تغذیه

سروتونین چیست؟ و تاثیر آن بر بدن چگونه است(قسمت اول)

سروتونین چیست؟ سروتونین یک پیام‌رسان شیمیایی و انتقال دهنده‌ی عصبی است که به عنوان ” جاری‌کننده احساس خوب” شناخته‌ شده و به عنوان یک تثبیت کننده حالت عمل می‌کند.

سروتونین و رژیم غذایی شما

سروتونین در غذاها یافت نمی‌شود، اما تریپ توفان، غذاهای پر پروتئین، آهن، ریبوفلاوین و ویتامین B-6 است که معمولا دارای مقدار زیادی از این اسید آمینه هستند. در حالی که غذاهایی با ترکیب  تریپتوفان به‌ خودی‌ خود باعث تقویت سروتونین نمی‌شود، و ممکن است تقلب در این سیستم وجود داشته باشد.

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات باعث می‌شود بدن انسولین بیشتری تولید کند که باعث جذب اسید آمینه و تریدوپان در خون می‌شود. اگر مخلوط مواد غذایی با ترکیب  تریپتوفان با کربوهیدرات‌ها را مخلوط کنید، ممکن است سروتونین  در بدن شما افزایش داشته باشد. تریپتوفان که در غذا یافت می‌شود، باید با سایر آمینو اسیدها که به مغز جذب می‌شود، رقابت کند، بنابراین بعید است تأثیر زیادی بر میزان سروتونین شما داشته باشد. این نکته با مکملهای تریپ توفان که دارای تریپ توفان خالص هستند و تأثیری بر سطح سروتونین دارند، متفاوت است. بهترین راه برای دستیابی به تقویت سروتونین بدون استفاده از مکمل‌ها این است که همراه با غذا از کربوهیدرات‌های سالم مانند برنج، بلغور جو دوسر یا کل دانه نان استفاده کنید.

راههای دیگر برای تقویت سرتونین

  • غذا و مکمل ها تنها راه افزایش سطح سروتونین نیستند.
  • ورزش: تحقیقاتی از بریتانیا نشان می‌دهد که ورزش منظم می‌تواند اثرات ضد افسردگی داشته باشد.
  • آفتاب: نور درمان یک درمان معمول برای افسردگی فصلی است. تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه‌ای واضح بین، نور آفتاب و سطح سروتونین وجود دارد. برای به دست آوردن خواب بهتر و یا برای افزایش خلق‌وخوی خود، سعی کنید روزانه در خارج از خانه یک قهوه میل کنید.
  • مثبت بودن: تحقیقات نشان می‌دهد که بازندگی روزمره و تعاملات شما با دیگران با چشم‌انداز مثبت می‌تواند سطح سروتونین شما را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.
  • باکتری‌های روده‌ای: یک رژیم غذایی با فیبر بالا بخورید تا باکتری‌های سالم روده را بخورید، که تحقیقات جدید نشان می‌دهد که در سطح سروتونین از طریق محور روده و مغز نقش دارند.

آنچه که می خورید بر روی شادی شما تأثیر می گذارد

آیا تاکنون در دریافته‌اید که عادات غذایی و غذاهای خاص به شما کمک می‌کند احساسی شاد و پر انرژی داشته باشید؟  خورد و خوراک سالم برای درمان افسردگی و سلامت روانی و رفاه شما مهم است.

گیاهان، ویتامین‌ها، و مکمل ها

محققان بسیاری از گیاهان، مکمل ها و ویتامین‌ها را موردبررسی قرار داده‌اند تا تعیین کنند که آیا می‌توانند به افرادی که افسردگی دارند مفید باشد.

افسردگی و رژیم غذایی

رژیم غذایی سالم و اطمینان از اینکه ورزش منظم می‌تواند به شما کمک کند علائم افسردگی خود را مدیریت کنید. ممکن است حتی آن‌ها را از بین ببرید

بهترین غذاها برای تقویت مغز

شما می‌توانید سلامت مغز خود را با رژیم غذایی مناسب بهبود ببخشید همچنین کمبود نور خورشید می‌تواند خلق‌ و خوی شما را بد کند و باعث افسردگی شود.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن