خانه داریخانه و خانواده

آیا تمیز کردن کانال هوا را باید در لیست تمیز کاری‌های بهار قرار داد؟

از فصل بهار معمولاً به عنوان فصل آلرژی یاد می‌شود، به همین دلیل این فصل اغلب برای افراد حساس و مبتلا به آسم مانند یک کابوس است. برای کاهش آلرژی در بهار توصیه می‌شود خانه و محل کار را تمیز کنید زیرا وجود گرد و غبار می‌تواند آلرژی و آسم را شدت دهد. جالب است بدانید علت برخی بیماری‌های مزمن همین گرد و غبار موجود در اتاق‌ها و منزل است، از این رو کانال هوا و تمیز بودن آن در بهبود بیماری‌های تنفسی بسیار مؤثر است، بنابراین با تمیز کردن کانال هوا می‌توان در کاهش آلرژی تأثیر گذار باشید.

سیستم ایمنی بدن چه واکنشی به گرد و غبار نشان می‌دهد

آلرژی به یک سری واکنش‌های غیر ضروری سیستم ایمنی بدن گفته می‌شود. به عبارت دیگر واکنش‌های شدید سیستم بدن به گرد و غبار و عوامل بی‌ضرر را آلرژی می‌گویند. واکنش‌های خفیف سیستم ایمنی بدن معمولاً آزار دهنده نیستند؛ اما واکنش‌های ناگهانی و شدید می‌تواند تهدیدی برای سلامتی باشد. هر تغییر غیر مضری که سیستم ایمنی بدن را فعال کند به عنوان عامل آلرژی شناخته می‌شود. جالب است بدانید حتی سیستم گرمایشی می‌تواند منجر به آلرژی شود.

شما می‌خواهید بدانید که هنگام تمیز کردن خانه چه اشتباهاتی انجام میدهید؟ پس مطلب ۵ اشتباه متداول در تمیز کردن خانه را بخوانید

کانال هوا را کاملا تمیز کنید

کانال هوا در تصفیه هوای داخل خانه نقش مهمی دارد. تمیز نکردن دریچه‌های کانال هوا منجر به اجتماع گرد و غبار در اطراف دریچه‌ها می‌شود. گرد و غبار برای افراد حساس و یا مبتلا به آسم مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند؛ بنابراین باید مدام دریچه‌های کانال هوا تمیز شوند.

فرایند تمیز کردن کانال هوا را میدانید؟

قبل از شروع تمیز کاری بهتر است کانال هوا را بررسی کنید. توجه کنید آیا رسیدن رطوبت به کانال هوا مشکلی ایجاد می‌کند یا نه. ابتدا مشکلات موجود در کانال را رفع کنید. در صورت نیاز دریچه‌های کانال را ترمیم نمایید. اگر نیاز است فیلتر هوا را تعویض کنید. فضله موش یا سوسک‌ها را جمع آوری کرده و از مواد تمیز کننده و ضد حساسیت برای تمیز کردن کانال هوا استفاده کنید. می‌توانید از جارو برقی برای تمیز کردن گرد و غبار موجود در کانال هوا کمک بگیرید. استفاده از سم در اطراف خانه مانع از ورود حشرات یا موش در کانال هوا می‌شود. درون کانال و بر روی دریچه‌های آن از مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده استفاده نمایید. اگر فرد حساسی در منزل دارید، از مصرف محصولات شیمیایی و بهداشتی که خطر حمله آسم را بالا می‌برند اجتناب کنید. افراد حساس و با سابقه آسم بهتر است هنگام شستشو خانه را ترک کنند. استفاده از شوینده‌های ضعیف‌تر یا بدون بو نیز بسیار مؤثر است.

توجه: حیوانات خانگی نیز در حملات آسم و آلرژی نقش بسیار مؤثری دارند. بنابراین بعد از تمیز کردن کانال هوا و خانه فکری برای آنها کنید.

فضای بیرونی را تمیز کنید

اکثر سیستم‌های گرمایشی یا خنک کننده‌ها با محیط بیرون در تماس هستند. در صورت عدم نظافت خارج از منزل، با شروع کار دستگاه گرد و غبار و آلودگی دوباره به منزل وارد می‌شود. تمیز کردن فضای خارجی منزل بسیار مهم است. درب و پنجره‌ها را حتماً از بیرون تمیز کنید. هر وقت هوا خوب است حیاط و بالکن را نیز نظافت نمایید.

نکات مهم برای کنترل گرد و غبار

  • تمیز کردن کانال هوا و تعویض فیلتر کانال نقش مهمی در بهبود هوای خانه و کاهش حساسیت دارد.
  • توصیه می‌شود یک‌ بار در هفته کل منزل را با جارو برقی کاملاً تمیز کنید.
  • وجود رطوبت ۵۰ درصدی در هوا اثرات ناشی از گرد و غبار را مهار می‌کند.
  • آلرژی می‌تواند ناشی از مبلمان، اجاق‌ گاز نفتی یا چوبی، فرش کهنه یا وجود حیوان خانگی باشد.

دقت داشته باشید تمیز کردن کانال هوا تأثیر بسیاری در کنترل آسم و آلرژی دارد؛ اما به تنهایی نمی‌تواند تاثیر مثبتی بر روی آلرژی یا آسم داشته باشد. بنابراین به غیر از تمیز کردن کانال هوا، شستشوی مداوم ملافه‌ها و دیگر روش‌های کنترل آسم و آلرژی را نیز دنبال نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن