پزشکیسلامت باش

راهکارهای مفید برای کاهش سردرد و تنش‌های عصبی (قسمت اول)

سردرد از جمله رایج‌ترین نوع درد در بین مردم است. اغلب آدم‌ها از سردرد شکایت می‌کنند. گاهی اوقات سردردها می‌تواند زندگی روزمره افراد را دچار اختلال کنند بنابراین کم کردن درد، برای برگشت به زندگی روزمره بسیار مهم است. مصرف دارو برای کاهش سردرد می‌تواند با عواقب خطرناک همراه باشد استفاده از گیاهان داروی نیز ممکن است همیشه ممکن نباشد. با این‌ وجود راهکار مؤثر برای کاهش سردرد در زیر آمده است.

درمان سردرد با فلفل قرمز

یک قاشق چای‌ خوری پودر فلفل قرمز را در مقدار کمی آب گرم بریزید سپس محلول را با مقداری پنبه بر روی پیشانی و اطراف بینی ماساژ دهید این کار را تکرار کنید تا زمانی که محل ماساژ گرم شود. اگر سردرد شما بسیار شدید است می‌توانید تکه کوچک پنبه را آغشته به محلول درون بینی قرار دهید. ممکن است این کار ناخوشایند باشد اما سردرد را تا میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

خوردن آجیل

به‌ جای خوردن قرص‌های ضد درد می‌توانید یک‌ مشت بادام برداشته و سردرد خود را به شکل طبیعی با خوردن بادام تسکین دهید. بادام حاوی ماده‌ای به نام سالیسی است که مصرف روزانه آن منجر به تسکین درد خواهد شد. همچنین زمانی که سردرد به شکل ناگهانی شروع می‌شود برای تسکین درد می‌توانید یک یا دو عدد گردو بخورید.

دم‌کرده گیاه بابونه

یکی از راهکارهای درمان سردرد به‌ ویژه سردردهای میگرنی را می‌توان از طریق گیاه بابونه تسکین داد. هنگام حملات میگرنی جریان خون در رگ‌ها تغییر می‌کند و این امر منجر به ایجاد فشار بر اعصاب می‌شود؛ که مصرف بابونه می‌تواند تنش‌های ایجاد شده بر اعصاب را کاهش دهد در نتیجه درد نیز کاهش خواهد یافت. مصرف روزانه قرص‌های آسپرین نیز نتیجه مشابه دارند که مصرف چای بابونه عوارض ناشی از آسپرین را نیز نخواهد داشت.

چای بابونه: برای درست کردن چای بابونه کافی است یک انس گل تازه و یا خشک‌ شده بابونه را درون یک فنجان آب جوش بریزید سپس درب ظرف را گذاشته و ده دقیقه بعد میل کنید.

بخور سرکه سیب

سرکه سیب سرخ تا مدت‌ها به‌ عنوان درمان طبیعی سردرد و تب یونجه به کار گرفته می‌شد. قرن‌هاست که از سرکه سیب به‌ عنوان درمان سردرد استفاده می‌شود اما امروزه دلیل اثر بخشی آن در بهبود بیماری‌ها مشخص شده است. برای بخور سرکه سیب باید یک‌ چهارم فنجان سرکه سیب را همراه با ۳ فنجان آب جوش درون یک ظرف بزرگ بریزید و سر و صورت خود را بالای ظرف قرار داده و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بخور دهید. بعد از خنک شدن مایع صورت را خشک کرده و یک فنجان آب سرد بنوشید.

حرکت کششی و نفس عمیق

زندگی امروز ما پر از استرس و تنش است، بخشی از سردردهای ما ناشی از سبک زندگی ما است. بنابراین با کمی فعالیت بدنی مناسب می‌توان این تنش‌ها را کنترل نمود و از سردردها رهایی یافت. برخی از این فعالیت‌ها مانند یوگا با انجام فعالیت‌های کششی می‌تواند تنش‌های عصبی را از بین ببرد. همچنین نفس عمیق با بالا بردن میزان اکسیژن خون می‌تواند بدن را آرام‌تر و درد را کاهش دهد. برای درهایی از سردردهای مزمن بهتر است انجام ورزش‌های کششی و چند نوبت نفس عمیق را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

تحرک داشتن

گاهی اوقات سردرد ناشی از بیماری خاص نیست بلکه بی‌تحرکی و بی‌نظمی در زندگی روزمره علت اصلی سردرد هستند. برای از بین رفتن چنین دردی بهتر است به فضای باز رفته تا اکسیژن بیشتری دریافت کنید و تحرک بدن را بالا ببرید انجام فعالیت‌های ورزشی منجر به آزاد شدن اندورفین و کاهش درد می‌شود. معمولاً انجام حرکت‌های ناگهانی و کمی تحرک، تفریح و خارج شدن از منزل برخی از سردردها را تسکین می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
everydayroots
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن