پزشکیسلامت باش

روش‌های تشخیص پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس پوست سر درست شبیه دیگر انواع پسوریازیس است به‌ جز اینکه بجای دیگر قسمت‌های بدنتان روی پوست سرتان اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید به‌ طور کلی در خانه نیز، آن را تشخیص دهید در غیر این صورت برای تشخیص مناسب و درمان آن لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

جستجو برای نشانه‌های پسوریازیس

توجه به قسمت‌های قرمز: پسوریازیس معمولاً به‌ صورت قسمت‌های قرمزی روی بخش سفید یا نقره‌ای پوست سر ظاهر می‌شود. به دنبال این قسمت‌ها روی پوست سرتان بگردید، چرا که اولین نشانه است، که می‌تواند ثابت کند که به پسوریازیس مبتلا هستید. ممکن است کل پوست سرتان را فرا بگیرد یا تنها قسمت کوچکی از آن را اشغال کند. همچنین ممکن است که به‌ طور موقتی موهای خود را از دست بدهید.

توجه به خارش: نشانه دیگر پسوریازیس، خارش است، پس اگر در حالی‌ که قسمت‌های قرمز روی سرتان را می‌خارانید، متوجه باشید، این می‌تواند به خاطر پسوریازیس باشد. اگر هم خارش ندارید فکر نکنید که پسوریازیس هم نخواهید داشت. همه افراد مبتلا به پسوریازیس، نشانه خارش را ممکن است نداشته باشند.

بررسی درد: پسوریازیس اغلب باعث احساس درد در پوست سرتان می‌شود. ممکن است احساس کنید که پوست سر شما دارد می‌سوزد. این درد می‌تواند به‌ صورت لحظه‌ای دردناک هم باشد، هر چند ممکن است وقتی دستتان را روی سرتان می‌گذارید یا دستی به موهایتان می‌کشید، درد شدیدتری احساس کنید.

مراقب خونریزی و پوسته‌پوسته شدن باشید: از آنجایی‌ که پسوریازیس اغلب به خاطر پوکی استخوان اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه پوسته‌پوسته شدن پوست سرتان شوید. علاوه بر این، ممکن است جایی که قسمت‌های قرمز وجود دارند، شروع به خونریزی کنند، بخصوص اگر آنها را بخارانید و زمان کنده شدن آنها نباشد.

به دنبال قسمت‌های قرمز در جاهای دیگر بگردید: اگر روی سرتان پسوریازیس دارد، احتمال دارد قسمت‌های دیگر بدنتان نیز وجود داشته باشد، البته همیشه این‌ طور نیست. به دنبال قسمت‌های قرمز رنگ مشابه در دیگر اعضای بدنتان بگردید و بررسی کنید که آیا این قسمت‌ها از خط موی شما عبور کرده‌اند یا نه، اگر عبور کرده باشند شما مبتلا به پسوریازیس هستید.

محرک‌های خود را بشناسید: استرس، سرما و هوای خشک می‌تواند موجب برانگیختگی افراد شود. دفترچه‌ای از محرک‌های رایج داشته باشید و وقتی برانگیخته می‌شوید، یادداشت کنید که چه چیزی شما را به هم می‌ریزد. به‌ این‌ ترتیب، می‌توانید اقداماتی برای پرهیز از آن انجام دهید یا حداقل دست‌کم خودتان را درمان کنید.

پسوریازیس

مراجعه به پزشک

ملاقات پزشک: پزشک عمومی احتمالاً قادر به تشخیص پسوریازیس پوست سر است، اگر چه ممکن است در صورتی‌ که از پسوریازیس یا شرایط دیگرتان مطمئن نباشد، شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد. در هر صورت، شما به تشخیصی جامع نیاز دارید تا بتوانید مراحل درمانی را طی کنید.

انتظار یک معاینه فیزیکی را داشته باشید: روش اصلی که پزشک می‌تواند پسوریازیس پوست سر را تشخیص دهد از طریق معاینه فیزیکی است. پزشک از شما سؤالاتی درباره سوابق پزشکی‌تان خواهد پرسید و سپس نگاهی به شرایط پوستی پوست سرتان می‌اندازد که بررسی کند آیا به پسوریازیس مبتلا هستید یا نه.

ممکن است بیوپسی انجام شود: گاهی اوقات پزشکتان ممکن است بیوپسی پوستی انجام دهد. برای تشخیص پسوریازیس پوست سر، معمولاً چنین کاری انجام نمی‌دهند. نمونه کوچکی از پوست سر شما برداشته می‌شود و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. پزشکتان از بی‌حسی موضعی برای جلوگیری از درد در زمان انجام بیوپسی استفاده می‌کند.

برنامه درمانی خود را دنبال کنید: پزشکتان ممکن است برنامه‌ درمانی به شما توصیه کند. آنها ممکن است با شامپوهایی که برای درمان پسوریازیس طراحی شده است شروع کنند، معمولاً شامپوهای قیر یا شامپوهای حاوی سالیسیسلیک اسید. همچنین احتمالاً از کرم‌ها یا دیگر روش‌های موضعی در شکل استروئیدی و غیراستروئیدی استفاده خواهید کرد.

  • اطمینان حاصل کنید که از شامپوها فقط روی پوست سرتان استفاده کنید نه روی موهایتان.
  • پزشکتان همچنین ممکن است استروئید هایی را به درون زخم‌ها تزریق کنند تا واکنش‌های آنها را کند سازند.
  • دیگر درمان‌ها می‌تواند شامل مواردی همچون اشعه ماورای بنفش، رتینوئید خوراکی (شکلی از ویتامین مصنوعی) و داروهای ضد میکروبی (اگر عفونت مخمری دارید) باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: بیماری پسوریازیس چیست؟ (قسمت اول)

تمایز آن با شوره سر

برای شوره سر به دنبال رنگ زرد باشید: شوره سر، که به‌ صورت بالینی به درماتیت سبوره اشاره دارد، اغلب رنگ زرد و سفیدی دارد. بنابراین، سعی کنید پوست سرتان را بررسی کنید. اگر بیشتر سفید نقره‌ای است، احتمالاً پسوریازیس است. اگر بیشتر زرد است، احتمالاً شوره سر است.

ببینید که چرب است یا خشک: پسوریازیس اغلب پودری یا خشک است پس پوست سرتان را چک کنید که خشک است یا چرب. اگر چرب باشد، احتمالاً به خاطر شوره سر است.

بررسی کنید که این قسمت‌های قرمز در کدام قسمت سرتان تمام می‌شوند: شوره سر معمولاً تنها روی قسمت فرق سرتان می‌مانند و حرکت نمی‌کنند. بنابراین، اگر متوجه قسمتی شدید که روی فرق سرتان جابجا می‌شود، احتمالاً به خاطر پسوریازیس است.

به‌خوبی بررسی کنید که به خاطر کرم قارچی نباشد: کرم قارچی ممکن است با پسوریازیس یا شوره سر اشتباه گرفته شود. کرم قارچی باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی سر شما می‌شود که ممکن است خارش داشته باشند و پوسته‌پوسته شوند که شبیه نشانه‌های شوره سر یا پسوریازیس است. با این‌ حال، کرم قارچی، عفونت قارچی است که نیاز به درمان با داروهای ضد قارچی دارد.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن