پزشکیسلامت باش

بیش فعالی جنسی و آنچه باید در مورد آن بدانید

برخی از شرایط فیزیکی و ذهنی منجر به بالا رفتن میل جنسی شدید در افراد می‌شوند تا جایی که میل جنسی تا حد خطرناکی بالا می‌رود که اصلاحا به آن بیش فعالی جنسی گفته می‌شود. در این مقاله تلاش شده است علائم و زمان درمان مناسب آن‌ها را بیان کنیم قبل از اینکه با عواقب غیرقابل برگشت آن رو به رو شوید.

ما به حریم خصوصی شما احترام می‌گذاریم

با تمام احترامی که به حریم خصوصی شما می‌گذاریم اما باید بگوییم که یک بیش فعالی جنسی تا چه می‌تواند مشکلات فراوانی را در زندگی شما ایجاد کند. تا جایی که مسیر زندگی شما را کاملا تغییر دهد. بیش فعالی جنسی یا میل جنسی شدید، یا بیش از حد فعال که اغلب با نام‌هایی مانند رفتار جنسی اجباری یا اعتیاد جنسی نیز شناخته است و منجر به بروز رفتارهای جنسی پرخطر می‌شود در زنان و مردان به شکل یکسانی مشاهده شده است.

میل شدید جنسی و داشتن رابطه‌ جنسی خشن، هنگام برقراری ارتباط جنسی ممکن است حتی به هیچ عنوان لذتی را به همراه نداشته باشد. با این وجود خواسته‌های جنسی این افراد بسیار فراتر از کنترل آن‌ها رفته و ادامه همین روند می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی فرد شود. توجه داشته باشید که یکی از دلایل برقراری ارتباط جنسی راهی برای رسیدن به آرامش و فرار از استرس و اضطراب روزانه است. در صورتی که برقراری رابطه جنسی پرخطر و بدرفتاری‌های جنسی نه تنها این آرامش را به شما نخواهد داد بلکه شما را در جامعه آسیب‌پذیرتر خواهد کرد تا جایی که روابط خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به فروپاشی خانواده خواهد شد. از آن‌جا که عواقب چنین رابطه‌ای به مراتب فراتر از تحدید سلامتی جنسی است، از شما می‌خواهیم با دقت این مقاله بخوانید. بیش فعالی جنسی اغلب منجر به مشکلاتی مانند موارد زیر می‌شود.

  • ارتباط و مسائل بین فردی
  • مشکلات در کار
  • مشکل با قانون
  • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
  • عزت نفس پایین و ابتلا به ناامیدی شدید

علل دقیق میل جنسی بیش از حد فعال شده هنوز ناشناخته است، اما اکثر تحقیقات نشان داده‌اند که رابطه‌ مستقیمی بین اضطراب و دیگر مشکلات روانی وجود دارد؛ بنابراین ممکن است بیش فعالی جنسی به خاطر یکی از دلایل زیر رخ دهد.

اختلال دوقطبی

این بیماری روحی قابل درمان و تغییر است، با این وجود در افرادی که این بیماری در آن‌ها به شکل افراطی رشد کرده است می‌توان نشانه‌های افسردگی را مشاهده نمود. زمانی که اختلال دوقطبی تحت کنترل درآید می‌توان به درمان رفتار جنسی این افراد پرداخت.

کنترل زوال عقل

بر اساس یک گزارش که در مجله‌ای Advances in Psychiatric Treatment به چاپ رسیده است افراد مبتلا به زوال عقل، اغلب افرادی هستند که رفتار مناسب جنسی نداشته‌اند، این افراد اغلب با رفتارهای بدجنسی، خود ارضایی و یا تجاوز از طرف دیگران قرار گرفته‌اند. این بیماری در زنان و مردان به شکل مساوی مشاهده شده است؛ به عبارت دیگر چنین افرادی جدا از جنسیت‌شان نسبت به دیگران زودتر دچار زوال عقل شده‌اند. در صورتی که مصرف داروهای خاص برای کنترل زوال عقل بسیار مفید بوده است اما تحقیقات نشان داده‌اند، این افراد در شرایطی که آموزش‌های لازم را بگذرانند بهبود زوال عقل در آن‌ها نسبت به مصرف دارو به تنهایی قابل مشاهده است.

اختلال تحریک مکرر دستگاه تناسلی در زنان

چنین اختلالی در زنان باعث می‌شود که آن‌ها مدام نسبت به رابطه جنسی تحریک باشند و مدام احساس شدیدی به برقراری رابطه جنسی دارند. این امر در زنان حتی مانع از رسیدن آن‌ها به ارگاسم می‌شود و حتی در برقراری رابطه جنسی ممکن است اصلا لذت نبردند، اما نیاز شدید به برقراری رابطه جنسی دارند چنین اختلالی می‌تواند به مدت چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. معمولا برای درمان چنین اختلالی از ترکیب داروهای ضدافسردگی، هورمونی، ژل‌های بی‌حسی و رفتار درمانی کمک گرفته می‌شود.

سندرم Klüver-Bucy

این سندرم یک بیماری عصبی ناشی از ناهنجاری و آسیب مغزی است که منجر به داشتن رفتار نامناسب جنسی می‌شود، این سندرم منجر به ایجاد بیماری‌های دیگر نیز خواهد شد که برای درمان آن تنها می‌توان به مصرف داروهای مربوطه اکتفا نمود.

اعتیاد جنسی

یک فرد مبتلا به اعتیاد جنسی را می‌توان یک فرد بیش فعال جنسی نام برد که بیش از حد به رابطه جنسی علاقه‌مند است، این افراد مدام در حال برقراری رابطه با دیگران هستند تا با آن‌ها رابطه جنسی داشته باشند. اغلب چنین افرادی به شکل خشن و همراه با ناسزا رابطه جنسی برقرار می‌کنند. به عقیده‌ بسیاری از محققان در این زمینه اعتیاد جنسی در افراد بسیار خطرناک‌تر از اعتیاد به مواد مخدر است؛ زیرا هنگام برقراری ارتباط جنسی در بدن دوپامین ترشح می‌شود که قدرت و تاثیر این ماده شیمیایی‌ بر روی مغز بسیار تاثیر گذارتر از مواد مخدر است؛ بنابراین ترشح بیش از حد این ماده در بدن می‌تواند فرد را به اعتیاد به روابط جنسی بکشاند. لذت بردن از چنین تجربه‌ای به شکل خشن و مداوم اغلب به دلیل اعتیاد به قمار و الکل مشاهده می‌شود.

از طرف دیگر یک ازدواج موفق و در پیش گرفتن راه‌های کنترل استرس و اضطراب و رهایی از ترس و همچنین کم کردن نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند به افراد کمک کند تا از چنین رفتارهای جنسی دست بردارند. انتظار می‌رود تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد و متخصصان بهداشت روان بیشتری در این زمینه وارد شده تا به حل این مشکل روانی کمک کنند.

درمان پیش فعالی جنسی

ما تاکنون راهکارهای بسیاری در مورد حل مشکل اعتیاد به مواد مخدر شنیده‌ایم؛ اما برای ترک یک معتاد به مواد مخدر در اولین قدم باید فرد معتاد خود انگیزه‌های لازم را برای ترک مواد مخدر داشته باشد. برای درمان پبش فعالی جنسی نیز باید ابتدا افراد بیش فعال خود به داشتن چنین بیماری اعتراف کنند، سپس با مشورت با یک پزشک متخصص به تغییر رفتار خود بپردازند تا در برقراری ارتباط جنسی جدید از خشونت‌های قبلی دست برداشته و روابط جنسی سالمی برقرار کنند. البته برقراری رابطه مناسب جنسی مانند دیگر تغییرات هرگز راه ساده و راحتی نخواهد بود و نیازمند تلاش و کوشش فرد و به کارگیری روش‌های درمانی جدید است؛ که خوشبختانه با رفتار درمانی و مصرف داروهای خاص قابل درمان است، شاید بزرگ‌ترین دست آورد درمان چنین مشکلی لذت بردن از رابطه جنسی و کاهش استرس و اضطراب در افراد و سلامت ذهنی و جسمی آن‌ها باشد.

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن