پزشکیسلامت باش

حساسیت دندان به سرما – دلایل و درمان (قسمت دوم:درمان و پیشگیری)

شما مجبور نیستید تا با مشکل حساسیت به سرما در دندان‌هایتان زندگی کنید. گزینه‌های مختلفی برای از بین بردن حساسیت دندان به‌طور کامل در دسترس هستند. نوع درمان بستگی به علت حساسیت دارد، به همین دلیل است که شما باید با دندانپزشک خود صحبت کنید و ابتدا یک معاینه دندانپزشکی داشته باشید. درمان برای متوقف کردن درد و حساسیت ممکن است شامل موارد زیر باشد

درمان با فلوراید

دندانپزشک شما ممکن است برای درمان حساسیت دندان شما به سرما درمان با فلوراید را برای تقویت مینای دندان شما توصیه کند. این نسخه می‌تواند ترکیبی از خمیر و محلول فلوراید باشد.

تغییرات غذایی

علاوه بر درمان با فلوراید، از بین بردن حساسیت دندان ممکن است نیاز به تغییر رژیم غذایی نیز داشته باشد که شامل حذف مواد غذایی اسیدی از رژیم غذایی شما می‌شود که می‌تواند مینای دندان را تضعیف کند.

عادات درست مسواک زدن

تغيير روش مسواک زدن دندان‌هایتان نيز می‌تواند حساسيت دندان به سرما را از بين ببرد. برای این منظور از یک مسواک نرم استفاده کنید و مسواک را بیش از اندازه محکم روی دندان‌هایتان نکشید. جهت حرکت مسواک خود را به آرامی تغییر دهید. خونریزی لثه هنگام مسواک زدن می‌تواند نشانه‌ای از مسواک زدن سخت باشد.

استفاده از محافظ دهان

علائم ساییدن دندان در هنگام خواب عبارت‌اند از درد صورت، سردرد، گوش‌درد و سفت شدگی فک. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا شما به یک محافظ دهان نیاز دارید یا خیر. محافظ دهان مانع از ساییدن دندان‌ها در شما می‌شود. اگر مینای دندانتان فرسوده شده باشد، پزشک شما می‌تواند درمان با فلوراید یا استفاده از خمیردندان فلوراید دار را برای تقویت مینا به شما توصیه کند.

روش‌های دندانپزشکی

بعضی از روش‌های دندانپزشکی نیز می‌توانند حساسیت دندان را کاهش دهند. در مواردی که ریشه‌های عصب در معرض هوا قرارگرفته‌اند، پزشک ممکن است از یک رزین مخصوص برای پوشش حساسیت در دندان‌های بدون محافظ استفاده کند تا درد را در آن ناحیه متوقف کند. اگر شما دچار بیماری لثه و پس‌زدگی در لثه باشید، یک جراحی پیوند لثه می‌تواند باعث ایجاد پوشش در ریشه‌های بدون محافظ شود.

جراحی لثه با پیوند بافتی که از قسمت دیگری از دهان جدا شده به قسمت بدون محافظ، باعث کاهش درد می‌شود. دندانپزشک شما همچنین می‌تواند با پر کردن حفره یا ایجاد یک کانال ریشه‌ای برای از بین بردن پوسیدگی یا عفونت از داخل یک دندان خراب، حساسیت را از بین ببرد.

پیشگیری

درمان می‌تواند به‌طور کامل شما را از شر حساسیت به سرما خلاص کند. اما قبل از بحث درباره گزینه‌های درمان، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید تا ریشه مشکل را بیابید. به خاطر داشته باشید که اگر عادت‌های دندانی خود را تغییر ندهید، حساسیت دندان ممکن است بازگشت‌پذیر باشد.

برای جلوگیری از مشکلات آینده، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. این امر شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به‌صورت روزانه و مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یک‌بار است. همچنین، محدود کردن غذاهای اسیدی، استفاده از مواد سفیدکننده دندان به میزان کم، و اگر عادت به ساییدن دندان‌هایتان دارید، از یک محافظ دهان استفاده کنید.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن