پزشکیسلامت باش

حساسیت دندان به سرما – دلایل و درمان

شما ممکن است از خوردن یک بستنی و یا یک نوشیدنی خوب سرد در یک روز گرم تابستانی لذت ببرید. اما اگر دندان‌های شما حساس به سرما باشند، تماس با این نوع غذاها و نوشیدنی‌ها می‌تواند منجر به یک تجربه دردناک شود. حساسیت دندان به سرما امری غیرمعمول نیست. 

علائم حساسیت دندان

علامت اصلی حساسیت دندان، درد و ناراحتی پس از خوردن یا نوشیدن چیز سرد است. این درد به‌صورت ناگهانی رخ می‌دهد و درجه حساسیت آن می‌تواند خفیف، متوسط و یا شدید باشد. بعضی از افراد حتی در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نیز احساس درد دارند، بنابراین مهم است که علت آن را بیابید و برای درمان آن اقدام کنید. احساس درد در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ممکن است منجر به تضعیف وضعیت بهداشتی دندان شود که این امر باعث ایجاد مشکلات دندانی بیشتری مانند بیماری‌های دهان و پوسیدگی دندان می‌شود.

دلایل

حساسیت دندان می‌تواند جزئی بوده و یا نشان‌دهنده مشکلی جدی در دندان‌ها باشد. شما نمی‌توانید خودتان حساسیت دندان را تشخیص دهید. اگر هرگونه حساسیتی به سرما (و یا گرما) داشته باشید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. یک معاینه دندانپزشکی می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا علت اصلی را تشخیص داده و همچنین بهترین درمان برای از بین بردن درد بیابد.

محکم مسواک زدن

مسواک زدن محکم دندان‌ها با یک مسواک سخت می‌تواند به‌تدریج مینای دندان را از بین ببرد. مینا لایه بیرونی دندان است که از لایه داخلی محافظت می‌کند. پوسیدگی مینای دندان می‌تواند به‌تدریج عاج دندان‌های شما را که لایه‌ی دوم است و در انتهای آن عصب قرار دارد را از بین ببرد. نوشیدن یا خوردن چیزهای سرد می‌تواند باعث تحریک اعصاب دندان شده که درنتیجه منجر به درد شدید و متناوب در دهان شود.

غذاهای اسیدی

غذاهای اسیدی نیز می‌توانند باعث پوسیدگی مینای دندان شده و انتهای عصب در آن را در معرض هوا قرار دهند. نمونه‌هایی از غذاهای اسیدی عبارت‌اند از:

  • لیمو
  • پرتقال
  • گریپ‌فروت
  • کیوی

خمیردندان‌های سفیدکننده

اگرچه خمیردندان‌های سفیدکننده می‌توانند به شما لبخند زیباتری بدهند، اما ممکن است شما به مواد شیمیایی موجود در آن‌ها حساسیت داشته باشید و استفاده منظم از آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و حساسیت شود. همچنین دهان‌شویه حاوی الکل نیز می‌تواند باعث ایجاد حساسیت به سرما در دندان‌ها شود.

بیماری لثه

مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دندان‌ها برای از بین بردن پلاک دندان و جلوگیری از بیماری‌های لثه بسیار حائز اهمیت است. اگر پلاک بر روی دندان‌ها و در امتداد خط لثه ایجاد شود، می‌تواند باعث عفونت و التهاب لثه‌ها شود. این امر در نهایت سبب آسیب رسیدن به بافت‌های لثه شده که باعث پس‌رفتگی لثه‌ها می‌شود و سرانجام عصب را در ریشه در معرض هوا قرار می‌دهد.

ساییدن دندان‌ها به یکدیگر

همچنین ساییدن دندان‌ها در هنگام خواب می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و در صورت عدم اصلاح و درمان، ساییدن دندان‌ها می‌تواند موجب ایجاد حساسیت به سرما هنگام نوشیدن و یا خوردن چیزهای سرد شود.

پوسیدگی دندان

یک حفره بدون درمان یا پر کردن دندان فرسوده ممکن است ریشه‌های عصب دندان را در معرض هوا قرار دهد و هنگامی که در معرض سردی قرار گیرند، ممکن است احساس درد یا حساسیت در دندان آسیب‌دیده را تجربه کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن