شود.یک مطالعه کوچک در ۲۰ نفر با هیپریدروئیدی کف دست، وضعیتی است که تحت تأثیر تعریق بیش از حد در دست است، نشان داد که این افراد اضطراب بیشتری در مقایسه با افراد دیگر که اضطراب ندارند، داشتند. این مطالعه میزان عرق کردن را در طول روز با استفاده از یک مقیاس از ۰-۱۰ بررسی کرد.

استرس و ورزش هر دو به طور قابل توجهی افزایش میزان عرق را تا دو تا پنج امتیاز در افرادی که دارای هیپریدروئیدی کف دست و همچنین گروه کنترل بودند افزایش داد. مطالعه دیگری نشان داد که قرار گرفتن در معرض آن منجر به بالا بودن میزان عرق و بوی در ۴۰ نوجوان شد. عرق کردن بیش از حد نیز می‌تواند ناشی از اضطراب، خستگی گرمایی، شرایط تیروئید و استفاده از داروهای خاص نیز باشد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن