تغذیهسلامت باش

سروتونین چیست؟ و تاثیر آن بر بدن چگونه است(قسمت دوم)

سروتونین چیست؟ سروتونین یک پیام‌رسان شیمیایی وانتقال دهنده‌ی عصبی است  که به عنوان ” جاری‌کننده احساس خوب” شناخته‌شده و  به عنوان یک تثبیت کننده حالت عمل می‌کند. گفته‌شده است که برای کمک به تولید الگوهای خواب سالم و همچنین افزایش خلق‌وخوی به شما کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که سطح سروتونین می‌تواند بر خلق‌وخوی و رفتار تأثیر بگذارد و این ماده‌ی شیمیایی به‌طور معمول با احساس خوب و زندگی طولانی‌تر ارتباط دارد. مکمل‌های غذایی می‌توانند سطوح سروتونین خود را از طریق تریپ توفان اسید آمینه افزایش دهند، سروتونین ترکیبی از تریپ توفان است.

اگر برای یک رویکرد طبیعی‌تر می‌خواهید سطح سروتونین خود را افزایش می‌دهید، می‌توانید غذاهایی را که حاوی تریپتوفان هستند، بخورید. دانشمندان در حال تحقیق هستند  تا تعیین کنند که چقدر مواد غذایی حاوی تریپتوفان می‌توانند بر میزان سروتونین در مغز اثرگذار باشند، به‌طور واضح کاهش تریپ توفان در افرادی که اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب دارند، دیده می‌شود. تحقیقات همچنین نشان داده است که وقتی یک رژیم کم تریپ توفان دنبال می‌شود، سطح سروتونین مغز کاهش می‌یابد. در اینجا ما هفت غذا داریم که ممکن است به حل این مشکل کمک کنند.

تخم‌مرغ

بر طبق تحقیقات اخیر، پروتئین موجود در تخم‌مرغ می‌تواند به میزان قابل‌توجهی سطح پلاسمای خون شما را افزایش دهد. طرفداران پخت‌ و پز: زرده‌ها را از دست ندهید! آن‌ها به میزان بسیار زیادی تریپ توفان و تیر وزین، اولین، گیوتین، اسیدهای چرب امگا ۳ و سایر مواد مغذی را تشکیل می‌دهند که مهم‌ترین مزایای سلامتی و خواص آنتی‌ اکسیدانی تخم‌مرغ‌ها است.

 

آناناس

بنا به برخی تحقیقات ، آناناس منبع مهمی از پروتئین بروملین است که می‌تواند عوارض جانبی شیمی‌ درمانی را کاهش دهد و همچنین سرفه را از بین برده و کاهش دهد. دستور غذای خوشمزه فیونا کلاادا مرغ را با آناناس و نارگیل ترکیب کنید.

توفو(پنیر سویا)

محصولات سویا منابع ثروتمند تریپ توفان هستند. شما می‌توانید تافو را به جای هر پروتئینی در  هر دستور غذایی جایگزین کنید. تافو را یک منبع عالی از تریپ توفان برای گیاه خواران می‌دانند. تافو، باعث افزایش کلسیم می‌شود.

ماهی قزل‌آلا

ماهی قزل‌آلا سرشار از تریپتوفان است. آن را با تخم‌مرغ و شیر برای ایجاد یک کوکوی گوشت ترکیب کنید! ماهی قزل‌آلا همچنین دارای مزایای تغذیه ای دیگر مانند کمک به تعادل کلسترول، کاهش فشار خون و منبع امگا ۳ اسیدهای چرب است.

آجیل و دانه

دانه‌های موردعلاقه‌ی خود را انتخاب کنید و بردارید زیرا همه دانه ها حاوی تریپتوفان هستند. مطالعات نشان می‌دهد که خوردن تعداد انگشت شماری از آجیل ها در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و مشکلات تنفسی را کاهش دهد. آن‌ها همچنین منابع خوبی از فیبر، ویتامین‌ها، و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. برای دسر، برخی از کوکی‌های بلغور جو دوسر کره بادام زمینی را بپزید.

بوقلمون

دلیل خوبی است که غذای شکرگذاری معمولا بوقلمون است، بوقلمون اساسا پر از تریپتوفان است.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن