سلامت باشمتفرقه

دندان‌های حساس: درمان‌های خانگی برای رفع حساسیت دندان (قسمت دوم)

طبق نظریه آکادمی دندانپزشکی عمومی، حدود چهل میلیون نفر در ایالات‌متحده دندان‌های حساس دارند. برای کاهش درد، برخی روش‌های خانگی که می‌توان تا مراجعه بعدی به دندان‌پزشک استفاده کرد، وجود دارد که در ادامه عنوان می‌شود.

زردچوبه

زردچوبه علاوه بر پخت‌وپز به‌عنوان یک درمان ضدالتهابی قابل‌استفاده است. زردچوبه حاوی کورکومین است که اثر ضدالتهابی دارد. این ماده در درمان آیوروا، گوارش و به‌عنوان عامل بهبود زخم‌ها مورداستفاده قرارگرفته است. برای سلامتی دهان و کاهش درد از دندان‌های حساس، می‌توانید زردچوبه را روی دندان ماساژ دهید. یک‌راه دیگر اینکه از یک قاشق چای‌خوری زردچوبه، یک‌دوم قاشق چای‌خوری نمک و یک‌دوم قاشق چای‌خوری روغن خام، خمیری بسازید و آن را روزی دو بار به دندان‌ها و لثه‌ها بمالید تا درد تسکین یابد.

چای سبز

چای سبز یکی دیگر از محصولاتی است که برای سلامتی است. این ماده در پیشگیری از سرطان و بهداشت قلب و عروق به علت وجود آنتی‌اکسیدان و خواص ضدالتهابی آن، مورداستفاده قرارگرفته است. چای سبز همچنین می‌تواند به‌سلامت دهان نیز کمک کند. برای دندان‌های حساس، چای سبز بدون چربی را به عنوان دهان‌شویه دو بار در روز برای تقویت دندان‌ها و کاهش التهاب استفاده کنید.

کپسایسین

کپسایسین ترکیبی است که در فلفل‌های چیلی و بسیاری دیگر از فلفل‌های گرم وجود دارد. این همان چیزی است که باعث تندی فلفل نیز می‌شود. کپسایسین دارای خواص ضد درد است و برای کاهش سندروم سوزش دهان و کاهش درد و التهاب استفاده‌شده است. برای دندان‌های حساس، می‌توان از کپسایسین به عنوان یک ژل موضعی در دهان استفاده کرد. ممکن است در ابتدا باعث سوزش شود اما پس از استفاده مداوم، علائم درد را بهبود می‌دهد.

عصاره وانیل

عصاره وانیل دارای خواص ضدعفونی‌کننده و ضد درد است. از این ماده برای دردها و ناراحتی‌های نوزادان موقع درآمدن دندان‌هایشان، استفاده‌شده است. برای دندان‌های حساس، مقداری پنبه را به عصاره وانیل آغشته کرده و آن را به لثه بمالید و این کار را تا هرچقدر می‌توانید ادامه دهید.

دندان‌های حساس پیشگیری

درحالی‌که درمان‌های خانگی به‌طور موقت درد را کاهش می‌دهند، برخی راه‌های کاربردی برای جلوگیری از آسیب دندان‌های حساس نیز وجود دارد. این روش‌های پیشگیرانه عبارت‌اند از:

  • حفظ بهداشت دهان و دندان
  • استفاده از مسواک نرم برای جلوگیری از تحریک و سایش
  • کاهش استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی برای جلوگیری از سایش مینای دندان
  • برنامه منظم مراجعه به دندانپزشکی
  • استفاده از محافظ دهان در شب اگر دندان‌قروچه دارید.

چشم‌انداز

درمان‌های خانگی برای درمان درد دندان‌های حساس وجود دارند. با این‌حال، توصیه می‌شود از راه‌حل‌های حرفه‌ای و تخصصی برای این کار استفاده شود. درمان خانگی می‌تواند به‌طور موقت درد را کاهش دهد ولی دلیل ناراحتی را از بین نمی‌برد. اگر علائم درد بعد از چند روز باقی بماند، ممکن است به درمان بیشتری احتیاج داشته باشید. در مراجعه بعدی به دندان‌پزشکتان این علائم را عنوان کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن