پزشکیسلامت باش

راهکارهای مفید برای کاهش سردرد و تنش‌های عصبی (قسمت سوم)

همه ما تاکنون سردرد را تجربه کرده‌ایم، گاهی اوقات سردردها به قدری شدید و غیر قابل تحمل می‌شوند که می‌تواند زندگی روزمره را دچار اختلال کنند، بنابراین پیدا کردن راهکارهای مناسب برای کاهش آن بسیار اهمیت دارد. ما در ادامه مطلب میخواهیم چند راهکار خانگی مفید برای رفع سردرد به شما پیشنهاد دهیم.

ماساژ روغن نعنا برای بهبود سردرد

روغن نعنا دارای اثر آرام‌ بخش است و می‌تواند سردرد را کاهش دهد. می‌توان به روش‌های مختلف از روغن نعنا استفاده نمود بهترین روش ماساژ این روغن بر روی پیشانی است. پس از ماساژ احساس خنکی می‌کنید در این موقع بهتر است نفس عمیق بکشید و در مکانی آرام استراحت کنید. ماساژ روغن نارگیل و روغن‌ زیتون نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

مصرف گیاه Butterbur

این گیاه که در گذشته تنها توسط بومیان آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه در سراسر جهان شناخته شده است و با تحقیقات انجام شده اخیرا از جایگاه ویژه‌تری برخوردار شده. آکادمی علوم اعصاب آمریکا بیان می‌کند این گیاه دارویی تأثیر چشمگیری در بهبود میگرن دارد. مصرف این گیاه جریان خون را به شکل طبیعی کنترل می‌کند بنابراین در کاهش فشار خون و درد میگرن مؤثر است.

کاهش مصرف شکلات

شکلات‌های ساده دارای مقدار بسیاری کافئین هستند که مصرف زیاد آنها در تشدید درد مؤثر است.

ویتامین B3

زمانی که رگ‌های خونی مسدود می‌شوند ویتامین B3 به باز کردن رگ‌های خونی و کاهش فشار بر روی مویرگ‌ها کمک می‌کند، بنابراین سردرد ناشی از فشار بر روی مویرگ‌ها را کاهش می‌دهد. البته این موضوع برای تمام سردردها کارایی ندارد و در برخی موارد می‌تواند شرایط را بدتر کند بنابراین قبل از مصرف این ویتامین برای کاهش سردرد خود با پزشک مشورت کنید.

گاز گرفتن مداد

هنگامی که دچار تنش عصبی شدید هستید یک مداد را در بین دندان‌هایتان قرار داده و با دندان‌ها آن را کمی فشار دهید. این کار عضلات لبخند را فعال می‌کند؛ که فعال شدن این عضلات موجب کاهش سردردهای عصبی می‌شود.

نوشیدن آب

گاهی اوقات نرسیدن آب کافی به بدن می‌تواند علت اصلی سردرد باشد. قهوه، نوشیدنی‌های الکلی یا نوشابه نمی‌توانند نیاز بدن نسبت به آب را تأمین کنند. زمانی که شما دچار سردرد می‌شوید ابتدا چند لیوان آب گرم بخورید، گاهی نوشیدن آب در کاهش سردرد موثر است. دقت داشته باشید در طول روز باید مدام آب بنوشید.

نکاتی در مورد سردرد مرتبط با مواد غذایی

خوب است بدانید که اکثر غذاهای آماده دارای افزودنی و حاوی مواد شیمیایی هستند؛ چنین موادی را می‌توان از جمله عوامل مهم میگرن یا سردرد به شمار برد. برای اینکه مشخص شود کدام ماده غذایی منجر به سردرد و یا تشدید میگرن شما می‌شود یک دفترچه تهیه نمایید و لیست غذاهای را که می‌خورید را در آن یادداشت کنید. اگر با خوردن ماده غذایی خاصی دچار سردرد شدید، در زمان دیگری ماده غذایی را امتحان کنید اگر درد را دوباره احساس کردید باید ماده غذایی مورد نظر را از رژیم غذایی خود حذف کنید. توجه داشته باشید همیشه برچسب مواد غذایی را که مصرف می‌کنید، مطالعه نمایید و از مصرف مواد غذایی که به آن حساسیت دارید اجتناب کنید. همیشه به بدن خود گوش کنید بدن، شما را برای تسکین درد راهنمایی می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
everydayroots
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن