ارتباط خانوادگی

رابطه عاطفی که دچار مشکل شده را بهبود ببخشیم

فرض کنید رابطه عاطفی شما، ازنظر خودتان شرایط خوبی دارد. شما و شریک زندگی‌تان در خیلی از موارد تفاهم دارید و تمام احساسات خود را باهم در میان می‌گذارید. ناگهان مسئله‌ای پیش می‌آید. حالا باید چکار کنید؟

یکی از بستگانتان به‌طور غیرمنتظره‌ای از شما می‌خواهد کودکش را نگه‌دارید. برای این کار مجبورید قرار ملاقات خود و شریکتان را به هم بزنید. همسرتان از شما می‌خواهد که خواسته فامیلتان را رد کنید اما شما فکر می‌کنید این کار درست نیست. پیامدهای این مشاجره ممکن است روزها و یا حتی هفته‌ها ادامه داشته باشد.

اختلاف‌نظرها و مشاجره‌های این‌چنینی، بخش جدایی‌ ناپذیر روابط انسانی هستند که خوشبختی شما را تحت تأثیر قرار داده و حواس شما را چه در زندگی روزانه و چه در محل کار پرت می‌کنند. محققی از دانشگاه کالیفرنیا به نام مایکلا متز (۲۰۱۸) رویکرد تدریجی را مورد بررسی قرار داده است که برای حل اختلاف‌ نظرها کارایی دارد. متز در پاسخ به این سؤال که چطور طرفین یک رابطه می‌توانند اختلاف‌ نظرهای بین‌شان را حل کنند، ایده‌ای را که در علم سیاست وجود دارد آزمایش کرد: همکاری‌های کوچک منجر به ایجاد همکاری‌های عمیق‌تری می‌شوند.

تحقیقاتی در زمینه درگیری‌های سیاسی پیش‌ آمده بین سال‌های ۱۹۱۹ تا ۲۰۰۰ توسط محققان برکلی انجام شد که در ۲۶٫۳ درصدشان مذاکره صورت گرفته است. متز برای بررسی کردن رویکرد تدریجی، نتایج مربوط به توافقات جزئی کوتاه‌ مدت را مطالعه کرد. اولین عامل در آنالیزهای آماری، توافق جزئی بود. او همچنین فاکتورهای مختلفی مثل درگیری قومی، اهمیت اقتصادی، استراتژیی درگیری، تعداد درگیری‌های قبلی، درگیری محلی و منطقه‌ای، انتقال قدرت و آشفتگی اقتصادی را بررسی کرد. طی این تحقیقات مشخص شد که دشمنان سیاسی می‌توانند به‌ طور مسالمت‌آمیز مشکلاتشان را حل کنند، پس مطمئن باشید حل اختلاف‌ نظر و درگیری بین شما و کسی که دوستش دارید خیلی آسان‌تر است. حتما شما و شریک زندگی‌تان نقاط قوت مشترک زیادی دارید وگرنه باهم وارد رابطه عاطفی نمی‌شدید. البته در طول زمان ممکن است این رابطه گاهی دچار تزلزل شود، مثلاً در مواقعی که دچار مشکل اقتصادی شده‌اید یا وقتی باهم درگیری مذهبی و ساسی دارید.

از دیدگاه متز، رها کردن، یعنی از رابطه عاطفی به‌ عنوان اولین گام کوچک برای شروع استفاده کنید. یک نفر باید این کار را شروع کند و شاید این مرحله سخت‌ترین مرحله باشد. اگر شما بخواهید مذاکره را شروع کنید شاید احساس ضعف و حقارت کنید، اما اگر واقعاً شریک زندگی‌تان برایتان مهم باشد حتما با میل این کار را می‌کنید. مشکلات و کشمکش‌های کوچک ممکن است علامت یک مشکل بزرگ‌تر باشند. شما باید دست نگه‌دارید تا زمانی که بتوانید به بطن و واقعیت دست پیدا کنید. ماهیت و ذات یک رابطه خوب و موفق، مصالحه و همکاری است، چه درگیری بین کشورها باشد و چه بین افرادی که همدیگر را دوست دارند. ابتدا اجازه بدهید خشمتان فروکش کند و بعد با آرامش مذاکره کنید. این کار نه‌ تنها از بزرگ‌تر شدن مشکل جلوگیری می‌کند، بلکه سبب می‌شود سطح فهم و عشق بین شما افزایش یابد.

 

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن