پزشکیسلامت باش

ورزش در دوران بارداری چه شرایطی دارد (قسمت دوم)

ورزش در دوران بارداری روحیه زنان باردار را بالا می‌برد، توجه داشته باشید ورزش باعث می‌شود زنان باردار برای زایمان بهتر آماده شوند، همچنین انجام نوع تمرینات و مدت زمان آنها نیز بسیار مهم است. در کنار ورزش توجه به تغذیه مناسب زنان باردار نیز نباید فراموش شود. در این مقاله ۱۳ قانون مهم در مورد ورزش در دوران بارداری بیان شده است.

به پشت دراز نکشید

بعد از گذشتن از سه ماه اول بارداری، به دلیل وزن بالای شکم بهتر است تمریناتی که در آن قرار است بر روی پشت خود بخوابید را حذف نمایید. وزن شکم می‌تواند بر روی رگ‌ها فشار وارد کند. در نتیجه جریان خون در مغز کاهش خواهد یافت. این امر باعث سردرد، سرگیجه و حالت تهوع می‌شود. بهتر است برای انجام حرکت‌های ورزشی از یک بالش به عنوان تکه گاه برای پشت سر خود کمک بگیرید تا از فشار وارد شده بر قسمت فوقانی بدن نیز جلوگیری شود.

ادامه حرکت

هیچ وقت بر روی یک حرکت متوقف نشوید. مثلاً اگر شما در حال حرکت انجام یوگا هستید برای مدت طولانی در یک وضعیت قرار نگیرید. قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت می‌تواند منجر به کاهش خون در قسمت‌های تحتانی بدن شود. معمولاً قرار گرفتن در حالت طولانی منجر به بی حسی پاها و ایجاد سرگیجه می‌شود.

زمانی که خسته هستید ورزش نکنید

ورزش را تا زمانی انجام دهید که خسته نشده‌اید. به محض خسته شدن به سرعت ورزش را رها کنید و چند دقیقه به بدنتان استراحت دهید. بهتر است همیشه زمان مشخصی را به ورزش خون اختصاص دهید. مثلاً روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. قبل از شروع ورزش به خوبی استراحت کنید تا انرژی لازم برای ورزش کردن داشته باشید.

در دوران بارداری از گرما و رطوبت اجتناب کنید

افزایش جریان خون هنگام بارداری باعث می‌شود زنان باردار بیشتر احساس گرما کنند. به همین دلیل انجام حرکت‌های ورزشی باعث می‌شود زنان به شدت احساس گرما کنند. این شرایط حتی در زمانی که شکم زنان خیلی هم بزرگ نشده است رخ می‌دهد؛ بنابراین بسیار مهم است که زنان باردار هنگام ورزش کردن در مکان خنک و با شرایط مطلوب ورزش کنند.

  • علائم گرمای بیش از حد در زنان باردار به شکل احساس ناراحتی در گرما، تهوع، سرگیجه یا کمبود اکسیژن است.
  • برای خنک شدن سریع بهتر است ورزش را متوقف و از محیط خارج شوید، هوای مطبوع یا دوش آب سرد بسیار مناسب است. نوشیدن مقدار زیاد آب خنک می‌تواند به رفع گرما کمک کند.
  •  از انجام فعالیت‌های مانند یوگا در حمام بخار، سونا به شدت خودداری کنید.

تغییر وضعیت به شکل آهسته

هنگامی که شما می‌خواهید تغییر وضعیت دهید مثلاً اگر قرار است از جای خود بلند شوید یا بنشینید. باید این کارها را به شکل آهسته انجام دهید. تغییر وضعیت به شکل سریع می‌تواند منجر به سرگیجه و برهم زدن تعادل بدن شود.

سرد کردن بدن

بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه به آرامی راه بروید و یا حرکات کششی را به شکل آرام انجام دهید. این کار علاوه بر بالا بردن انعطاف پذیری بدن شما می‌تواند به تنظیم کردن ضربان قلب نیز کمک کند و ضربان قلب را به حالت عادی برگرداند.

ورزش در دوران بارداری

برای داشتن دوران بارداری راحت و بدون دردسر بهتر است انجام فعالیت‌های ورزشی را برای خود به شکل یک عادت درآورید. بنا به تحقیقات انجام شده توسط متخصصین زنان و زایمان انجام فعالیت‌های ورزشی زنان باردار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیق در روز علاوه بر داشتن بارداری راحت‌تر باعث می‌شود زایمان راحتی نیز داشته باشند و زنانی که در دروان باردار خود مدام فعالیت ورزشی داشته‌اند کمتر از زنان دیگر با مشکلات دیابت بارداری، فشار خون بالا یا خو و خوی منفی رو به رو شده‌اند.

بهترین برنامه برای زنان باردار انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده روی و داشتن استراحت کافی بعد و قبل از ورزش است. حفظ وزن مناسب بدن همچنین داشتن سلامت جسمی و روحی در دوران بارداری نیز بسیار مهم است.
مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن