پزشکیسلامت باش

نکات مهم درباره سلامت نوزادان

حفظ سلامت نوزاد تازه متولد شده بسیار ضروری است در این مقاله یاد می‌گیرید که با رعایت نکات کوچک چگونه از سلامت نوزادان تازه متولد شده در مقابل بیماری‌های عفونی محافظت کنید.

قبل از بغل کردن نوزاد دست‌های خود را بشویید

بهتر است در چند ماه اول تولد نوزاد، قبل از در آغوش کشیدن نوزاد ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. این کار از انتقال بیماری و ویروس‌های عفونی به نوزاد جلوگیری می‌کند در نتیجه خطر ابتلا به عفونت در نوزادان کاهش پیدا خواهد کرد.

معمولاً والدین قبل غذا دادن به نوزادان، بعد از تعویض پوشک یا رفتن به دستشویی مدام دست‌های خود را می‌شویند، اما اگر فرزند دیگری در منزل دارید به او بیاموزید قبل از دست زدن به خواهر یا برادر نوزاد خود ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشوید. اگر کسی از دوستان شما بیمار شده و علاقمند در آغوش کشیدن فرزند شما است از او بخواهید ابتدا دست‌های خود را شسته سپس نوزاد را در آغوش بکشد.

اکثر مردم با مواجه شدن با نوزاد کوچک علاقمند در آغوش کشیدن نوزاد هستند، به همین دلیل نوزادان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های ویروسی قرار دارند، که تنها با رعایت نظافت دست‌ها می‌توان درصد بالایی از ابتلا به بیماری عفونی در نوزادان را کاهش داد. اگر آب و صابون برای شستشویی دست در اختیار ندارید. از ژل‌های ضد عفونی کننده دست، الکل یا دستمال مرطوب نیز می‌توان استفاده کرد.

کودکان در مهد کودک بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند

جالب است بدانید بنا به تحقیقات انجام شده، خطر ابتلا به بیماری‌های سرماخوردگی، عفونت گوش و بیماری‌های معده در کودکانی که به مهد کودک می‌روند بیشتر است. اگر شما نوزادانی دارید که نسبت به این بیماری‌ها حساس هستند برای مراقبت بیشتر، آنها را در خانه نگهداری کنید. نگران نباشید احتمال ابتلا به عفونت گوش، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی در دوران مدرسه بسیار کمتر از مهد کودک است.

این مطلب را نیز بخوانید: مشکلات تنفسی؛ آلرژی تنفسی در نوزادان

یکی از راهکارهای کم کردن خطر ابتلا به این دست بیماری‌ها، اطمینان از خوراندن، غذای مقوی به کودکان و داشتن خواب کافی و استراحت زیاد است. همچنین برای جلوگیری از برخی بیماری‌های مانند آنفولانزا می‌توان از واکسن‌های توصیه شده استفاده نمود. آموزش‌های عمومی مانند شستن دست‌ها بعد از دستشویی نیز در ایمن نگهداشتن کودکان نسبت به بیماری بسیار مؤثر است.

آیا می‌توان نوزادان را به استخرهای عمومی برد؟

معمولاً یکی از نگرانی‌های مادران و پرستاران نوزادان و کودکان بردن آنها به استخرهای عمومی است. یکی از مشکلات موجود در استخرهای عمومی درجه حرارت آب استخر است نوزادان بسیار زود سرما می‌خورند، همچنین فضای استخر عمومی می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات تنفسی در نوزادان شود.

بچه‌های کوچک نیز در استخرهای بزرگ کنترل زیادی ندارند و این امر می‌تواند باعث شود آب زیادی بخورند، حتی احتمال غرق شدن یا خفگی در آنها بسیار بالا است. وجود کلر در آب استخر می‌تواند باعث تحریک پوست نوزادان و ایجاد مشکلات تنفسی در آنها شود. استنشاق کلر به قدری خطرناک است که می‌تواند منجر به حملات آسم در نوزادان شود.

وارد شدن نوزادان به آب استخر و یادگیری شنا برای کودکان سن مشخص ندارد و نمی‌توان گفت مثلا والدین از فلان سن کودکان خود را برای شنا به استخر ببرند؛ اما واضح است که نوزادان را نباید در سن کمتر از ۶ ماهگی به استخرهای بزرگ برد، زیرا این امر می‌تواند برای نوزادان با خطرهای بسیاری همراه باشد.

توجه داشته باشید برای شنا، نوزادان حتماً از پوشک‌های مخصوص شنا استفاده کنید، دمای آب را متناسب با نوزادان انتخاب نمایید و همچنین اجازه نوشیدن آب استخر را به آنها ندهید.
مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن