پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

تربیت کودکان موفق شاد و راهکارهای آن

بدون شک، فرزندپروری ارزشمندترین و دشوارترین وظیفه ایست که بزرگسالان آن را بر دوش می‌کشند. تربیت کودکان موفق و شاد یک موفقیت برای والدین نیز محسوب می‌شود.

خوشحالی زودگذر است و یکی از بهترین چیزهایی است که می‌توانیم به کودکانمان اجازه دهیم تا آن را تجربه کنند تا به کمک آن با احساسات منفی مانند ناراحتی، عصبانیت، ناامیدی و خستگی مواجه نشوند. سؤال اصلی این است، چگونه می‌توان به بهترین نحو، کودکان موفق شا دداشت. در این مطلب ۵ نکته در ارتباط با رشد یک کودک موفق خوشحال را آورده‌ایم:

۱٫ احساس عشق و ارزشمندی بخشیدن به کودکان

سخاوتمندانه کودکان خود را بغل کنید. صبور باشیدو مراقب باشید گرم رفتار کنید. از منحصربه‌فرد بودن کودک‌تان سپاسگزار باشید. برای ایجاد حس امنیت، حامی کودک‌تان باشید. کودکی که احساس کند به او عشق ورزیده می‌شود و ارزشمند است، احساس می‌کند که او را درک کرده‌اید، شناخته‌اید و مورد احترام قرارش داده‌اید. این موجب می‌شود تا کودکی را پرورش دهید که قادر به ایجاد روابط با همتایان و جامعه خود خواهد شد. این روابط اجتماعی پایه و اساس سلامت احساسی و سلامتی کلی یک کودک است.

۲٫ سرمشق کودکان بودن

مطالعات نشان داده‌اند که والدین بیشترین تأثیرگذاری را بر پرورش احساسی و اخلاقی کودکان خود می‌گذارند و کودکان هرکاری که انجام می‌دهیم را می‌شنوند و می‌بینند. همه تجربه داشتن مکالمات خصوصی پای تلفن را داشته‌ایم و در زمانی نامناسب شاهد تکرار بخشی از آن توسط کودکان بوده‌ایم. به‌عنوان یک والد، بهترین شخصی که می‌توانید، باشید. از خود همدلی نشان دهید و به کودک خود کمک کنید تا بر احساسات‌شان برچسب بگذارند و آن‌ها را تائید کنند. ظرفیت کودکتان برای همدلی و توانایی‌اش برای برقراری ارتباط اثربخش با دیگران برای داشتن آینده‌ای موفقیت‌آمیز ارزشمند خواهد بود.

۳٫ تمرکز بر ایجاد انعطاف‌پذیری در کودکان

زمانی که کودک کار خوبی انجام می‌دهد، او را تشویق کنید. تمجید از تلاش و استمرار کودک علی‌رغم دستیابی به موفقیت الزامی است. تسلط بر مهارت‌های جدید، عزت‌نفس بیشتری نسبت به تشویق به همراه خواهد داشت. همچنین، به کودک اجازه دهید تا شکست بخورد و احساس ناامیدی کند. اجازه دهید اشتباه کند تا فرصت یادگیری راهکارهای خلاقانه را به دست آورد، شهامت مواجهه با مشکلات را داشته باشد و اعتمادبه‌نفس لازم برای ریسک‌پذیری را در خود بیابد. درنهایت، تجربه زودهنگام شکست و کسب مهارت‌ها برای داشتن کودکان موفق در آینده ضروری است.

۴٫ کودکان موفق و تمرکز بر سلامت جسمانی

عادات خوردن سالم و فعالیت جسمانی مؤلفه‌هایی ضروری از یک سبک زندگی سالم و موفق است. به‌عنوان یک والد، سمبل سلامتی باشید و غذاهای سالم بخورید و فعالیت‌های جسمانی داشته باشید. تغذیه مناسب شامل میوه‌های تازه و سبزیجات است. قند و غذاهای فرآوری شده مانند فست‌فود را محدود کنید. تا آنجایی که ممکن است همیشه مانند یک خانواده غذا بخورید و یا به‌صورت خانوادگی در فعالیت‌های ورزشی شرکت کنید. موفقیت آینده کودک به‌اندازه پرورش اجتماعی-احساسی، به پرورش جسمانی-سلامتی هم نیاز دارد.

۵٫ تشویق بازی‌های خلاقانه

کودکان در تمامی سنین بازی کردن را دوست دارند و بازی برای پرورش مغزی سلامت آن‌ها ضروری است. کودکان از طریق کسب تجربیات معنادار، بهتر یاد می‌گیرند. این تجربیات ارتقاءدهنده خلاقیت، حل مشکل و ارتباطات است. بازی کردن به تقویت روابط نیز می‌انجامد. موتور پرورشی کودک می‌تواند به کمک بازی کردن بهبود یابد و زمان بازی، با فراهم آوردن راهکاری برای به نمایش گذاشتن احساسات همراه است. برای کودکان با سنین بیشتر و نوجوانان، بازی برای ترفیع استقلال، پرورش شایستگی و کاهش استرس بسیار اهمیت دارد. بازی کردن سرگرم‌کننده و جذاب است و سرگرمی برای موفقیت واقعی ضروری است.

مطالب مرتبط
منبع
huffingtonpost
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن