پزشکیسلامت باش

راهکارهای مفید برای کاهش سردرد و تنش‌های عصبی(قسمت دوم)

سردرد از جمله رایج‌ترین نوع درد در بین افراد است. اغلب مردم از سردرد شکایت می‌کنند. به همین منظور کم کردن درد، برای برگشت به زندگی روزمره بسیار مهم است، به همین دلیل در ادامه قسمت اول دیگر راهکارهای کاهش سردرد را بررسی می‌کنیم.

تاثیر روغن ماهی بر روی سردرد

برخی مطالعات نشان می‌دهد که مصرف روغن ماهی می‌تواند در کاهش میگرن و سردرد مؤثر باشد. روغن ماهی به دلیل داشتن اسید چرب امگا ۳ باعث افزایش سلامت قلب می‌شود. روغن ماهی به کاهش التهاب و لخته شدن خون، همچنین به کاهش فشار خون کمک می‌کند؛ که این اقدامات ممکن است به کاهش التهاب سلول‌های خونی و فشار عصبی و بهبود سردرد نیز کمک کند. بهتر است یک قاشق روغن ماهی یا مکمل خوراکی را با یک لیوان آب‌ پرتقال بنوشید. همچنین می‌توانید از کپسول‌های روغن ماهی استفاده کنید.

گرم یا سرد کردن

سردردها به دلایل مختلف رخ می‌دهند. برخی سردردها ناشی از افزایش خون در رگ‌های خونی و فشار بر روی اعصاب است. در این صورت با قرار دادن کیسه یخ بر روی عروق می‌توان از فشار وارد شده بر اعصاب کاهش داد در نتیجه درد تسکین پیدا خواهد کرد. برای بهبود سردردهای ناشی از تنش و اضطراب باید مانند درمان سرماخوردگی، محل مورد نظر را با حوله گرم یا کیسه آب گرم، گرم نگه داشت. برای تأثیر بیشتر این روش درمانی، مکان آرام ترجیحاً با نور کم و یا کاملاً تاریک پیدا کنید. سپس کیسه از آب گرم و یا آب یخ استفاده کنید. دقت داشته باشید بعد از بهبود سردرد وارد مکان‌های شلوغ نشوید و یا زیر نور شدید قرار نگیرید.

اجتناب از طعم‌ دهنده‌های غذایی

طعم‌ دهنده‌های غذایی که به‌ وفور در اکثر غذاها وجود دارد حاوی اسیدآمینه به نام گلوتامیک هستند؛ که با تحریک عصب‌ها منجر به ایجاد برخی از سردردها و حملات میگرن‌ می‌شوند؛ بنابراین افراد حساس و مبتلا به میگرن بهتر است قبل از خوردن مواد غذایی برچسب ماده غذایی را به‌ خوبی بررسی کنند. اغلب غذاهای چینی، فراورده‌های گوشتی، سبزیجات کنسرو شده، سوپ‌های آماده شامل این ماده غذایی هستند.

تاثیر بهبود وضعیت زندگی بر روی سردرد

بسیاری از سردردها عصبی و به خاطر وجود تنش‌ها رخ می‌دهد بنابراین با بهبود وضعیت زندگی ایجاد نظم بیشتر در محیط کار، دسته‌ بندی فایل‌ها، برنامه ریزی و انجام کارها از روی برنامه همچنین آرام نگه‌داشتن دفتر کار می‌توان بسیاری از تنش‌ها را از بین برد؛ بنابراین سردردهای عصبی کاهش خواهد یافت.

استفاده از تخیل

امروزه مشخص شده است که تصویر سازی ذهنی در بهبود سردرد و ایجاد آرامش به بسیاری از افراد کمک می‌کند. برای تسکین درد خود چشم‌های خود را ببندید و محیطی آرام مانند ساحل دریا را تجسم نمایید. پخش موسیقی آرام و نفس عمیق نیز می‌تواند کمک کننده باشد. برای کاهش درد با استفاده تصویر سازی ذهنی باید صبور باشید تا تصویر سازی ذهنی تأثیر گذار باشد.

زنجبیل

امروزه متخصصین دریافته‌اند که تأثیر زنجبیل بر روی التهاب مانند تأثیر داروی آسپرین است. زنجبیل علاوه بر قدرت مهار التهاب، در بهبود حالت تهوع ناشی از حملات میگرن نیز مؤثر است. یک فنجان دم‌ کرده‌ای زنجبیل تا میزان قابل توجهی سردرد را تسکین می‌دهد.

چای زنجبیل: برای تهیه دم‌ کرده‌ای زنجبیل باید ۳ تکه‌ای کوچک از زنجبیل را به شکل ورقه برش بزنید و در دو فنجان آب جوش بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید. بهتر است این نوشیدنی را با صبحانه میل کنید.

مطالب مرتبط
منبع
http://everydayroots.com/headache-remedies
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن